Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > למה סיבים תזונתיים?

למה סיבים תזונתיים?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

הם מתפרקים לאט, עוזרים לבעיות עיכול ועשויים למנוע מחלות לב ונשימה. אם עדיין לא הכנסתם את סיבים תזונתיים לתפריט היומי שלכם, ד"ר אסנת רזיאל תנסה לשכנע אתכם למה אתם מוכרחים

סיבים תזונתיים

מרבית התזונאים עימם תקיימו דיון בנושא שמירה על משקל תקין ימליצו לכם לכלול סיבים תזונתיים כחלק מהתפריט היומי שלכם. לסיבים תזונתיים ישנה השפעה חיובית על רמות השומנים בדם, על רמות הכולסטרול והם גם חלק חיוני בניהול רמות סוכר מאוזנות בגוף האדם.

הסיבים מהווים את אחד מהכלים התזונתיים החשובים בשמירה על משקל תקין, זאת הודות לתחושת השובע שהם משדרים לגופנו פר קלוריה נצרכת. בניגוד למוצרים העשויים מפחמימות לבנות ריקות, דוגמת פסטות למינהן או לחמים לבנים, הרי שסיבים תזונתיים מורכבים מתפרקים לאט יותר בגוף ולפיכך מסייעים על שמירת תחושת השובע למשך זמן ארוך יותר.

עוד יתרונות בולטים של הסיבים התזונתיים שהם מסייעים בהסדרת היציאות ובמניעת סרטן המעי הגס.

30 גרם ביום לגבר, 25 גרם לאישהדגני בוקר מלאים, סובין, לחמים מלאים, זרעי פשתן ומוצרים נוספים עשירים בסיבים תזונתיים. ככלל, מוצרים כהים יותר יעידו לרוב על הימצאותם במזון, עם זאת שימו לב כי ישנם יצרנים רבים המשתמשים בצבעי מאכל על מנת לייצר את האשליה כי המוצר מכיל סיבים תזונתיים.

ההמלצה שלנו – בדקו בתווית המוצר מה מכיל אותו מוצר ומהם ערכיו התזונתיים ואל תסתפקו במראה עיניים. בעזרתה גם תוכלו לדעת מה משקל מרכיב הסיבים התזונתיים במוצר ולחשב את הכמות הכללית שאתם צורכים באותו היום.

ההמלצה שלנו – מנה מומלצת ביום 30 גרם סיבים תזונתיים לגבר, 25 גרם לאישה.

למי מומלץ במיוחד לאכול סיבים תזונתיים?
חולי סוכרת הם הלקוחות המרכזיים של הסיבים התזונתיים, נתונים מחקריים רבים מהשנים האחרונות מעידים על יתרונותיהם בוויסות הסוכר אצל סוכרתיים ובירידה בשיעור התחלואה של חולי סוכרת אצל מי שצורכים אותם באופן קבוע במשך שנים, טרם התפתחות המחלה, כחלק מתפריט מאוזן.

על פי מחקר חדש של המכון האמריקאי לחקר הסרטן אשר פורסם לאחרונה במגזין Archives of Internal Medicine, נמצא קשר ישיר של ממש בין צריכה קבועה וממושכת של סיבים תזונתיים לבין מניעת מחלות לב, דלקות ומחלות בדרכי הנשימה והיכולת לנהל אורח חיים בריא בעזרת הוספתם לתזונה מאוזנת. המחקר קבע כי צריכה של 30 גרם סיבים ליום עבור גבר, ו-25 גרם ליום עבור אישה של סיבים תזונתיים אשר מקורם בדגנים מלאים בעיקר, מפחית ב-60% את הסיכוי ללקות במחלות שהוזכרו לעיל.

הגוף מעכל יופי
הסיבים התזונתיים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות, כאלו שהגוף יכול לעכל -הקבוצה המסיסית. זו כוללת סיבים הנמצאים במזונות כגון: שיבולת שועל, פירות, ירקות וקטניות רבות. אלו מתעכלים בגוף ועובדים בו גם לאחר התפרקותם ומייצרים את השפעות השובע והתרומה הנלווית שלהם לשמירה על בריאות מערכות הגוף.

הסיבים הלא מסיסים, רק עוברים בגוף, הוא לא מעכל אותם אך הם מסייעים להסדרת יציאות תכופות יותר של פעילות המעיים, הם נמצאים בקמח מלא בעיקר, בשלל ירקות ובסובין.

סיבים תזונתיים קיימים גם בצורה של תוספי מזון, אולם צריכתם עלולה להיות בעייתית עבור גופנו, ובמינון גבוה מדי הם עלולים לגרום לבעיות עיכול הפוכות מאלו שהתכוונתם אליהם.

ההמלצה שלנו – סיבים תזונתיים נמצאים במגוון רחב כל כך של מזונות שחבל לפנות לתוספי מזון, נסו לאזן את התפריט שלכם בעזרת מזונות הכוללים אותם באופן קבוע וסדור.

והתוצאה? אני מבטיחה לכם שהיא משתלמת לאורך זמן בשיפור ההרגשה והבריאות שלכם.

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים