אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > רפואה משלימה ותפקידה בטיפול בהשמנה

רפואה משלימה ותפקידה בטיפול בהשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ד"ר אסנת רזיאל נפגשה עם המטפלת האלטרנטיבית הבכירה רחל שמן וקיבלה תשובות רבות על שאלותיה בעניין טיפולי רפואה משלימה בהשמנת יתר. כיצד רפלקסולוגיה, טיפול הוליסטי, דיקור סיני ופרחי באך יכולים לסייע? על כך בכתבה הבאה

רחל שמן הינה מטפלת בכירה, מומחית רפואה משלימה, העוסקת במגוון סוגים של טיפולים ועזרה לחולים עם מחלות רבות ומגוונות. בין היתר היא מתמקדת גם בעזרה למטופלים שמנים לפני ואחרי ניתוחי הרזיה.

"רפואה משלימה" לדברי רחל שמן, "נותנת מענה אלטרנטיבי למחלות רבות בהן עוסקת הרפואה הקונבנציונלית, בין היתר השמנת יתר".

רפואה משלימה

כיצד את מסייעת למטופלים המועמדים לניתוח הרזיה?

"ניתן להציע טיפול טרום ניתוחי באמצעות רפואה משלימה במספר מישורים שונים.

התחום הראשון הינו רפלקסולוגיה, תחום הכולל טיפול במערכות שבכף הרגל ומשפיע על הגוף ועל הנפש על ידי תורת הרפלקסים. בעת הטיפול מאזנים בעצם את המערכת הסימפטטית והפארסימפטטית, כאשר המוטיב החוזר על מקלעת השמש הוא הדגש. כמו כן מבוצעת עבודה על איזון בלוטת התריס כדי להביא לרגיעה ואיזון של הגוף.

ניתן לטפל גם בשיטה ההוליסטית  אשר עובדת על פי צ'אקרות הגוף, שבע במספר, המשמשות כמרכזי אנרגיה. מדובר בטיפול רוחני יותר, אשר מרגיע את הגוף והנפש בו זמנית. התוצאה של טיפול כגון זה הינה הרגשה עילאית, מרגיעה, נטרלית, נטולת לחצים ומתחים.

טיפול נוסף הינו הדיקור הסיני – אקופנקטורה. זוהי שיטת טיפול הפועלת על מרידיאנים, מרכזי אנרגיה נקודתיים. על ידי הדיקור ניתן להפעיל פיזית ורגשית את תחושת החוסר או העודף בגוף. הדיקור מאזן על ידי הפעלה של נקודות מסוימות ומביא לרגיעה משמעותית בצורה מנטלית ופיזית. כמו כן בעת טיפול באקופנקטורה, מאזנים את הכבד. הכבד בשמנים מאד תפוח ומוגדל ואיזונו נועד להקל על הניתוח.

בכל השיטות ניתן ורצוי לשלב טיפול בפרחי באך. מדובר בטיפות הומאופתיות המותאמות אישית לכל מטופל על ידי רקיחה אישית לפי צרכיו."

ממה יוכלו מטופלים להנות לאחר הניתוח? האם ישנם טיפולים מיוחדים לתקופה המיידית שלאחר הניתוח?

"ברפלקסולוגיה ניתן לטפל בטכניקת הרגעה על המערכת העיצבית הסימפטטית והפרסימפטטית: מקלעת השמש, אדרנל וכליות, מערכת העיכול, היפופיזה, כתפיים, שכמות ומוטיב חוזר מקלעת השמש. טכניקה זו מאזנת את הגוף והנפש לאחר טראומה פיזית.

מוסיפים ועובדים על טחול וכבד לאיזון המערכת החיסונית וכן על עמוד שדרה בכדי להקל על השכיבה.

ניתן כמו כן לטפל בטכניקה הוליסטית בשיטת הרגעה ושילוב ביונוגמי. הטיפול אינו במגע כלל, אלא באמצעות חיבור הרוח והגוף בשיטה אנרגטית בלבד. הטיפול נוגע לתובנה שבין הראש והקיבה, מאזן את תחושת הפחד שבניתוק האכילה הרגשית וגורם לתחושת שובע מתוך קבלה וחוזק.

כמו כן ניתן לטפל גם על ידי דיקור סיני. ניתן לדקר בנקודות שמרגיעות את הראש, ועובדות על המערכת העצבית והכליות, הקשורות מנטלית לפחד: הפחד להיפרד מהמשקל העודף והפחד מרעב, החבויים בתת המודע. קיימות עוד דרכי דיקור הפועלות לחזק את המערכת החיסונית ולאזן את הגוף לאחר טראומת הניתוח."

כיצד ניתן להשתמש בשירותי רפואה משלימה לאחר הניתוח לטווח הרחוק?

"לאחר הניתוח, כבר כעבור שבועיים לערך, מומלץ לקבל טיפול חד שבועי ברפלקסולוגיה שעובד בו זמנית על מספר נקודות: בטכניקה של הרגעה ואיזון הורמונלי משפיעים קוגניטיבית על המח לירידה בצריכת מזון גם מבחינה רגשית. כמו כן נעשה איזון כללי של הגוף: איזון לבלב כבד ליצוב רמת הסוכרים בגוף, איזון טחול כבד ליצירת הדם והמערכת החיסונית לאחר הניתוח ועבודה על המערכת המטבולית לעידוד הובלה וניקוז, להפטרות מנוזלים עודפים ולמניעת בצקות.

טיפול בשיטה ההוליסטית מומלץ אחת לשבועיים בערך, כאשר הטיפול מאזן את שבע הצ'אקרות בגוף. האחת קוגניטיבית, מרגיעה את הראש באופן כללי ובמיוחד בחשיבה טורדנית; השניה צ'אקרת מקלעת השמש המרגיעה את בית החזה במשמעות הפיזית והמנטלית; שלישית צ'אקרת הגרון העובדת על הבליעה ומשפרת את איכות האכילה והבליעה ומביאה להקלה רבה; ורביעית צ'אקרת המין שהיא חשובה מאד כאשר הראש ומקלעת השמש במצב של איזון ורגיעה ומשפיעה על הפעילות המינית.

בשיטת הדיקור הסיני ניתן טיפול לאיזון קוגניטיבי ועצבי במצבים של חוסר או עודף. ההתמקדות על מערכת התובלה והניקוז להורדת נוזלים, טיפול מטבולי למניעת בצקות ונקודות המחזקות את היינג ועובדות על הפעילות המינית. כמו כן מתמקדים במערכת העיכול והקיבה כדי להעניק יכולת להתגבר על צריכת המזון ולחזק מערכת זו.

בנוסף לטיפולים המשלימים מומלץ מאד לצעוד מידי יום, הליכה מתונה ורצופה במשך חצי שעה עד שעה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים