אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > להסיר או לא להסיר קשריות לימפה מבית השחי?

להסיר או לא להסיר קשריות לימפה מבית השחי?

ד"ר מיכאל קורץ

כירורג בכיר, מומחה בכירורגיה כללית ובכירורגיית השד, מנהל המרכז לבריאות השד במרכז הרפואי "סורוקה" באר-שבע.
למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש בדק את התועלת של הסרת קשריות לימפה מבית השחי לעומת ויתור על הניתוח אצל נשים עם סרטן שד פולשני וגרורות בקשרית הזקיף, ומצא ממצאים מעודדים

חוקרים מהמכללה האמריקאית לאונקולוגיה ביקשו לבדוק במסגרת ניסוי כיצד משפיעה הסרה מלאה של קשריות הלימפה מבית השחי (ALND) על מטופלות, ששורדות לאחר סרטן שד וגרורות בקשרית הזקיף. את ההֶקשר בניתוח הסרת קשרית הזקיף (SLND) ניתן לזהות בצורה מדויקת בגרורות בקשריות, זאת כאשר סרטן השד נמצא בשלביו בשלבים המוקדמים. ברם, לא ברור אם המשך הסרת הקשריות משפיע על סיכויי ההישרדות של המטופלת והאם יש טעם בכל המהלך.

אפיון המחקר, הסביבה והמטופלים
הניסוי נערך על ידי ה-American College of Surgeons Oncology Group Z0011. רישום המטופלות בוצע בין מאי 1999עד דצמבר 2004, הנתונים נאספו מ-115 מוקדים רפואיים בעולם. מדובר בנשים עם סרטן שד פולשני מסוג T1-T2, ללא אדנופתיה ברורה, וגרורות ב-1-2 קשריות זקיף, שזוהו על ידי הקפאת רקמה (Frozen Section), הטבעה (Touch Preparation) או צביעת המטוקסילין-אאוזין.

המטרה הייתה לרשום לניסוי 1,900 נשים ולערוך ניתוח סופי של הממצאים לאחר 500 מקרי מוות, אולם הניסוי הסתיים מוקדם כי שיעור התמותה היה נמוך מהצפוי.

מהלך הטיפול הרפואי בניסוי
כל המטופלות נותחו להסרת גושים סרטניים ועברו הקרנות על כל השד. נשים עם גרורות SLN, שזוהו לאחר SLND, עברו אחד משני התהליכים הבאים באופן אקראי: חלקן עברו ניתוח להסרה מלאה של קשריות הלימפה מבית השחי (ALND) והשאר המשיכו בטיפולים השגרתיים ללא טיפול נוסף בבית השחי. הנשים, שעברו ALND נותחו והוסרו להן עשר קשריות או יותר, קיבלו טיפול מערכתי בהתאם לשיקול דעת הרופא המטפל.

תוצאות המחקר
כאמור, המחקר הסתיים מוקדם מהצפוי בשל נתוני ההישרדות הכללית הטובים. יחס הסיכון עמד על פחות מ-1.3, והמסקנה הייתה כי ניתוח הסרת קשרית הזקיף ((SLND לבדו אינו נופל מהסרה מלאה של קשרית הלימפה מבית השחי (ALND). הישרדות ללא המחלה בכלל הייתה נקודת סיום משנית. המאפיינים הקליניים ומאפייני הגידול היו דומים בקרב 445 מטופלות, שעברו באופן אקראי ל-ALND בלבד, ו-446 שעברו SLND בלבד. מספר הקשריות הממוצע שהוסר היה 17 עם ALND ושניים עם SLND.

בבדיקה עוקבת, שבוצעה לאחר כשש שנים (במרץ 2010), נמצא כי שיעור ההישרדות הכללי בחמש השנים לאחר הניתוח עמד על 91.8% בקרב המטופלות, שעברו ALND, ו-92.5% בקרב המטופלות שעברו SLND. שיעור ההישרדות ללא הישנות המחלה במשך חמש שנים היה 82.2% בקרב המטופלות, שעברו ALND, ו-83.9% בקרב המטופלות, שעברו SLND.

שיעור הסיכון להישרדות כללית היה 0.79 ללא התאמה לגיל המטופלת וקבלת טיפולים משלימים ומסייעים ו-0.87 לאחר התאמה.

מסקנות
בקרב מטופלות עם סרטן שד וגרורות מוגבלות בקשרית הזקיף, לאחר שימור של השד וקבלת טיפול מערכתי, השימוש ב-SLND לבדו היה דומה ל-ALND, ושיעור ההישרדות לא היה נמוך יותר.
תוצאת המחקר מראות כי יתכן ואיתור בלוטת זקיף נגועה לא בהכרח מצביעה על צורך לכריתת בלוטות לימפה נוספות, ניתוח שגם מלווה בתופעות לוואי מטרידות בלי תועלת ברורה להעלאת אחוז הריפוי.

מרכז לבריאות השד – ליידי אסיא

המרכז לרפואת השד ליידי אסיא, מבית אסיא מדיקל, המרכז לכירורגיה ורפואה התערבותית, הוא מרכז טיפולי יחיד מסוגו בארץ בתחום בריאות השד, שמעמיד לרשותך את כל שירותי רפואת השד המובילים בארץ.
למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר תמי קרני

  מומחית בכירורגיה כללית ואונקולוגיה. יוזמת ומקימת מכון השד באסף הרופא
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' מרדכי גוטמן

  כירורג בכיר ומנתח ב"אסיא מדיקל", מנהל מחלקת כירורגית ב', מרכז רפואי "שיבא" תל השומר.
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' אייל ריינשטיין

  מומחה ברפואה פנימית וגנטיקה רפואית, מנהל המכון לגנטיקה בבית חולים מאיר בכפר סבא, מנהל השרות למחלות גנטיות ואונקוגנטיקה באסיא מדיקל . … למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים