אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > כל מה שרצית לדעת על BMI

כל מה שרצית לדעת על BMI

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מי המציא את מדד ה BMI, למה בדיוק הוא משמש ומה המשמעות שלו – בכתבה הבאה

BMI מסת גוף

BMI הן ראשי התיבות של Body Mass Index, כלומר: מדד מסת הגוף או אינדקס מסת הגוף. מדובר בכלי רפואי חשוב, שנותן הערכה מהימנה מאוד, באשר למימדי ההשמנה של אדם מסויים וסיכויי התחלואה שלו.

ככל שה-BMI שלך גבוה יותר – כך עולים סיכוייך לפתח סיבוכים ותחלואות הקשורים להשמנה, כמו יתר לחץ דם, סוכרת מבוגרים וכדומה.

נוסחת אינדקס מסת הגוף היא פשוטה מאוד (המחשבון שלנו, שממוקם בפינה הימנית-עליונה של המסך ישמח לעשות בעבורך את החישוב): המשקל בקילוגרמים מחולק בגובה במטרים בריבוע.

איך לחשב BMI

הנה חישוב מתמטי לדוגמה, עבור אדם שגובהו הוא 1.70 מטרים והוא שוקל 75 ק"ג: נשים 75 במונה, נחלק אותו ב-1.70 X 1.70 (או למעשה, 2.89) במכנה, ונקבל את התוצאה 25.95. הטווח הנורמלי של התוצאות הוא 22-25 לנשים, ו-23-26 לגברים. להלן פירוט התוצאות:

תוצאה שקטנה מ-18.5 מעידה על תת משקל, ומחייבת בדרך כלל קבלת ייעוץ מרופא משפחה ודיאטנית.

BMI שבין 18.5 ל-25 מעיד על משקל תקין.

אינדקס מסת גוף של 25-30 מעיד על עודף משקל. במצב כזה מומלץ פעילות גופנית.

מסת גוף של 30-35 כבר מוגדרת כהשמנה. במצב של השמנה מומלץ לקבל ייעוץ מדיאטנית ואף לשקול נטילת תרופות מרשם להרזייה.

כל תוצאה שגדולה מ-35 משמעותה השמנת יתר והיא ומחייבת טיפול, לרוב שרוול קיבה יוכלו לסייע להם לרדת במשקל ולשמור עליו גם בטווח הארוך.

BMI שהוא מעל 40 מוגדר כ"השמנת יתר חולנית"; מעל 50 כ"סופר השמנת יתר חולנית"; ומעל 60 כ"סופר סופר השמנת יתר חולנית". מחקרים רפואיים הוכיחו כי מי שסובל מהשמנה קשה ברמות כל כך חמורות מקצר למעשה את חייו, אלא אם הוא עובר ניתוח כירורגי לטיפול בהשמנה.

ה-BMI הומצא במאה ה-19 על ידי המתמטיקאי והסטטיסטיקאי הבלגי אדולף קוולטט, במהלך קורס על פיסיולוגיה שהעביר באוניברסיטה. בתחילת שנות ה-80 של המאה הקודמת הוא אומץ כתקן רפואי למדידת השמנה.

בשנות ה-90 נקבע מדד מסת הגוף כתקן הבינלאומי בתחום, שגם ארגון הבריאות העולמי (ה-WHO) משתמש בו. כיום הוא המדד המרכזי והפופולארי ביותר לחישוב השמנה, שרופאים נעזרים בו כדי לזהות אנשים הסובלים מעודף משקל ומהשמנה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים