Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח הרזייה: סיכונים וסיבוכים אפשריים

ניתוח הרזייה: סיכונים וסיבוכים אפשריים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מי יכול ורשאי לעבור ניתוח הרזייה? על מה צריך לדון עם הרופא לפני הניתוח? מהם הסיבוכים האפשריים בו? מהם הסיכונים ותופעות הלוואי שלו? ד"ר אסנת רזיאל חושפת הכל

לפני שמתחילים תהליך של קבלת החלטה על ניתוח כירורגי להרזייה, חשוב לשים לב ולשקול כמה דברים חשובים. האם אתם בכלל מתאימים לניתוח מבחינה רפואית? מה הסכנות והסיכונים שהוא טומן בחובו? מה יכולות להיות תופעות הלוואי שלו?

ניתוח הרזייה סיכונים

למי מיועד הניתוח?

ניתוח בריאטרי לטיפול בהשמנת יתר מיועד לאנשים עם עודף משקל של 45 ק"ג מעל המשקל האידיאלי. לשם חישוב המשקל האידיאלי ניתן בפשטות להפחית 100 מהגובה. לדוגמה: אדם בגובה 175 משקלו האידיאלי אמור להיות 75 ק"ג.

חישוב מדויק יותר של עודף משקל המהווה רף לניתוח הוא ערך BMI מעל 40 (ניתן לחשב בקלות את ה-BMI שלך באמצעות המחשבון הממוחשב שלנו). אדם המתאים לניתוח בריאטרי הוא זה שנכשל בטיפולים פחות מסוכנים בניסיונות לירידה במשקל כמו דיאטה, אימון גופני, תרופות או טיפול התנהגותי.

גם אדם עם ערך BMI מעל 35 הסובל ממחלות נוספות כגון סוכרת, יתר לחץ דם, תשניק נשימה בשינה, כאבי ברכיים, כאבי גב, עודף שומנים בדם וכן הלאה, יוכל להפיק תועלת מניתוח בריאטרי והוא מהווה מועמד מתאים לניתוח.

על מה צריך לדון עם הרופא לפני הניתוח?

אין לשקול ניתוח בריאטרי לפני ששקלת יחד עם הרופא שלך את כל האופציות האחרות. עליך לדון עם הרופא בסוגיות הבאות ולהבינן: ראשית, ניתוח בריאטרי אינו ניתוח קוסמטי ואין להחשיבו ככזה. שנית, בניתוח בריאטרי לא מסירים שומן על ידי שאיבה. שלישית, עלייך לדון עם הרופא על היתרונות והסיכונים שבניתוח. רביעית, עלייך להתחייב לשינוי ארוך טווח בסגנון החיים, כולל שינוי הרגלי התזונה ואימון גופני, שהם המפתח להצלחתך. ולבסוף, בעיות לאחר הניתוח לעיתים מחייבות ניתוח נוסף לתיקונן.

ד"ר אסנת רזיאל בזמן ניתוח

ד"ר אסנת רזיאל בזמן ניתוח הרזייה

מהם הסיבוכים של ניתוחים בריאטריים?

כמו בכל סוג של ניתוח יתכנו סיבוכים וסיכונים מיידים וארוכי טווח. הצוות הרפואי יוכל להנחות אותך יותר לגבי היתרונות והסיכונים. סיכונים אפשריים כוללים: דימום; סיבוכים עקב ההרדמה או בעקבות תרופות; פקקת ורידים (טרומבוזה); פתיחת הפצע הניתוחי; זיהום; דלף מהקיבה, המעי או קו הסיכות; כיב בהשקה בין הקיבה למעי הדק; תסחיף ריאתי; דלקת ריאות; תמט ריאתי; פגיעה בטחול (לעתים, כדי להשתלט על דימום תוך כדי ניתוח יש צורך להסיר את הטחול); היצרות בהשקה בין הקיבה למעי הדק; ומוות.

על פי הצהרת הקונצנזוס של החברה האמריקאית לניתוחים בריאטריים משנת 2004, הסיבוכים בניתוחי הצרת קיבה באמצעות טבעת, בידיו של מנתח בריאטרי מיומן, נעים בסביבות 5% והסיכון לתמותה ניתוחית נע בסביבות 0.1%. נוסף על כך נקבע בהצהרה כי הסיבוכים בניתוחי מעקף קיבה, בידיו של מנתח בריאטרי מיומן, נעים סביב 5% והסיכון לתמותה ניתוחית נע בסביבות 0.5%.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי של הניתוח?

סיכוני הניתוח כוללים: הקאה; תסמונת ההצפה; חסרים תזונתיים; אבנים בכיס המרה; הצורך להימנע מהיריון באופן זמני למשך שנה; בחילה, גזים, שלשול, הזעה ועייפות.

מדוע חלק מהחולים עוברים ניתוח פתוח?

בחלק מהמטופלים לא ניתן לבצע את הניתוח באופן לפרוסקופי – זעיר פולשני. בחלק מהחולים מבוצע הניתוח בגישה הפתוחה, בין היתר, בשל: ניתוחי בטן קודמים שיצרו הידבקויות תוך בטניות; חוסר יכולת לראות את איברי הבטן הפנימיים; דימום תוך כדי הניתוח.

ההחלטה לבצע את הניתוח באופן פתוח היא שיקול רפואי של המנתח לפני הניתוח או במהלכו והיא מבוססת על בטיחות המנותח.

עוד בנושא:

ד"ר עמיר סולד על כל מה שצריך לדעת לפני ניתוח

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים