אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אפליה חברתית של שמנים: כל מילה מיותרת

אפליה חברתית של שמנים: כל מילה מיותרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חבר טוב שלכם סובל מהשמנת יתר ואתם רוצים לעזור לו – האם להעיר לו על המשקל? ד"ר אסנת רזיאל עם ממצאי מחקר חדש על אפליה חברתית ונידוי אנשים שמנים, ועל המשקל הפסיכולוגי של ההערות שלנו בנושא

אם אתם נמנים מאלו ש"מעירים בעדינות" או אפילו מורידים את הכפפה ומעירים בבוטות לבני משפחה ולחברים שלכם על משקל עודף כי אתם רוצים לעזור, אולי כדאי שתחשבו שוב, יתכן שאתם לא עוזרים, אלא להפך.

אפליה חברתית

זו כבר עובדה ידועה כי שליש מן האמריקאים סובלים מרמה כזו או אחרת של השמנת יתר, הנובעת מתזונה לקויה במיוחד וחוסר בפעילות גופנית, אבל כעת מתברר כי גם לסיבות פסיכולוגיות ישנה תרומה נכבדת לעניין.

מהי אפליה חברתית?

אפליה חברתית בשל משקל עודף תופסת תאוצה בשנים האחרונות במקומות העבודה, יחסן של חברות תעופה לשמנים, רשתות בגדים שאינן מייצרות בגדים מעל מידה מסוימת וגם הצקות לשמנים על רקע משקלם.

מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת פלורידה בארצות הברית, מצביע על הקשר בין השמנת יתר לבין הנטייה החברתית לגרום לאנשים להרגיש רע לגבי עצמם בשל משקלם העודף. במחקר השתתפו כ-6,000 אנשים ומילאו שאלונים במשך ארבע שנים בהם הם תיעדו את חוויותיהם האישיות בנוגע לאפליה ממנה סבלו, זאת במקביל לתיעוד משקלם ומדד מסת הגוף שלהם.

כלל אצבע: אל תטיפו לשמנים

בסופו של המחקר התברר, כי כאשר אנו מטיפים לאנשים שמנים או מפלים אותם חברתית, אנחנו לא מסייעים להם לרזות אלא להפך – אנחנו מסייעים בהנצחת המצב.

משתתפי המחקר אשר סבלו ממשקל עודף בתחילתו, היו בעלי סיכוי גבוה פי 2.5 לעלות במשקל לעומת משתתפים אשר היו בעלי משקל תקין ולא סבלו אפליה חברתית בנוגע למשקלם. אפליה על רקע משקל הוכחה על פי תוצאות המחקר כבעלת השפעה שלילית על מי שכבר הוגדרו בתחילתו כבעלי השמנת יתר קיצונית,  אלו היו בעלי סיכוי גבוה פי שלושה להישאר במשקלם הנוכחי, לעומת נחקרים שלא סבלו אפליה חברתית בנוגע למשקלם.

אפליה חברתית על רקע השמנת יתר נמצאה כמי שאינה תורמת באופן חד משמעי לירידה במשקל, נהפוך הוא, היא מנציחה מצב קיים או מחמירה אותו. נתוני המחקר הוכיחו את הקשר בין תשומת הלב החברתית, למתח הנפשי בו שרוי האדם הסובל מעודף משקל, על ידי כך שיצרו תשומת לב שלילית ועוררו רגשות שליליים אצל הלוקים בהשמנת יתר. אלו בתורם, הביאו לעלייה במשקלם במקום שיסייעו להם לרדת.

בפעם הבאה שאתם מעירים לעמית, לחבר או לבן משפחה מתוך רצון לסייע לו לרדת במשקל, כדאי שתחשבו על קשת הרגשות השלילית הזו ועל האימפקט הרגשי ההפוך שהיא מייצרת אצל מי שאתם מבקשים לעזור לו. רוצים לעזור לו לרדת במשקל, למה שלא תצאו איתו לסיבוב ריצה בפארק?

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים