Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לא צעירים לנצח – השמנה ומחלות לב

לא צעירים לנצח – השמנה ומחלות לב

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

ראו הוזהרתם! תוחלת החיים של צעירים שמנים עלולה להתקצר בצורה משמעותית. לא חבל לכם על 19-8 שנים מהחיים בשביל כמה פרוסות עוגה?

צעירים לנצח
צעירים וסובלים מהשמנת יתר?
מסתבר שאתם בקבוצת סיכון העלולה לקצר את משך חייכם באופן משמעותי. כל מי שחשב שדווקא צעירים "מחוסנים" מהשפעותיה של השמנת היתר הקיצונית – טעה ובגדול.
על פי מחקר חדש, שפורסם במגזין הסוכרת והאנדוקרינולוגיהThe Lancet Diabetes & Endocrinology , נמצא כי השמנת יתר קיצונית עלולה לקצר את חיי הלוקים בה גם ברמה של עשור מהחיים. כמו כן, אנשים צעירים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית נמצאים בקבוצת סיכון גבוהה יותר ועלולים אף לסבול מקיצור תוחלת חייהם בשיעור גבוה אך יותר. כיצד זה קורה בעצם, ומדוע בעצם צעירים הם בעצם הקורבנות החדשים של מגפת השמנת היתר הקיצונית בעולם?

חוקרים באוניברסיטת מקגיל הצליחו לקשור בין השמנה לעלייה בסיכון לפתח מחלקת לב וסוכרת מסוג 2, מחלות אשר ידועות כי הן עלולות להפחית באופן דרמטי את תוחלת החיים של הלוקים בהן.

מודל תוחלת החיים השמנים
החוקרים השתמשו בנתונים רשמיים של מכון הבריאות האמריקאי הפדרלי, מהם עולה כי קיצור תוחלת החיים כתוצאה מסיבוכים הקשורים בהשמנת יתר קיצונית נע בין 19-8 שנים כתוצאה ממחלות כרוניות הכרוכות בהשמנת היתר הקיצונית.

החוקרים הצליחו בעזרת נתוני המכון לייצר מודל להערכת הסיכון למחלות, המבוססות על משקל גוף עודף, ולאחר מכן בחנו כיצד עודף משקל מסתכם בשנים "אבודות", אותן יכלו בעצם המטופלים להמשיך ולחיות לו היו שומרים על משקל גוף תקין.

המודל שפיתחו החוקרים הצביע על כך שדווקא צעירים אשר הפכו להיות מבוגרים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית לאחר מכן הם אלו אשר איבדו את מספר השנים הפוטנציאלי הרב ביותר שיכלו לחיות, ומעתידם קוזז המספר הרב ביותר של שנות חיים.

"הדפוס ברור", כך אמר ד"ר סטיבן גרובר מעורכי המחקר, "ככל שהאדם שוקל יותר וככל שהוא שוקל כך בגיל צעיר יותר, כך גדלה יותר השפעת המחלות הנלוות על תפקודיו כאדם בוגר. לאנשים אלו יש לפניהם הרבה מאוד שנים של חיים כאנשים בעלי השמנת יתר קיצונית, שנים שבהן הם בעצם סובלים יותר ממחלות הנלוות להשמנת יתר קיצונית וחשופים להשפעותיהן השליליות על חייהם".

צעירים רבים בישראל נוטים לחשוב שגילם הצעיר משמש מגן על התנהגות קלוקלת בכל הנוגע להתייחסות לשמירה על אורח חיים תקין, תוך כדי שהם משערים כי העובדה שהם צעירים הופכת אותם לחסונים יותר. אין ספק שמחקר זה מוכיח כי מדובר בטעות גדולה, שכן היחשפות לאורח חיים לא בריא בגיל צעיר יותר, מגדילה בעצם את השנים בהם אנו חשופים להשפעות השליליות שיש לאורח חיים מעין זה, וכתוצאה מכך חשופים זמן רב יותר ומוקדם יותר למחלות הקשורות אליו.

נדמה כי במקרה של השמנת יתר, חשיבות החינוך לתזונה נכונה ושמירה על משקל תקין כבר מגיל צעיר, רק עולה לאור נתונים אלו. ככל שתקדימו לסגל אורח חיים בריא, כך תגדילו את הסיכויים להגדיל גם את תוחלת החיים.

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים