Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > שגרה בריאה: לחטוא בלי להרגיש אשם

שגרה בריאה: לחטוא בלי להרגיש אשם

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

זה לא אומר שעכשיו רצים אל מגרת המתוקים ואוכלים מכל הבא ליד, זה רק אומר שכן מותר, אבל בלי להגזים. ובמילים אחרות, חשוב לשמור על שגרה בריאה, רק לא להפוך את השובר שגרה לשגרה

שגרה בריאה

הדבר הכי חשוב בשמירה על אורח חיים בריא היא שמירה על שגרת אכילה נכונה ומאוזנת. עד כמה שזה נשמע אולי מפתיע, לחלקנו השמירה על שגרת תזונה, ספורט ובריאות היא לא רק הידיד הגדול ביותר של כל אורח חיים מאוזן ודיאטה תקינה, היא גם המכשול הגדול ביותר לעיתים.

אנחנו נכנסים להליך מואץ של דיאטה מוקפדת. בדיוק הרגע חזרתם מהסופר אחרי שניקיתם את כל המדפים בבית מאוכל מזיק ואתם מוצאים את עצמכם בסיומו של השבוע הראשון גאים מאוד בעצמכם, ובמיוחד בשני הקילוגרמים שירדתם.

אז איפה המכשול? אכילה לילית

ריבוי פחמימות ומתוקים ואתם מרגישים חיוניות אדירה בכל הגוף. אבל בקצה המנהרה המוארת הזו, מתחבאת לה לא רק המטרה הזו של גוף חטוב, בריא והרגשה נהדרת, אלא גם המאכל האהוב עליכם ביותר. קווים לדמותו: הוא עתיר קלוריות, מטוגן או אפוי והוא משהו שאהבתם מאד לצרוך באופן קבוע, בכמויות מוגזמות ומבלי שנתתם על כך אחריות באמת.

הפגישה עם המאכל הזה היא פעמים רבות עבור רבים מאתנו תחילת הסוף של תהליך הדיאטה המוקפד. אנחנו ניגשים אליו ומתגעגעים אליו כמו אל חבר מוכר, מרשים לעצמנו לחטוא, אבל עושים את זה בגדול. אם אהבנו לאכול פיצה פה ושם, אנחנו מוצאים את עצמנו מסתערים פתאום על כמות כפולה ומוכפלת, והדיאטה… הלכה.

האם אנחנו אשמים?

לא ממש. גוף האדם מתוכנת גנטית לצבור שומנים. זהו שריד להתפתחות אבולוציונית של אלפי שנים שבה עוצב גופנו לאגור מזון בתקופה שבה לא היה שפע ממנו. העידן המערבי בו אנחנו חיים מנוגד לכך לחלוטין, המזון במרבית המדינות המערביות זמין, זול ונמצא בשפע מיותר סביבנו. אנחנו פשוט מתוכנתים לצרוך אותו.אז מה עושים? אל תתייחסו אל המזון האהוב עליכם כאל "חטא" או כאל "שובר שגרה" בתהליך של דיאטה. אם תחליטו שלא להתיר לעצמכם לאכול ממנו בכלל, הוא כבר ישיג אתכם בדיוק בנקודה החלשה ביותר שלכם. הסוד הוא במינון ובעיתוי.

רוצים לחרוג מן השגרה? זהו תהליך טבעי במיוחד. אנחנו אוהבים שגרה כמעט בכל תחום מחיינו מכיוון היא שומרת עלינו בטוחים, אבל זקוקים לידיעה שמותר לנו לחרוג ממנו מבלי לסכן את הכול.

פגישה עם השטן

תכננו את "הפגישה" הזו עם המאכל האהוב עליכם מראש, לא בצורה ספונטנית, אל תגיעו אליה רעבים מדי ואל תאגרו נקודות זכות בדיאטה בכדי להיפגש איתו. כשאתם רעבים אתם אוכלים פשוט יותר, וחבל. עצם העובדה שאתם מרשים לעצמכם לחרוג, במודע, לא בתהליך ספונטני תייצר כבר תהליך בקרה מדוד אצל רבים מכם.אתם תגלו שכשאתם מחליטים במודע לאכול מאכל משמין אהוב, ולא נגררים לכך, כאשר התהליך כולו בשליטתכם, הן מבחינת עיתוי וכמויות מדודות, הפגישה עם האוכל האהוב הזה יכולה להיות נעימה במיוחד ולספק לכם את ההפוגה הנדרשת מן השגרה המתישה לעיתים של דיאטה באופן שבסופו של דבר, די תתגעגעו אליה. אתם עשויים לגלות, שהמאכל האהוב עליכם ביותר, כבר לא מספק לכם את אותה תחושת סיפוק שחשבתם, אלא להפך, אתם אוהבים אותו פחות.

החזרה לשגרת דיאטה מתוך חריגה מבוקרת, יכולה אפילו למנף את ההצלחה של תהליך הדיאטה שלכם ולסייע לכם בשמירה על המשך והרציפות שלו באופן מפתיע במיוחד.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים