Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לחץ נפשי? מתכון לקילוגרמים מיותרים

לחץ נפשי? מתכון לקילוגרמים מיותרים

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקרים חדשים מראים כי מצבי לחץ נפשי בחיינו שהם תולדה של עבודה או גורמים אחרים של חוסר איזון בחיינו תורמים בצורה ישירה להשמנה, במקרים רבים אף להשמנה קיצונית, הן אצל נשים והן אצל גברים.

לחץ נפשי והשמנה

מדובר לכאורה בחדשה ישנה, לחץ נפשי עלול לפגוע בנו ולסכן באופן ממשי את בריאותנו. ואולם מחקרים חדשים מראים כי מצבי לחץ נפשי בחיינו, שהם תולדה של עבודה או גורמים אחרים של חוסר איזון בחיינו, תורמים בצורה ישירה להשמנה, במקרים רבים אף להשמנה קיצונית, הן אצל נשים והן אצל גברים.

מכיוון שהשמנת יתר הוכחה כגורם ישיר למחלות רבות, דוגמת סוכרת ומחלות לב, הרי שהשמנת יתר בעקבות לחץ נפשי, הוא נושא חשוב שיש לתת עליו את הדעת.

מחקרים חדשים בנושא השמנה תורמים ישירות להבנת התופעה ולצימצום ממדיה, וחשיבותם גדולה בדיוק כמו המלחמה היום יומית עצמה על ידי תזונה נכונה ופעילות גופנית.

נדמה היום כי החוליה החסרה בנושא חוסר יכולתנו לשמור על משקל תקין ויציב, עלולה להיות גורם הלחץ והמתח הנפשי.

מתח מגרה את גופנו ליצירת הורמונים כגון אדרנלין וקורטיזול אשר להם השפעה ישירה על המטאבוליזים של גופנו ועל יכולתנו ל"שרוף" שומנים.

גופנו מתוכנן לנצל קלוריות מחלבונים, פחמימות ושומנים. במהלך תקין אנו אמורים לשרוף קלוריות לאורך היום מתוך מסת השומנים אשר בגופנו.

לרוע המזל, כאשר אנו נתונים בלחץ מתמיד, אותם הורמונים, אשר מופרשים כתוצאה ממצב לחץ נפשי, גורמים לנו לנצל את הקלוריות מתוך הפחמימיות והחלבונים במקום מתוך מסת השומן של הגוף.

זוהי הסיבה העיקרית לכך שעלינו לראות במתח נפשי את האחראי הישיר לחוסר היכולת שלנו לשרוף שומנים בצורה תקינה מתוך מסת גופנו.

רצוי שנדע כי רק מכיוון שביצענו פעילות גופנית ו"שרפנו" כמות קלוריות הנראית לנו מספקת והולמת אין הדבר כי "שרפנו" את כמות הקלוריות הנכונות המאוחסנות בשומן גופנו המיותר.

במהלך עשרים וחמש השנים האחרונות נדמה כי עיקר ההתמקדות הייתה בכמה קלוריות שרפנו, אל מול כמות הקלוריות שאכלנו. ואולם ההורמונים שלנו, הם אלו המכתיבים בעצם את קצב שריפת הקלוריות שלנו.

לחץ ומתח נפשי אחראים ישירות להפרשת אדרנלין וקורטיזול, הורמונים המגבירים את יצור האינסולין, שהוא הורמון הידוע בהשפעתו על רמת האיחסון של השומן בגופנו.

כל נושא השמנת היתר והלחץ הנפשי כגורם לה, אינו מוגבל רק לאותם אנשים שסדר יומם הלחוץ נקבע כתוצאה מעבודה שוחקת או כזו שאינה משביעת רצון.

סדר החיים הכאוטי של רבים מאיתנו בעולם המודרני מגרה באופן עקבי את ההורמונים הללו המחבלים בשמירה על משקל תקין.

מהלך חיינו מתיש את בלוטות האדרנל שלנו לרמה שאין הן יכולות לייצר מספיק הורמונים אשר יאזנו את תהליך הלחץ והן נקלעות למצוקה ונשחקות.

ברגע שאנו מצליחים להתמודד עם בעיית הלחץ בחיינו,  הרי שמהטאבוליזים של גופנו חוזר  לתקינותו  ומסייע לנו לשוב ולנצל את ה"קלוריות הנכונות", אלו המאוחסנות בשומן גופנו.

בדקו את גורמי הלחץ והמתח בחייכם, עשו את בדק הבית החיוני והשתדלו למזער את השפעתם של אותם גורמים אשר תורמים ללחץ ומתח בחייכם, כך תוכלו לסייע לעצמכם להשיל באופן טבעי יותר את הקילוגרמים המיותרים שגופכם צבר.

עוד בנושא:

האם האזנה למוזיקה משפרת את תוצאות האימון?

"כדי לרזות מספיק להוציא את הכלב לטיול"

נעדרים הרבה מהעבודה? אולי כדאי להוריד במשקל

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים