Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > ניתוח בריאטרי: להפיק את המקסימום מהשרוול

ניתוח בריאטרי: להפיק את המקסימום מהשרוול

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש מציג את החשיבות הרבה של ההכנה לפני ניתוח בריאטרי והמעקב התזונתי לאחריו. המסקנה חד משמעית: מי ששומר על מעקב סדיר בליווי מקצועי מגיע לתוצאות טובות יותר

ניתוח בריאטרי

 זה מכבר ידוע כי ניתוח בריאטרי להרזיה מביא לירידה משמעותית במשקל והבראה מהמחלות הנלוות להשמנת יתר. מחקר חדש, שהתפרסם לאחרונה בעיתון הרפואי Obesity Surgery במאמרם של ד"ר דין קרן וד"ר מטר, מצביע על כך כי מעקב תזונתי טוב משפר את תוצאות הניתוח הבריאטרי להרזיה וקיימת חשיבות רבה של ההכנה לניתוח הבריאטרי ושל המעקב התזונתי לאחריו. מתוצאות המחקר עולה כי מנותחים ששמרו על מעקב סדיר הצליחו טוב יותר.

מהלך המחקר: ניתוח ושלושים חודשים

המחקר התבצע במרכז הרפואי בני ציון, שנותן שירות ייחודי, הכולל ביקורים לפני ואחרי הניתוח במרפאה לתזונה ובריאות, כשבראשה עומד מומחה למחלות דרכי עיכול ותזונה. הביקורים מתחילים עוד בשלב ההתלבטות כאשר באים להתייעץ לגבי עמידה בתנאי הניתוח, התאמת הניתוח המתאים ביותר עבור כל אחד ושיחות לגבי מה צפוי לקרות לאחריו. חלק ניכר של הביקורים נועדו כדי להכין את המנותח לחיים עם ה"קיבה החדשה". השירות לאחר הניתוח ניתן מסביב לשעון ומתקיים במרפאות, פורומים שונים, מיילים ובטלפון.

נעשתה השוואה בין מטופלים, המשתתפים ברוטינה הרגילה של המרפאה, עם אילו שאינם משתתפים במעקב בהתייחס למדדים של משקל, מחלות נלוות, איכות חיים וסבילות למזונות שונים ובהתאם לפרמטרים אלו נקבעה איזו קבוצה הכי נהנתה מהניתוח.

בוצע מחקר רטרוספקטיבי על 119מנותחים כשלושים חודשים לאחר שעברו שרוול קיבה. נעשה שימוש במדד מסת הגוףBMI  בכדי לדווח על ירידה במשקל.

בתום התקופה של שלושים החודשים כל המשתתפים במחקר ענו על שאלון, הבוחן את איכות החיים, ירידה במשקל והבראה ממחלות נלוות הנקראBAROS  (Bariatric Analysis and Reporting Outcome System) וכן שאלון סבילות למזון (הנקרא: FTS – Food Tolerance Score).

נעשתה השוואה בתוצאות בין שתי קבוצות, הקבוצה הראשונה היא של מנותחים שהגיעו למעקב מסודר, והקבוצה השנייה של מנותחים ללא מעקב, שהוזמנו לביקור לאחר שלושים חודשים ונענו להזמנה.

תוצאות המחקר: 93% שיפור בנתוני סוכרת

הקבוצה הראשונה הראתה שיעור של 9.83±82.08 אחוזים של ירידה בעודף ה-BMI  בתום התקופה, לעומת 8.75±74.88 בקבוצה השנייה.

כמו כן, נצפה שיפור משמעותי יותר במחלות הנלוות בקבוצה הראשונה, כאשר השינוי הבולט מכל המחלות הנלוות היה בסוכרת: 93% מהקבוצה הראשונה הבריאו או השתפרו, זאת לעומת 85% מהקבוצה השנייה. נטייה זהה נצפתה בשיפור לחץ הדם, בעיות נשימה, רפלוקס ובעיות אורתופדיות.

ציוני איכות חייםBAROS  היו גבוהים יותר: 0.72±7.62 בקבוצה הראשונה ו- 0.92±6.92 בקבוצה השנייה.

בתוך ציון זה נכלל שאלון איכות חיים ושם נצפה הבדל משמעותי בין שתי הקבוצות בשתי שאלות: איך ההרגשה העצמית שלי? עם אפשרות של תשובות בטווח בין אני מרגיש/ה טוב עם עצמי או רע עם עצמי. וכן בשאלה השנייה שבחנה את הגישה לאוכל, שם הייתה אפשרות לענות בטווח בין "אני אוכל כדי לחיות" או "חי כדי לאכול".

ציוני איכות האכילהFTS  – היו גם הם טובים יותר בקבוצה הראשונה בה נוהל מעקב מסודר (2.09±24.30 לעומת 2.27±22.55). ההבדלים המשמעותיים ביותר בסבילות למזון בין שתי הקבוצות היו באכילה של בשר, ירקות טריים ואורז.

מסקנות: ליווי מקצועי לאורך כל הדרך

מהניסיון שלנו, בכדי להפיק את המרב מהשרוול יש צורך בקיומם של שני מרכיבים עיקריים: ניתוח, ומעקב התזונה לאחריו. ניתוח בריאטרי מביא להגבלה אופטימלית ושובע מוקדם, בעוד שתדרוך התזונה נשען על צוות רפואי- מקצועי הנותן תמיכה מתמדת (קו פתוח) למטופלים במשך כל התהליך מהשלבים של לפני הניתוח (שלב ההתלבטות) ועד לשנים לאחר הניתוח.

חלק ניכר מהצלחת המטופלים נזקף להכנה הטובה שלהם לקראת הניתוח ולגיבוי מסביב לשעון לאחריו. שני צוותים אילו של כירורגים ומומחים למחלות דרכי עיכול עם התמחות בתזונה, העובדים זה לצד זה, כל אחד בתחום המומחיות שלו, הם היסודות העיקריים המובילים להצלחה של השרוול.

עוד בנושא:

איך להרזות בלי לעלות במשקל?

ניתוח בריאטרי מאריך חיים

וידאו: ניתוח קיצור קיבה

למה אנשים מכורים לאוכל?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים