Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > טיפול התנהגותי בהשמנה: כל המשפחה מרזה

טיפול התנהגותי בהשמנה: כל המשפחה מרזה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חוקרים איטלקיים מצאו כי טיפול התנהגותי בהשמנת יתר חולנית עשוי לעזור לכל בני המשפחה. ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי המחקר המעודדים ועל התרומה לאורח חיים בריא של המשפחה

כאשר אנשים, הסובלים מהשמנה חולנית, מרזים באמצעות טיפול התנהגותי, גם בני המשפחה שלהם עשויים להיות חטובים יותר, כך עולה ממחקר איטלקי חדש, שפורסם לאחרונה במגזין Journal of the American Dietetic Association. המחקר ביקש לבדוק אם הדברים, שלומדים מטופלים שמנים במהלך טיפול התנהגותי, יכולים להשפיע גם על המשפחה שלהם.

טיפול התנהגותי בהשמנה

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) הוא אחת האפשרויות להתמודדות עם השמנת-יתר חולנית, על אף היותו פחות זמין. הטיפול מתמקד בשינוי החשיבה והגישה ביחס לאכילה ולהרגלים אחרים של סגנון חיים ומעניק למטופלים דרכים מעשיות לחולל שיפור בחייהם, כגון ניהול מעקב אחר צריכת הקלוריות היומית וניהול "יומן אכילה".

בני המשפחה צרכו 200 קלוריות פחות ביום

החוקרים בדקו את בני המשפחות של 149 מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, שעברו תכנית טיפול התנהגותי באוניברסיטת בולוניה, שכללה 12 עד 15 פגישות קבוצתיות שבועיות.

לפי ממצאי המחקר, שישה חודשים לאחר שהחלו קרובי המשפחה שלהם בתכנית, בני המשפחה – בעיקר בני זוג וילדים בוגרים – הראו גם הם שינוי לטובה. בממוצע, הם קיצצו את הצריכה היומית שלהם בלפחות 200 קלוריות. בנוסף, הם אכלו קצת פחות שומן ופחמימות פשוטות ומעט יותר פירות.

שינויים אלה באו לכדי ביטוי באובדן משקל ממוצע של כ-900 גרם. ברם ההשפעה לטווח רחוק הייתה גדולה יותר על אותם 35 בני משפחה, שסבלו מהשמנת יתר, אלה רזו בממוצע כ-2.7 קילו, ושבעה מהם אפילו רזו מספיק כדי לעבור מהגדרה רשמית של 'השמנת יתר חולנית' להגדרה של 'בעלי משקל עודף'.

איך זה קורה?

אחת הסיבות לכך עשויה להיות, שבני המשפחה החליטו לעשות שינויים חיוביים כדי לעזור לקרוב המשפחה, שנמצא בתכנית טיפול התנהגותי. למשל, לסלק מהמטבח פיתויים מתוקים ושמנים, כך ציין החוקר הבכיר ד"ר ג'וליו מרקזיני במאמר שכתב לרויטרס בריאות.
לדברי ד"ר מרקזיני, סביר יותר להניח כי הטיפול ההתנהגותי באותו אדם הסובל מהשמנת יתר חולנית הנהיג שינויים בריאים בבית. רוב המטופלים בתכנית טיפול התנהגותי קוגניטיבי , 101 מבין 149 מטופלים, היו נשים, וכפי שציין החוקר, סביר להניח כי הן אלה האחראיות על תכנון הארוחה.

האם זה משקף את כלל המטופלים בעולם?

"אני לא יודע באיזו מידה אפשרות זו עשויה להתאים גם לתרבויות שונות", מציין ד"ר מרקזיני, "אבל זה בהחלט נכון לגבי משפחות איטלקיות".

כמו בכל מחקר, גם כאן ישנן מגבלות. אחת מהן היא, כי החוקרים ניסו לראיין כמעט 500 בני משפחה של המטופלים שלהם, אבל קיבלו תשובות רק מ-230 מהם, כלומר פחות ממחצית. לכן, יתכן כי התשובות הן של המשפחות היותר תומכות או של המטופלים בעלי המוטיבציה הגבוהה ביותר, ולכן אינן משקפות את המציאות של כל מי שמנסה טיפול התנהגותי קוגניטיבי לצורך הרזיה, מודה ד"ר מרקזיני.

באופן כללי, טיפול התנהגותי קוגניטיבי מצריך מוטיבציה גבוהה, כיוון שהוא תובעני מבחינת הזמן שהוא דורש, והמטופלים צריכים להתחייב לשנות את הגישה ואת ההתנהגות שלהם. כמו כן, טיפול זה אינו זמין בכל מקום.

ד"ר מרקזיני טוען, כי יש להביא בחשבון את ההשפעות הפוטנציאליות על בני המשפחה של מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, כאשר שוקלים עלות מול תועלת של טיפול התנהגותי קוגניטיבי.

בארצות הברית, עלות ממוצעת של טיפול התנהגותי קוגניטיבי עומדת על 150 דולר לשעה ואין ערובה לכך שהביטוח הרפואי יכסה זאת.

אחד מנותח, השאר מרזים

ישנן ראיות לכך שטיפולים אחרים נגד השמנה עשויים אף הם להשפיע על בני המשפחה. במחקר שתוצאותיו התפרסמו בסוף שנת 2011 מצאו מנתחים מאוניברסיטת סטנפורד בארצות-הברית, כי בני משפחה של מטופלים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, שעברו ניתוחי הרזיה, הפחיתו גם הם ממשקלם בשנה שלאחר הניתוח. התועלת הייתה קטנה: בממוצע, בני משפחה של אנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, הכוונה לאלה המתגוררים במחיצתו של המנותח, רזו ב-3.6 קילו בממוצע.

מחקר זה כלל 35 מטופלים ו-50 בני משפחה, והוא אינו מוכיח כי ניתוח הרזיה של אחד מבני המשפחה אכן עשוי להועיל למשפחה כולה. עם זאת, החוקרים אמרו כי הדבר הגיוני, כיוון שהשמנת יתר חולנית היא "מחלה משפחתית". גם כאשר אנשים עוברים ניתוח בריאטרי עליהם להתחייב לשינוי אורח חיים ושמירה עליו למשך כל החיים ואם גם המשפחה מרוויחה מכך, מה טוב.

עוד בנושא:

מנותח, מישהו מטפל בך?

הנחיות תזונתיות לאחר ניתוח שרוול

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים