Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > סינדרום SRED: להתעורר, לאכול ולא לזכור

סינדרום SRED: להתעורר, לאכול ולא לזכור

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הם לא זוכרים דבר אבל בבוקר המטבח שלהם נראה כמו שדה קרב. לרוב יהיה זה מישהו מבני הבית שיעיר את תשומת לבם לארוחה עתירת קלוריות שפשוט אינה זכורה להם כלל. הכירו את סינדרום SRED – הפרעת אכילה נדירה הגורמת למי שלוקה בה להתעורר, לאכול ולא לזכור דבר!

הגם שמדובר בתופעה נדירה באופן יחסי, 0.3% מהאוכלוסייה סובלת מהפרעת אכילה לילית. הנושא מעסיק לא מעט חוקרים בעולם שמנסים להבין מה גורם לתופעה וכיצד ניתן לסייע לאותם אכלני לילה.

סינדרום SRED

ראשית' בואו נעשה סדר במונחים, קיימות שתי אבחנות מרכזיות:
NES  – Night Eating Syndrome
SRED  – Sleep-Related Eating Disorder

בעוד NES  היא הפופולרית מבין השתיים, החוקרים יודעים מעט מאוד אודות SRED. ממעט המחקרים שנעשו בתחום, עולה כי אלה שסובלים מהתופעה ואינם זוכרים דבר נוטים לבחור בארוחה הלילית צירופי מזון משמינים במיוחד ועתירי קלוריות. ארוחות אלו לרוב מכילות ריבוי פחמימות בשילובים שונים ומוזרים שנראים לעיתים לא הגיוניים כמו ריבה עם נקניק, בשר קפוא או גרגירי קפה בשילוב מזון.

יש הנוטים לקשור את הפרעת האכילה מתוך שינה לתסמונת דומה של אנשים ההולכים מתוך שינה מבלי שהם מודעים לכך. נתונים רבים מצביעים על כך כי המזונות שהם צורכים הם דווקא מזונות שהם נמנעים מהם במהלך היומיום.

ארוחה לילית ומשמינה

אבל נדמה כי חקר מעמיק יותר של התופעה יכול לשפוך אור על אחותה התאומה ה-NES, שהיא הפרעת אכילה שכיחה יותר. הלוקים בה נוטים לצרוך בשעות הערב אחוז גבוה הרבה יותר מתצרוכת הקלוריות היומית הכוללת.

פרופ' אורנה צישינסקי, ראש החוג למדעי התנהגות ממכללת עמק יזרעאל, טוענת בראיון שנתנה בעיתון הארץ באוגוסט האחרון, כי המדע מכיר מעט מאוד את התופעה של אכילה לילית ובפרט בכל הנוגע לילדים, מתבגרים ואכילה לילית לא מודעת. לדבריה, קיים כנראה קשר בין מי שאוכל בלילה ואינו זוכר לבין מי שהולך מתוך שינה ומעט מאוד אנשים מגיעים אם בכלל לטפל בבעיית SRED.

למרות השונות הבולטת שאחת מהן זכירה והשנייה מתקיימת ברמת התת-מודע נדמה כי ישנם קווי אופי דומים בין שתי הפרעות האכילה הללו. מרבית מהאנשים הלוקים בה סובלים מתסמיני דכאון קלים או לחץ נפשי רב המוביל אותם לבטא את עצמם דרך מזון. מזון זה הוא בדיוק סוג המזון שהם נמנעים ממנו דווקא בשעות הערות, שעות בהן הם מצליחים לשלוט באופן נפשי מיטבי יותר על המזון שהם מכניסים לגוף. המצוקה הנפשית, הכוללת בין היתר חרדה, בדידות או גורמי מתח, באה לידי ביטוי בהסרת הרסן דווקא אל מול מזון מזיק ובמיוחד בשעות הערב.

מה עושים?

אבחון של הפרעת האכילה יכול לסייע בתופעת האכילה הלילית. השינוי לו זקוק המטופל הוא מקיף וכלל טיפול קליני, טיפול תרופתי במקרה הצורך וליווי צמוד של דיאטנית.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!

הנזק האקולוגי של השמנת היתר

מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא

כמה שעות צריך כדי לרזות?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים