אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > יש לכם מתבגרים בבית? אל תדברו אתם על אוכל

יש לכם מתבגרים בבית? אל תדברו אתם על אוכל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

המתבגר שלכם לא אכל ירקות ושוב פתח שקית במבה – האם להעיר לו או לא? מחקר חדש בדק את ההשפעה של שיחות הורים בנושאי תזונה ומידת השמנת היתר בקרב מתבגרים, וחזר עם תוצאות מפתיעות

מתבגרים

קשה להתווכח על חינוך נכון להרגלי אכילה, אבל גם לחינוך הזה, כך מסתבר, כדאי לשים גבולות. מחקר חדש טוען כי הורים, העוסקים עם ילדיהם בדיונים חוזרים ונשנים על הרגלי אכילה נכונים – שוגים, ובהתנהגות זו הם מציעים בעצם מקלט לשלל של הפרעות אכילה בקרב מתבגרים צעירים.

מהמחקר עולה כי כדאי לעמוד על השונות שבין חינוך להרגלי אכילה נכונים לבין דיון על כך. עוד  עולה כי דווקא ילדים, להורה אחד או יותר, אשר דיברו עם ילדיהם על הפרעות אכילה ועל אכילה בריאה, גילו נטייה ברורה יותר לפתח שלל הפרעות אכילה החל מהפרעות של משקל לא תקין וכלה בבולמוסי אכילה.

החוקרים, בראשותה של פרופ' ג'ריקה ברג מאוניברסיטת מיניסוטה, ניסו לבדוק את הקשר בין שיחות על הרגלי אכילה לבין משקל תקין של ילדים. במסגרת קבוצת המחקר נבדקו כ-5,000 הורים וילדים. המחקר בדק את סוג השיחות אותן ניהלו ההורים על דיאטה ותזונה, וביקש לבדוק האם בבית בו גדל ילד עם הפרעת אכילה היה שיח שנגע בהפרעות כאלו ובחינוך לתזונה בריאה ונכונה.

לא מדברים על משקל
תוצאות המחקר, הפתיעו את חוקריו ואת הקהילה המדעית. מסתבר, כי בקרב מתבגרים שלא סבלו מעודף משקל כלל כ-34 אחוז מהאמהות וכ-38 אחוז מהאבות – לא קיימו דיון בנושא תזונה או משקל תקין עם ילדיהם כלל.

לעומתם, מבין משתתפי המחקר, שסבלו מעודף משקל, עלה כי בעוד שכ-20 אחוז מההורים לא קיימו דיון עם ילדיהם, כ-80 אחוז מההורים קיימו דיאלוגים ברמות שונות עם ילדיהם, כ-15 אחוז קיימו דיון ממושך על אכילה בריאה או על דיאטה, וכ-60 אחוז אף העירו באופן תכוף  לבני הנוער המתבגרים על כך שיש צורך שיפחיתו ממשקלם.

"בסך הכל, התוצאות הצביעו על כך ששיחות הורים על אכילה בריאה, היו קשורות בשכיחות נמוכה יחסית של התנהגויות אכילה מסודרות במתבגרים", אומרים עורכי המחקר, אך  "שיחות הורים על משקל עודף או הערות על משקלם של בני הנוער, היו קשורות עם שכיחות גבוהה יותר של הפרעות אכילה אצל המתבגרים".

לחנך, אבל את ההורים
חוקרי המחקר הסיקו, כי יש צורך לחנך את ההורים עצמם ולהבהיר להם את הכיוונים הרצויים והיעילים אותם הם מנהלים בדיאלוג  עם הילדים ובני הנוער בהקשר זה. מסתבר, כי לחינוך התזונתי פנים רבות. אין ספק כי הקניית הרגלי אכילה טובים חשובה והיא חלק מחינוך תזונתי, כך גם שיחות על ערכים תזונתיים בריאים ומועילים במזון.

אולם, מחקר זה מאושש שתי טענות מרכזיות, האחת היא כי הערות תכופות לבני נוער על משקלם על ידי ההורים, מעודדות בעצם תוצאה הפוכה, הם עשויים לפתח הפרעות אכילה כדוגמת בולמוסי אכילה, אכילה בסתר, אכילת לילה, אכילה רגשית, נשנושים וכיוצא באלה. בנוסף, דיונים תכופים על הפרעות אכילה והתנהגויות קיצוניות הקשורות בהפרעות אכילה, גם הם, יכולים בעצם לעודד כאלו.

מופתעים? אני מניחה כי הורים רבים הקוראים מאמר זה מופתעים, וטוב שכך. חשוב לדעת להפריד בין חינוך לתזונה נכונה, לבין התערבות תכופה מדי במשקלם של בני הנוער, או לחלופין – לחשיפה מוגזמת שלהם להפרעות אכילה.

נסו להפעיל הגיון בריא כאשר אתם משוחחים עם ילדיכם על הפרעות אכילה ועל תזונה. חשבו על המידע שאתם מוסרים להם. האם הוא באמת מועיל? חישבו על ההשלכות העתידיות שיש למידע הזה כאשר אתם חולקים אותו עם ילדיכם.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

מחקר: בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים