Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > הזעת יתר: טיפול בהזרקה, ניתוח ומים מחשמלים

הזעת יתר: טיפול בהזרקה, ניתוח ומים מחשמלים

הזעת יתר

אתם מתביישים ללחוץ ידיים בקיץ? אנשים מתרחקים מכם במעלית? סימני הזיעה מעטרים קבוע את הבגדים שלכם? ד"ר עופר לנדאו מסביר מהי הזעת יתר ואיך ניתן לטפל בה

הזעת יתר היא מצב שבו אדם מזיע יותר מהמצופה בתנאים בהם הוא נמצא, משמע, אם אדם מזיע תוך כדי ריצה זה טבעי וסביר, אבל אם אדם יושב בחדר ממוזג ומופיעות שלוליות מתחת לבית שחי שלו – זה כבר לא סביר.

ההגדרות הספרותיות הן נכונות, אולם מהניסיון שלי הגעתי להגדרה קצת שונה: מדובר בהזעה שמפריעה לאדם. כולם מכירים את התופעה של גבר נכנס למעלית נוטף זיעה וריחות והוא חי בשלום עם זה, והוא לא סובל מהזעת יתר. לעומתו היה לי מטופל דוגמן שהפריעה לו נקודת זיעה בבית השחי, ואם זה מפריע לו – הוא סובל ממצב של הזעת יתר.

מהי הזעת יתר?

המנגנון הפיזיולוגי של הזעה בגוף עובד באמצעות פקודות מהמוח למערכת העצבים הסימפטית, הנותנת פקודות לעצבים המוליכים אות חשמלי לאזור בלוטות הזיעה. אותו אות החשמלי גורם לשחרור חומר בשם אצטיל כולין, שהוא החומר שמפעיל את בלוטות הזיעה. למרות שאנו יודעים מהו מהלך האות לכל אורך הדרך, אין הסבר למה אצל אנשים מסוימים המערכת מתחילה לעבוד בעודף.

הזעת יתר – איך מטפלים?

פיתרון 1: בוטוליניום טוקסין או בוטוקס

יעילות הבוטולינום בהזרקה היא קרובה למאה אחוז. משתמשים בשיטה זו בטיפול בהזעת יתר מוקדית, כלומר בידיים, רגליים, בתי שחי וכדומה. החומר מונע הפרשה של אצטין כולין באזור המוזרק, כאשר למעשה מנתקים את המערכת בנקודה הסופית שלה, ומונעים הפרשת אצטיל כולין, שגורמת לכך שלא תהיה הפרשת זיעה באזור המוזרק.

מדובר בטיפול חד פעמי, שהשפעתו נמשכת כחצי שנה עד שנה, אז ניתן לחזור שוב על התהליך. אף אחד לא באמת יודע אם התופעה של הזעת יתר נפסקת בשלב כלשהו, אולם אין כל מניעה לטפל באמצעות בוטולינום כל עוד זה עובד.

ולמי שחושש, מדובר בטיפול בחומר מאד יעיל ואין בו שום סיכונים. ישנה תופעת לוואי קלה של חולשה בכפות הידיים, שיכולה להתפתח, אולם היא חולפת בתוך שבוע.

פיתרון 2: ניתוח בעצב הסימפטטי

פיתרון אחר הוא הניתוחים. הניתוח הוותיק בתחום נקרא סימפטקיטומיה, המיועד במיוחד להזעה בכפות הידיים. מדובר בניתוח, המבוצע בהרדמה כללית, במהלכו מכניסים מכשיר וידאו לחזה ומנתקים את העצב הסימפטטי במקום שמשפיע על ההזעה בכפות הידיים.

היתרון בניתוח הוא כי ישנם למעלה מ- 95 אחוז הצלחה ומדובר בטיפול לכל החיים. אלא שבשליש מהמקרים מתפתחת הזעה מפצה באזורים אחרים בגוף, שקודם לא היתה בהם הזעה, וזו יכולה להיות בעיה. בעוד שכירורגים רבים מסתייגים מהניתוח, ד"ר עופר לנדאו התמחה בארה"ב, וכיום הוא מבצע את הניתוח גם עם קליפסים במקום לחתוך את העצב, דבר שמאפשר בחלק מהמקרים להפוך את התהליך במידה ומתפתחת הזעה מפצה.

פיתרונות נוספים

ניתוח נוסף הוא שאיבת בלוטות הזעה, מיועד לטיפול בהזעה בבתי השחי. הטיפול יעיל בכ- 80-90 אחוז.

אמצעי נוסף הוא הדריוניק (או היונטופורזיס), מדובר בטכניקה מלפני 50 שנה, שבה משקיעים את האבר שעליו רוצים להשפיע (רגל או יד) באמבט עם מים ומזרימים דרכו זרם חשמלי. כתוצאה מכך, אחרי 20 דקות אפשר לקבל אפקט של הפסקת הזעת יתר. מעבר לעובדה כי מדובר בעקצוצים לא נעימים, צריך לחזור על הטיפול כל יום, ואנשים בדרך כלל לא אוהבים את המכשיר.

ישנם גם אמצעים אלטרנטיביים כמו הביופידבק, אולם הם לא עוזרים לתופעה לטעמי.

הכותב, ד"ר עופר לנדאו, הינו כירורג מומחה בטיפול בהזעת יתר.

עוד בנושא:

מהי אכילה נורמלית?

שרוול קיבה או טבעת קיבה?

ספורט רטוב לימי הקיץ

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים