Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אכילה אינטואיטיבית: לא רעב? אל תאכל

אכילה אינטואיטיבית: לא רעב? אל תאכל

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

רוצים שהילדים שלכם ילמדו לאכול נכון? אל תבקשו מהם "לנקות את הצלחת". מחקר חדש בדק את הקשר בין אכילה אינטואיטיבית במתבגרים והפרעות אכילה

האם אכילה אינטואיטיבית, המתבססת על רעב ושובע, היא האכילה הנכונה? מחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת Apetite, מעלה כי ייתכן שלאכילה אינטואיטיבית יש השפעה חיובית על שמירת המשקל ועל מניעת הרגלי אכילה גרועים. ממסקנות המחקר עולה כי זיהוי הרגלי אכילה לא אינטואיטיביים יכול לשמש כסמן ראשוני לאיתור אכילה בלתי מסודרת.

אכילה אינטואיטיבית

אכילה אינטואיטיבית מקובלת כסוג אכילה בריאה ויעילה, וכזו המשמשת תחליף יעיל לשיטות אחרות של שמירה על המשקל. המחקר הנוכחי מצא כי הן נשים והן גברים שאכלו על פי צורכי הגוף שלהם לא היו צריכים להתמודד עם בעיות של אכילה בלתי סדירה. נשים שהצהירו כי הן מפסיקות לאכול במצב של שובע לא הגיעו למצבים של אכילת יתר כפייתית או דיאטה תמידית. המחקר מדגיש כי כדי להשיג התייחסות בריאה למשקל הגוף יש חשיבות לחינוך בני הנוער לאכילה אינטואיטיבית.

תינוקות נולדים עם אות פנימי המווסת רעב ושובע

חוקרים סבורים שלבני האדם יש סימנים פנימיים מובנים המווסתים את צריכת המזון לשם קיום שיווי משקל אנרגטי מיטבי. למשל, תינוקות מגיל שישה שבועות מרגישים מתי הם זקוקים למזון ומתי הם שבעים.

חוקרים מצאו גם כי האות הפנימי המווסת רעב ושובע יכול בקלות להיות מושפע מגורמים חיצוניים, שאחד מהם הוא לחץ מצד ההורים. בקרה של ההורים על כמות המזון שהילד אוכל, מעבירה את השליטה ברעב ובשובע מהילד (אות פנימי) להורים (אות חיצוני). למשל, ילדים שחונכו "לנקות את הצלחת" יכולים לפרש את הרגשת השובע כפעולה חיצונית של "ניקוי הצלחת" ולא כשובע פיזיולוגי. בנוסף, מאכלים מסוימים שאסורים על ילדים, יכולים להפוך למזון נחשק יותר, ולהפך – מאכלים שההורים מעודדים לאכול אותם, יהפכו למזון שנוא.

נמצא שהחלפת האותות הפנימיים של רעב ושובע אצל ילדים באותות חיצוניים (הורים או מטפלים) מקושרת ישירות עם עלייה במשקל. גורמים אחרים המשפיעים על עלייה במשקל הם מניעת סוג מסוים של מזון, אכילה שלא מתוך רעב, ואכילה כתגובה לרגשות. כלומר אפשר לקבוע שהיכולת להשתמש ברעב ובשובע פיזיולוגיים לצורך ויסות מאזן האנרגיה בגוף, היא תכונה מולדת. כאשר השימוש ביכולת מולדת זו הולך וקטן בשל לחצים חיצוניים, צריכת מזון הופכת להיות תלויה בהרגלים נרכשים ולא בריאה.


לא להגביל מזון על פי ערכים תזונתיים וקלוריים

הגורמים האישיים המשפיעים על אכילה מחולקים לשלוש קבוצות: גורמים פיזיולוגיים (רעב ושובע המושפעים עם הגיל גם מגידול הקיבה); גורמים רגשיים (אכילה בגלל עצבות, שעמום, ומצבים רגשיים אחרים); וגורמים סביבתיים (אוכל המושפע מיידית מגורם חיצוני כגון ריחות).

אכילה אינטואיטיבית בילדים מתרכזת באכילה מתוך גורמים פיזיולוגיים כגון רעב ושובע, מבלי להתייחס לגורמים רגשיים או סביבתיים. הוצע בספרות שעל מנת להקטין את ה"התעסקות" באוכל, יש לאפשר לילדים לאכול בכל זמן שהם רוצים, ולא להגביל את המזון על פי הערכים התזונתיים או הקלוריים שלו.

אכילה אינטואיטיבית הוכחה במספר מחקרים כגורם בעל השפעה חיובית על דיאטות, והוכחה כמשפרת את בריאותם של הנבדקים הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית. יתר על כן, אכילה אינטואיטיבית נקשרת עם שיפור במצבו הגופני של המטופל כגון ירידת BMI וירידה בכמויות הכולסטרול ובלחץ הדם, שבהכללה הם גורמי סיכון לתחלואה לבבית. בנוסף, נמצאה גם השפעה על הנפש של המטופלים: אנשים שאוכלים אינטואיטיבית מרגישים טוב יותר לגבי עצמם בכלל ולגבי גופם בפרט וסובלים פחות מדיכאון, בהשוואה לאנשים האוכלים באופן בלתי מסודר.

נושא המחקר

המחקר עסק באספקטים נוספים של אכילה אינטואיטיבית שלא נחקרו עד כה:

1.      הקשר בין אכילה אינטואיטיבית,BMI  ומעמד סוציו-אקונומי בצעירים ממוצא אתני מגוון.

2.      מציאת הקשר בין האספקטים הללו ובין דיאטות כרוניות, התנהגות לא תקינה בהקשר ל"סופר דיאטות" ואכילת יתר כפייתית.

תוצאות המחקר: יתרונות האכילה האינטואיטיבית התבטאו ב-BMI

המחקר כלל 1,030 גברים ו-1,257 נשים בגיל ממוצע 25.3. יותר גברים מנשים דיווחו שהם בוטחים בגוף שלהם באשר לכמות המזון שהם אוכלים. היתרון שבאכילה האינטואיטיבית והחסרונות שבאכילה עם דחפים חיצוניים התבטאו ב-BMI של משתתפי המחקר – הן אצל הנשים והן אצל הגברים. הגברים והנשים שאכלו על פי דפוסים אינטואיטיביים כמעט שלא היו נתונים להשפעת הגורמים השליליים של אכילה מתוף דחף חיצוני, כגון אכילה רגשית.

מסקנות המחקר: אכילה אינטואיטיבית יכולה למנוע את הצורך בדיאטות הרזיה

יש להמשיך ולחקור את האכילה האינטואיטיבית אצל מתבגרים. למרות הכמות הקטנה יחסית של מידע בנושא, מסתמנת המגמה הקובעת שלאכילה אינטואיטיבית יש השפעה חיובית על שמירת המשקל ועל מניעת הרגלי אכילה גרועים. זיהוי הרגלי אכילה לא אינטואיטיביים יכול לשמש כסמן ראשוני לאיתור אכילה בלתי מסודרת. קיימות עדויות שאפשר ללמוד הרגלי אכילה אינטואיטיבית, ושמרגע שההרגלים נרכשים מחדש הם יכולים להוות בסיס להתנהגות בנוגע לאוכל ולהביא לשינוי באורח החיים בכיוון הטבעי, המולד, של צריכת מזון ולמנוע את הצורך בשימוש בדיאטות לצורך ירידה במשקל.

עוד בנושא:

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים