Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > להשמין מעצבות: על דיכאון והשמנה

להשמין מעצבות: על דיכאון והשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

המשוואה של דיכאון והשמנה מוכרת לרבים מאיתנו, חוסר מצב רוח מוביל לאכילה מוגברת. ואילו הנטייה לאכול יתר על המידה מתוך תחושת דכדוך מובילה להחרפת ההשמנה ולרגשות אשם.

ואולם, האם יתכן שהמשוואה היא הפוכה בעצם? היתכן כי השמנת היתר היא זו שאחראית למצב הרוח ויש לה השלכות קליניות על דיכאון. על כך בכתבה הבאה.

דיכאון והשמנה

מנתונים חדשים שנאספו עולה כי נשים בגיל העמידה, אשר סובלות מהשמנת יתר קיצונית, הן בעלות סיכוי רב יותר ללקות בדיכאון מנשים אחרות שאינן סובלות מהשמנת יתר, כך קובע מחקר חדש. כמו כן נמצא כי השמנת יתר קיצונית מלווה כמעט תמיד בירידה בפעילות גופנית ואכילת יתר.

מהי אם כן הסיבה לכך? דיכאון והשמנה הם שני מרכיבים אשר יש ביניהם ככל הנראה יחסי גומלין והם מזינים האחד את השני, כך טוען עורך המחקר גיאורגי סיימון. "כאשר אנשים מעלים במשקלם הם נוטים להפוך למדוכאים יותר, וכאשר הם מדוכאים יותר הם מתקשים לאבד ממשקלם".

במחקר אשר פורסם בגיליון חודש ינואר פברואר של General Hospital Psychiatry חוקרים ראיינו  4641 נשים בגילאי 40 ועד 65. על הנשאלות היה להגיב על שאלות הקשורות בגובה, משקל, רמת פעילות גופנית, הרגלי תזונה ודימויי הגוף. כמו כן היה עליהן להשיב לשאלון בנושא סימפטומים לדיכאון.

מניתוח השאלות עולה כי נשים בעלות דיכאון קליני היו בעלות סבירות גבוהה פי שתיים להיות בעלות משקל קיצוני עודף לעומת שאר הנשים ומסת הגוף שלהן, ה: BMI, עמדה על 30 ויותר.

כמו כן, נשים שמנות בעלות מסת גוף מעל 30 נמצאו פחות פעילות מבחינה גופנית לעומת האחרות, לנשים הללו היה דימוי גוף נמוך יותר בהשוואה לקבוצות האחרות והן גם צרכו כ 20% יותר קלוריות ליום. יחסי השמנה – דיכאון לא השתנו גם בקבוצות אוכלוסיה של נשים נשואות ונשים בעלות השכלה והכנסה גבוהה.

תוצאות המחקר הפתיעו גם את החוקרים אשר הסתמכו על נתונים קודמים שבהן המגוון האתני של הנחקרים היה רחב יותר וכמו רבים אחרים, גם הם נטו לחשוב כי נשים מגזעים מעורבים בעלות הכנסה נמוכה הן בעלות סיכויים רבים יותר ללקות בהשמנת יתר ובתסמיני דיכאון שונים.

הפעם, נבדקו נשים מן הגזע הלבן שלא בחתך סוציואקונומי נמוך ולפיכך ההפתעה הייתה גדולה.

"הנשים הללו אינן נשים חסרות מושג, הן נשים המרגישות כי נקלעו למצב חסר סיכוי או תקווה" כך טוען עורך המחקר.

הגישה הנכונה לפיתרון היא לפיכך, בניית רוחן והדימוי העצמי של אותן נשים מחדש, כדרך לאיבוד הקילוגרמים העודפים. זהו המסר המרכזי לשירותי הבריאות העוסקים בהרזיה כך טוען ריצ'ארד רובין פסיכולוג מאוניברסיטת ג'ון הופקינס.

מוסיפה ומציינת ד"ר אסנת רזיאל: " השמנת יתר קיצונית מביאה לחוסר תקוה, יאוש ודכדוך. אנשים שמנים ניסו כבר כל דרך אפשרית לירידה במשקל וכשלו. החברה מסתכלת עדיין על אנשים שמנים כחסרי כח רצון ולא כך הוא. כל אדם שמן יעיד כי ניסה כבר כל דרך אפשרית במשך שנים לרדת במשקל ובמקום זאת הוא רק עולה במשקל עם השנים."

" חשוב להבין כי כאשר מדובר בהשמנה קיצונית יש צורך בניתוח להרזייה ובנוסף חינוך להרגלי תזונה בריאים ואורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית יומיומית"

הפתרון נעוץ ככל הנראה בהכרה ביחסי הגומלין בין השניים: דיכאון והשמנת יתר, והבנה חברתית כי האחד מלבה את השני. טיפול באחד מן הגורמים יכול להחמיץ את המטרה, טיפול בקשת הבעיות כמיקשה אחת יכול להביא לתוצאות טובות יותר בירידה במשקל ובשמירה על משקל תקין.

גם לאנשים המצליחים לרדת יפה במשקל באמצעות דיאטה וספורט חשוב להקנות הרגלים בריאים ותמיכה כדי שההישג ישמר לאורך זמן.

עוד בנושא:

הקשר בין דיכאון, אלכוהול והשמנת יתר

דיכאון וחרדה לא משפיעים לרעה על תוצאות הניתוח הבריאטרי

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים