Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > גנטיקה ותפקיד המפתח שלה בהשמנה

גנטיקה ותפקיד המפתח שלה בהשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

"תחושת הבטן" שלנו שאנו שמנים מכיוון שאנו ילדים להורים שמנים, או שאנו בני משפחה מורחבת עם הרבה שמנים ומשהו בתורשה שלנו לקוי, ניתנת לאימות אט אט באמצעות נתוני גנטיקה חדשים שנאספים בעולם.

אפשר להפסיק לנחש, להעריך, לקוות ולצפות. גילוי מחקרי חדש אשר פורסם בעיתון International Journal of Bioinformatics Research and Applications מצביע על קשר ישיר בין גנטיקה להשמנה.

גנטיקה והשמנה

הנתונים המחקריים החדשים מתייחסים למחקר אשר נערך באוכלוסייה ממוצא אינדיאני אשר בפימה, בקבוצה שבה שיעורי השמנת היתר הקיצונית גבוהים במיוחד.

בבסיס המחקר נמצא כי אחוזי ההשמנה הגבוהים של אוכלוסיה זו נובעים מיכולות פיזיולוגיות אשר הועברו בתורשה וקשורים ליעילות המטבולית של הגוף בפירוק החומרים.

מסתבר כי היכולת של אוכלוסיה זו לשרוד בתנאי מזון קשים במיוחד המלווים בחוסר התפתחה במשך השנים באופן אבולוציוני והפכה לחלק מן התורשה שלהם.

ואולם, באופן פרדוקסלי מסתבר, כי דווקא היכולת הגופנית שלהם לשרוד ולהפיק את המקסימום ממזון מועט מתרגמת בעידן המודרני לבעיית השמנה קיצונית וזאת עקב תפקוד הפוך של גופם במצב של שפע.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת בריגהם הממוקמת ביוטה חקרה את קבוצת האינדיאנים ממוצא פימה אשר בעבר הרחוק איכלסו את מדבריות אריזונה וניו מקסיקו הדלים במשאבים ומקורות מזון.

החוקרים מצאו כי לחברי הקבוצה יש יכולת עבודה מטבולית יעילה במיוחד לעומת האוכלוסיה הרגילה.

יעילות העבודה המטבולית שלהם והיכולת שלהם להפיק אנרגיה גם מכמויות מזון קטנות הייתה מרשימה. לכך אחראי מרכיב DNA בשם SNP אשר מצוי היה בחברי הקבוצה שנבדקה.

בידודו של מרכיב ה DNA הזה על ידי החוקרים איפשר לבדוק את השפעתו על תהליך המטבוליזם של הגוף והוכח כי נוכחותו, היא שמסייעת ליעילות הרבה של התהליך המטבולי בקבוצה זו.

החוקרים מציעים את ההנחה כי התפתחות מרכיב זה ויכולות אלו הם תוצאה של התפתחות אבולוציונית של מאות שנים בתנאי קיום קשים אשר "הכריחה" את הגנטיקה של הגוף למצוא פתרונות לעיבוד יעיל ומהיר של מזון ממשאבים נמוכים.

חברי הקבוצה הזו ניחנו בכך עקב התמודדות מתמשכת עם תנאים קשים של השגת מזון בסביבת המחייה שלהם.

ואולם, אליה וקוץ בה, תנאי המחייה של קבוצת האינדיאנים אשר נבדקה השתנו בתוך זמן קצר יחסית. כלומר, בתוך מרחק מאה שנה לערך הם עברו לתנאי מחיה של שפע מזון קיצוני, בהשוואה לסביבת החיים בה נהגו אבות אבותיהם לחיות, מבלי שגופם קיבל את פרק הזמן הנדרש מבחינה אבולוציונית לעכל את השינוי.

התוצאה- הרסנית כמובן בהשפעותיה על ממדיהם. מכיוון שיש להם יכולת להתקיים ולעכל באופן מצוין את הנדרש להם ממעט מזון הרי שבמצב של שפע, אותן היכולות הפיזיולוגיות אשר תרמו להישרדותם בימי קדם – הן אלו האחריות וגורמות למצב של השמנת יתר קיצונית מופרזת בעידן המודרני של ימינו.

עוד בנושא:

נמצא גן ההשמנה

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים