אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיכאון וחרדה לא משפיעים לרעה על תוצאות הניתוח הבריאטרי

דיכאון וחרדה לא משפיעים לרעה על תוצאות הניתוח הבריאטרי

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מצא כי מצב נפשי של דיכאון וחרדה לא רק שאינו מפריע להשיג תוצאות חיוביות בניתוח הרזיה, אלא אף משתפר הודות לניתוח הבריאטרי

אחת הבעיות של אנשים בעלי משקל יתר היא מצבם הנפשי, רבות הם לוקים בדיכאון וחרדה, חלק מתסמינים של תופעות אלו מפריעים לתפקוד היומיומי. חוקרים מאוניברסיטת מישיגן בארצות-הברית, ביקשו לבדוק האם למצב נפשי זה יש השפעה על תוצאות הניתוח הבריאטרי, את הממצאים הם הציגו בכנס השנתי של האיגוד האמריקאי לכירורגיה מטבולית ובריאטרית.

דיכאון והשמנה

מהלך המחקר

המחקר התפרש על פני חמש שנים, במהלכן החוקרים עקבו אחרי 25,469 מטופלים, אשר עברו ניתוח בריאטרי, בין השנים 2006-2010. מתוכם, 11,687 מנותחים (46%) נמצאו בטיפול בשל לפחות הפרעה פסיכיאטרית אחת, כאשר ההפרעות הנפוצות ביותר היו דיכאון (41%) וחרדה (15%). המעקב התבצע אחת לשנה במשך שלוש שנים לאחר ניתוח ההרזיה.

ממצאי המחקר

החוקרים מצאו כי במהלך השנה הראשונה לאחר הניתוח המטופלים השילו כ-60% ממשקלם העודף,  זאת ללא קשר למצבם הנפשי. בנוסף, המטופלים דיווחו על שיפור של 30% באיכות החיים ובתפקודים, כגון: ניידות טובה יותר, חיי משפחה מוצלחים יותר, חיי חברה וחיים עצמאיים.

ד"ר פינקס, ממבצעי המחקר, ציין כי בקרב מטופלים, אשר סבלו מדיכאון קליני, נצפו  יותר סיבוכים מינוריים, וכי לרוב הם קשורים בריפוי פצעים, זאת בהשוואה למטופלים ללא דיכאון (4.0% לעומת 3.3%). לא נמצא הבדל משמעותי בין הקבוצות בשיעור הסיבוכים החמורים.

לסוגיית הטיפול התרופתי בדיכאון, יש לציין כי מטופלים שסבלו מדיכאון (72%) טופלו בטיפול תרופתי לפני הניתוח. שנה מתום הניתוח, רק 60% קיבלו תרופות נגד דיכאון. שיעור זה נשאר יציב במהלך שלוש שנות המעקב.

הניתוח עושה טוב לדיכאון

ד"ר מיטשל, מכותבי המחקר, ציין כי לאחר המחקר המקיף דיכאון וחרדה הינם נושאים חשובים בקרב המטופלים, אשר עוברים ניתוחי הרזיה, ברם, מטופלים אלה מדגימים תוצאות ניתוחיות דומות מאוד למטופלים ללא בעיות נפשיות. מכאן, שאין מקום למנוע ניתוח בריאטרי מאדם בעל עודף משקל מסיבות פסיכיאטריות של דיכאון או חרדה. יתרה מזאת, נראה כי הניתוח משפיע לטובה על מצב הדיכאון, אם כי יש מקום להמשך מחקר בנושא זה.

עוד בנושא:

חדש על שולחן הניתוחים: ניתוח קיפול קיבה

ניתוחי הרזיה משפרים תוצאות הטסטוסטרון

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים