Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סקר המפלגות: לאן יילכו קולות השמנים?

סקר המפלגות: לאן יילכו קולות השמנים?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מיוחד: בדיקת מלב"י לקראת בחירות 2006 מגלה מי מן המפלגות מתייחסת למגפת ההשמנה ברצינות, ומי רואה בו נושא שולי. וגם: מה הן מתכוונות לעשות בעניין? בלעדי

כן או לא התנתקות, לדבר או להתעלם מממשלת חמאס, מה לעשות עם הגרעין האיראני  ושאלות בוערות נוספות נדחקו הצידה. הבדיקה המיוחדת שערכנו במלב"י לקראת בחירות 2006 עם כל המפלגות הגדולות התמקדה בשאלה החשובה באמת: איך מתכוונות המפלגות לטפל במגיפת השמנת היתר בישראל?

סקר המפלגות

600 אלף איש ואשה (כ-15% מהאוכלוסייה הבוגרת) סובלים בישראל מהשמנת יתר. 200 אלף (5%) מתוכם סובלים מהשמנת יתר קיצונית (שמשמעותה בעיות בריאות.

באוכלוסיית הילדים המצב אף קשה יותר: כמעט חמישית (18%) מהילדים סובלים ממשקל יתר או מהשמנה. הצפי הוא ש-80% מהם יגדלו להיות מבוגרים שמנים. לאט אבל בבטחה אנחנו הולכים ומתקרבים למימדי ההשמנה העצומים של ארצות הברית. ומי מתכוון לטפל בכך? מנהלת המרכז לטיפול בהשמנת יתר, ד"ר אסנת רזיאל, שלחה שאלון זהה ל-7 המפלגות הגדולות בנושא עמדתן על השמנת יתר בארץ.

מה חושבים במפלגות הגדולות?

במפלגת "קדימה", הגיבו תחילה באדישות: "אין לנו עמדה בנושא הזה", אמר למלב"י אייל ארד, היועץ האסטרטגי הראשי שלה, בתשובה לשאלון. אולם לאחר פרסום הכתבה העביר ממלא מקום ראש הממשלה והמועמד מטעמה לראשות הממשלה, אהוד אולמרט את התגובה הבאה: "אני מאמין כי קיימת זיקה ישירה בין בריאות הגוף ובריאות הנפש ורואה חשיבות רבה בעידוד ההקפדה על ניהול אורח חיים בריא.

"כמי שעוסק בפעילות גופנית, אני סבור כי ניהול אורח חיים בריא מותנה בתזונה נכונה ובשמירה על כושר גופני וכי הקפדה על אורח חיים זה מסייעת למניעת מחלות כלי דם, השמנת יתר ומחלות הנגזרות מכך. אני מברך על המודעות הציבורית הגוברת בעניין ומאמין כי מערכת החינוך עשויה להוות גורם משמעותי בהקניית ערכים אלו ואפעל לקידום הנושא בדרך זו", לשון התגובה.

ומה אומרים במפלגה השנייה בגודלה על פי הסקרים, מפלגת העבודה? "השמנת היתר היא נושא שחשיבותו כיום עולה בכל הקשור במניעת מחלות", נאמר בתגובת המפלגה לשאלות מלב"י, "והוא נחשב מגורמי הסיכון המחייבים התייחסות מוקדמת ורצינית".

"התייחסות זו היא כמובן בתחום הרפואה המונעת, ומפלגת העבודה רואה בחיזוק הרפואה המונעת כלי חשוב בשיפור בריאות הציבור. הבריאות של אזרחי ישראל עומדת בראש מעייניה של מפלגת העבודה שמתכוונת להבריא את מערכת הבריאות ולעודד את אזרחי המדינה לנהל אורח חיים בריא יותר", לשון התשובה.

דובר הליכוד, המפלגה השלישית בגודלה, לפי הסקרים, מסר כי "הליכוד מייחס חשיבות רבה לטיפול בתופעות ההשמנה, שידועות כמקצרות תוחלת חיים וגורמות לבעיות בריאות. הליכוד יפעל להקצות משאבים לטיפול בתופעה, שכן כל תקציב שיושקע במניעת התופעה או בצמצום היקפה יחסוך השקעת תקציבים עתידיים, גדולים פי כמה, לתחומי הרפואה והרווחה לטיפול במחלות הנובעות מתופעת ההשמנה".

מתייחסות יותר ברצינות

נראה שדווקא המפלגות הקטנות יותר מתייחסות להשמנה יותר ברצינות. יו"ר ש"ס, אלי ישי, אמר כי "ש"ס כבר הודיעה שייתכן והיא תדרוש את משרד הבריאות. אם משרד הבריאות יהיה בידי ש"ס יוקצו משאבים משמעותיים לעניין ההשמנה". נוסף על כך נמסר כי בכוונת התנועה להוסיף את מקצוע התזונה לחינוך היסודי, ולהשקיע בחינוך לאורח חיים בריא כבר מגיל צעיר.

בסולם של 1 עד 5 דירג ישי את חשיבות הטיפול בהשמנת היתר באמצע הסולם במספר 3. " באופן אישי הפסקתי לאכול מתוקים", הוא מוסיף. "אני משתדל להמעיט בפחמימות ולבצע הליכות מדי פעם. הדבר בהחלט ניכר במשקלי".

גם ח"כ בני אלון, יו"ר רשימת האיחוד הלאומי-מפד"ל, מתכוון לתמוך בהחדרת תכנים בנושא ההשמנה למערכת החינוך. "יש לדאוג לבמות ציבוריות שבהן ניתן יהיה להביע בפני הציבור הרחב את חשיבות הנושא והסכנה הטמונה בהשמנת יתר".

את חשיבותה של בעיית ההשמנה הוא מדרג "4" בסולם של 1-5. לשאלה האם כיו"ר המפלגה הוא מתכוון לשמש דוגמה אישית בענייני תזונה, ספורט וקיום אורח חיים בריא הוא עונה: "אני משתדל לעמוד באתגר – אבל לא תמיד בהצלחה יתרה. יחד עם זאת, אסור להתייאש".

לא רק בימין, מסתבר, מודאגים מהשמנת היתר. יו"ר מרצ-יחד, ד"ר יוסי ביילין, אומר למלב"י כי "אני סבור שיש לתת עדיפות לטיפול בנושא השמנת יתר, להקצות משאבים לסיוע, טיפול, להסברה וחינוך".

"השמנת היתר אצל הילדים", הוא מוסיף, "היא מדאיגה ביותר, ויש להשקיע במיוחד בהסברה להורים. מרצ רואה בטיפול בבעיית השמנת יתר חלק חשוב ברפואה המונעת. הגדלת ההשקעה ברפואה המונעת היא לא רק תרומה חשובה לבריאות הציבור ולאיכות החיים, אלא גם השקעה שבצדה חסכון גדול בהוצאות טיפול".

והאם הוא מתכוון לשמש דוגמה אישית? בהחלט כן, מסתבר. "אני מקפיד על תזונה נכונה ועל פעילות גופנית", מספר ביילין. "ושניהם הפכו עבורי לחלק מאורח חיי".

להגביר את המודעות

ומה חושבים על כך ב"שינוי"? יו"ר מטה שינוי ומועמד מספר 3 שלה, ח"כ אילן ליבוביץ', קורא להגביר את המודעות לפעילות ספורטיבית כבר מגיל הגן ולהקצות תקציבים לפרסום והסברה בנושאי תזונה ושמירה על אורח חיים בריא.

את חשיבות הטיפול בהשמנת היתר באוכלוסייה בישראל מדרג ח"כ ליבוביץ' "4". "כחבר כנסת פעיל בקדנציה האחרונה וכאיש ציבור", הוא אומר, "אני רואה חשיבות רבה בכל הקשור לשמירה על אורח חיים בריא, הבא לידי ביטוי בכך שאני מקפיד על תזונה נכונה, שתייה מרובה של מים ופעילות גופנית פעמיים בשבוע בחדר כושר".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים