אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פוריות והשמנה: לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

פוריות והשמנה: לא מצליחה להיכנס להריון? אולי דיאטה תעזור

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנה, מסתבר, לא רק מסכנת את הלב והעורקים, מעלה את שכיחות הסוכרת וגורמת לקושי למצוא בגדים במידות גדולות. בדיקת מלב"י מגלה: השמנת יתר גורמת גם לבעיות פוריות לא פשוטות. אבל יש גם בשורות טובות

פוריות

הנה סיבה נוספת להתחיל דיאטה או אפילו לשקול ניתוח להרזיה: עיון מדוקדק בשורה של מחקרים מדעיים שפורסמו בשנים האחרונות בכתבי העת המקצועיים, מוכיחים כי השמנת יתר פוגעת גם בפריון. כך עולה מבדיקת מלב"י.

המחקרים שעסקו בנושא פוריות פורסמו בשנים האחרונות על ידי חוקרים מהשורה הראשונה במגוון כתבי עת רפואיים מובילים בעולם.

הבעיה הראשונה שאותה מעלים החוקרים היא כמות עודפת של הורמון האסטרוגן. ההורמון מופרש בקרב נשים שמנות ברמות גבוהות מדי, וגורם לעלייה בשכיחותן של הפרעות במחזור החודשי. על פי ממצאי המחקרים לנשים שמנות יש פי שלושה בעיות במחזור הוסת – בהשוואה לנשים שמשקלן תקין.

ההורמונים, מסתבר, משבשים את הפריון לא רק אצל הנשים: על פי החוקרים אצל גברים שמנים חלה ירידה משמעותית בהורמון הגברי טסטוסטרון, מה שמביא לעלייה בסיכון לאי-פיריון. נוסף על כך, גברים שמנים סובלים הרבה יותר מגברים רזים מתופעות של אין-אונות.

באשר להריון קובעים המחקרים, כי אשה שמסת הגוף שלה (BMI) גדולה מ-29, מגדילה את סיכויי העובר שלה לסבול ממומים של מערכת העצבים. גם תוספת של חומצה פולית במהלך ההריון אצל נשים שסובלות מהשמנת-יתר היא פחות אפקטיבית מאשר אצל נשים רזות. יתר על כן, נשים שמנות במהלך ההריון נמצאות בסיכון גבוה יותר לרעלת ההריון, זיהומים בדרכי השתן, סוכרת הריונית ויתר לחץ דם.

בנשים שסובלות מעודף משקל לידות רבות יותר מצריכות זירוז ויש יותר לידות מאוחרות, לידות ארוכות במיוחד ולידות שחייבות להתבצע בניתוח קיסרי – בהשוואה לנשים רזות. נוסף על כך נשים שמנות מאבדות יותר דם בלידה, קובעים החוקרים.

אולם בצד הבשורות המבהילות, יש גם כמה חדשות טובות: על פי ממצאי המחקרים, ירידה במשקל שמושגת על ידי ניתוח לטיפול בהשמנת יתר מביאה להפחתה משמעותית בסיכון לאם ולעובר.

כך, למשל, מתארת הספרות המקצועית 35 נשים שסבלו מהשמנת-יתר קיצונית, ניסו להיכנס להריון באמצעות טיפולי פוריות – ונכשלו. לאחר שעברו ניתוח להרזיה הצליחו כל ה-35 להרות. במחקר אחר ילדו 40% מהנבדקות תינוקות במשקל לידה גבוה וחריג מהנורמה. לאחר שעברו ניתוח להרזיה וילדו יילוד נוסף – הצליחו 80% מהנשים ללדת תינוק במשקל לידה תקין.

חוקרים אחרים, שבדקו 7 מקרים של יתר לחץ דם הריוני ו-4 מקרים של סוכרת הריונית לפני ואחרי ניתוח להרזייה – גילו שכל הנשים שנבדקו, וסבלו מאותן מחלות בזמן ההריון הראשון טרם הניתוח, הצליחו להחלים מהן לחלוטין בזמן ההריון השני, לאחר הניתוח להרזיה.

באופן כללי, מסכמים החוקרים, הריון לאחר ניתוח לטיפול בהשמנת יתר הוא בטוח יותר מהריון אצל אשה שנותרה שמנה, אפילו אם הניתוח שעברה מביא באופן פוטנציאלי לחסרים תזונתיים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים