אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לא לבד: על חשיבות הטיפול הפסיכולוגי המלווה במאבק במלחמה בסרטן השד

לא לבד: על חשיבות הטיפול הפסיכולוגי המלווה במאבק במלחמה בסרטן השד

אחת מתשע, או אחת מאלפי נשים בכל שנה בישראל הלוקות בסרטן השד, חשוב שלא יהיו לבד. קבלת הידיעה הלא פשוטה על התפרצותה של המחלה דורשת הערכות נרחבת מן החולה וגם מבני המשפחה המלווים אותה. אמנם ההתפתחויות הרפואיות בתחום הטיפול במחלה מבטיחים אחוזי הצלחה גבוהים במקרים רבים, אך הם לא פותרים את הצורך ביצירת מסגרת חברתית נפשית תומכת.
מאת: מערכת ליידי אסיא

סרטן השד, היא מחלה מסכנת חיים. ככזו, היא מערערת פעמים רבות את הסדר החברתי ויוצרת כאוס בתא המשפחתי של רבות מהנשים החולות. שאלות רבות אותן נשים שואלות את עצמן, וגם בני משפחתה, המתמודדים עם הנושא מרגע שהאבחנה לגבי המחלה ברורה והן נכנסות לשלב של ריפוי ומלחמה מחודשת על השגת בריאות בחזרה.

  • האם לספר לבני המשפחה?
  • באיזה שלב לעשות זאת? 
  • כיצד שומרים על תפקוד תקין ובו בעת מקבלים את התמיכה הרגשית הנדרשת להתמודדות עם המחלה, הטיפולים ועם הרצון לשמור על שגרה ועל חיי משפחה תקינים?

התא המשפחתי: דאגה, אמון, הזדקקות ותמיכה
ההתמודדות עם המחלה עלולה במקרים רבים גם להיות טריגר המעיר תחושות של דאגה וחרדה גדולה הקשורים פעמים רבות בתא המשפחתי, ביכולות שלה לעכל ולהמשיך לתפקד באופן תקין, וגם להוות מקור לתמיכה אמיתית בקרב המורכב בה. ההתמודדות עם המחלה מעלה פעמים רבות שאלות של אמון, הזדקקות לאחר ויוצרת בחינה מחודשת של המערכות התומכות: המשפחה, החברים ולעיתים אף סביבת העבודה.

כל האתגרים הרגשיים שהוזכרו כאן, בנוסף להתמודדות הפיזית הלא פשוטה בהתמודדות עם המחלה, מייצרים עומס רגשי רב המקשה לעיתים לראות את התמונה הכוללת ולקבל את ההחלטות הנכונות.

חשיבותו של תא משפחתי הדוק ושל מערכת תמיכה חברית ברורה היא קריטית. חולה אשר מרגישה בסביבה תומכת, חומלת ואמפתית מקבלת דחיפה חיובית במאבק הרפואי שהיא מנהלת. חולות עם מערכות תמיכה מתפקדות הם פעמים רבות חולות אשר תהליך הריפוי שלהן והמלחמה הפיזית במחלה טוב יותר בזכות מערכת התמיכה הרגשית העוטפת אותן ומסייעת להן בדרך להצלחה ולריפוי.

בשבחי הטיפול הפסיכולוגי
הגישה הטיפולית מאמינה כי חולה איתנה נפשית היא חולה בעלת סיכויים גבוהים יותר להירפא בעזרת החיסון הנפשי. גישה הוליסטית זו מייצגת את ההתמודדות שלנו כמכלול של מישורים רבים המרכיבים אותנו ומשלבים בתוכם את האלמנט הנפשי, הרגשי והרוחני.

הטיפולים הפסיכולוגים מאפשרים לפרק את ההתמודדויות והאתגרים הנובעים מן המחלה, להבין את הסיבות והמניעים ובעיקר להתוות את הדרך לחוסן נפשי הנדרש להתמודדות עצמה. ישנו מגוון רחב של טכניקות החל מהרפייה, דמיון מודרך, העלאת מודעות עצמית ותנועה ומעניקים לחולה בסיס נפשי איתן בהתמודדות עם אתגרים יומיומיים הנובעים מהתמודדות עם המחלה.

חוויית ההתמודדות עם כל אתגר, קל וחומר כשמדובר במחלה מסכנת חיים היא חוויה מורכבת נפשית. בעידן המודרני אין סיבה להישאר עמן לבד ולהותיר אותן לא מטופלות. כשחולה בוחרת את המקום שיטפל בה, מומלץ לשים לב שהוא יכול להציע את כל כלי המעטפת באופן שיתרום וימקסם את סיכויי ההצלחה והתמודדות, ובעיקר ייתן למטופלת את ההרגשה שהיא לא לבד במלחמה הזו, וכי כל התחושות והרגשות שלה מקבלות מענה באופן סדיר והולם.

עיבוד החוויה הרגשית וחיזוק היכולת להתמודד עמה, מבטיח שהחולה לא תהיה לבד והסביבה הקרובה והתומכת יבינו מה היא עוברת וידעו כיצד להתגייס להצלחה, להתמודדות ולתהליך אותו האישה עוברת.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מחקרים דומים