Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > "כשבני הבכור החל להתבייש בי, ולא רצה להיראות איתי בציבור, החלטתי שאני חייב לעבור את הניתוח"

"כשבני הבכור החל להתבייש בי, ולא רצה להיראות איתי בציבור, החלטתי שאני חייב לעבור את הניתוח"

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רפי דורפמן, סמנכ"ל בחברת הביטוח AIG, שהיה איש שמן מאוד כמעט שלושה עשורים – 143 ק"ג בשיא – בחר בניתוח מעקף קיבה במלב"י והפחית 67 ק"ג ממשקלו (!!). שנתיים אחרי, הוא מספר על המהפך שחולל ניתוח ההרזיה בחייו: הוא אדם בריא יותר, מסופק מבחינה מקצועית, וחובב ספורט פעיל

ניתוח מעקף קיבה

לאחר שעבר ניתוח מעקף קיבה לפני כשנתיים, השתנו לגמרי חייו של רפי דורפמן, סמנכ"ל בחברת הביטוח AIG. דורפמן, ששקל בשיאו 143 ק"ג, הפחית מאז 67 ק"ג. "אני משתף את הציבור בסיפור שלי, על מנת להביא למודעות ציבור השמנים את פתרון הניתוח. המתנה הזאת הצילה את חיי", הוא מספר.

החיים לפני

רפי דורפמן, 49, נשוי בשנית ואב לשלושה בוגרים מנישואיו הראשונים, מסביר כי העלייה במשקל התרחשה אצלו באופן הדרגתי. "ההשמנה הייתה תהליך שהחל עם סיום השירות הצבאי", הוא נזכר. "זה התקדם עם הזמן, ולא ייחסתי לכך חשיבות, כי הייתי בעל מבנה גוף אתלטי ושרירי".

עם השנים, כמעט בלי לשים לב, סיגל לעצמו אורח חיים של אדם שמן. כמויות המזון שצרך תפחו והגיעו למימדים חסרי גבולות: סעודות בכל הזדמנות, זלילת בשר בתוספת הרבה חומוס ופיתות, קינוחים, פיצוחים בהיקפים מסחריים, משקאות למיניהם – כל אלה היוו את שגרת חייו.

בשלב מסוים, הסביבה הקרובה שלו החלה לאותת לו, שהגיע הזמן להיוועץ ברופא המשפחה. תוצאות הבדיקות הרפואיות לא הפתיעו אף אחד. "סבלתי מסוכרת, עודף כולסטרול ויתר לחץ דם. כל עליה במשקל העלתה את מינון התרופות", הוא משחזר.

גם הקידום המקצועי נפגע מעודף המשקל שלו. כאשר ביקש להשיג קידום בעבודתו, גילה כי משרות בהן חשק אוישו על ידי אנשים עם הרבה פחות ניסיון משלו. "זו הייתה הפעם הראשונה שבה התגנב החשש ללבי, שהמראה שלי מונע ממני להתפתח מבחינה מקצועית", הוא מציין.

כאיש ביטוח המשווק פוליסות ביטוח חיים, דורפמן הציג ללקוחותיו מודל שאינו ראוי לחיקוי. "מי שמשקלו חריג, נאלץ לשלם יותר על ביטוחי חיים, או שהוא מקבל דחייה מוחלטת מחברת הביטוח. אם הייתי צריך לקבל היום תיק של רפי דורפמן בשיא משקלו, לא הייתי נותן לו ביטוח. הוא סיכון גדול מדי לחברת הביטוח – הוא ימות".

המהפך

ניתוח מעקף קיבה רפי דופרמן

הסימנים המדאיגים חלחלו לאט, ודורפמן החל לחפש פיתרון משמעותי לבעיית ההשמנה. את ההחלטה הסופית לבצע ניתוח הרזיה קיבל כאשר הבין, שמראהו החיצוני פוגע בתפקידו כאב. "כאשר בני הבכור החל להתבייש בי, ולא רצה להיראות איתי בציבור, החלטתי שאני חייב לעבור את הניתוח".

למרות החששות והפחדים מהסיכונים הכרוכים בניתוח מעקף קיבה, המפגש עם ד"ר אסנת רזיאל, כירורגית מומחית בניתוחי הרזייה ומנהלת מלב"י, חיזק את בחירתו.  "ד"ר רזיאל הפכה למלווה האישית שלי בכל התהליך", הוא מדגיש.

ב- 15 באפריל 2007, נכנס דורפמן לניתוח ששינה את חייו. ההתאוששות מהניתוח לא הייתה קלה, אולם קשה יותר היה השינוי באורח החיים שבא לאחר מכן. הניתוח הגביל את יכולתו לאכול את כמויות המזון שלהן היה רגיל, אבל הוא היווה רק צעד ראשון בדרך להשגת המטרה.

בסיועה של ד"ר רזיאל, דורפמן הבין כי הצלחת התהליך תלויה בשינוי באורח חייו, באמצעות הרגלי אכילה נכונים ופעילות ספורטיבית. "הגעגוע לאוכל עדיין היה קיים, אבל כשאכלתי מיד הרגשתי שבע" הוא מציין. "ד"ר רזיאל תמכה בי לאורך כל הדרך, אימנה אותי מבחינה מחשבתית ולימדה אותי לאכול נכון".

חיים חדשים

תוך עשרה חודשים מיום הניתוח השיל דורפמן כ 65 ק"ג ממשקלו. ככל שעבר הזמן, החל ליהנות מביצוע פעילות גופנית, שממנה נמנע כאיש בעל משקל עודף.

כאשר נתבקש לראשונה על ידי ד"ר רזיאל להתחיל בביצוע הליכה רכה של כ-10-30 דקות ביום, שלוש פעמים בשבוע, לא התלהב בלשון המעטה. "מי יכול ליהנות מפעילות ספורטיבית כשהוא מעמיס על גבו למעלה משישים וחמישה ק"ג מיותרים?" אולם עם הירידה הדרמטית במשקל, החל דורפמן לא רק ללכת, אלא אף לרוץ, לרכוב על אופניים ולשחות.

"היום אני מכור לספורט. אני שולט על הגוף שלי", הוא מציין בסיפוק.

בנוסף, בעקבות הניתוח נפתרו כמעט לחלוטין הבעיות הרפואיות שמהן סבל, וכמות התרופות שהוא נוטל ירדה ב-90 אחוז.

במראהו החדש, במשקל של 78 ק"ג, התקשו לזהות אותו האנשים במקום עבודתו ובסביבתו הקרובה. התגובות היו ברובן מפרגנות ותומכות. הוא הצליח להתקדם בתחום הביטוח, בדיוק כפי שרצה. לדבריו, "אדם רזה משדר יותר אמינות ומקצועיות כאשר מדובר בעסקים".

"היום אני יכול לרכוש בגדים שאני רואה סתם כך בחלון ראווה, במקום לתאם נסיעה לחנות מיוחדת לייצור בגדים במידה 60 פלוס… אני מקווה שהאמונה שנתנה לי את הכוח לצאת לתהליך תשמור עליי עכשיו במשקלי הנוכחי", הוא מסכם.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים