Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > למי יותר קל לרזות: לגברים או נשים?

למי יותר קל לרזות: לגברים או נשים?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

האם באמת יש הבדל בין נשים לגברים כאשר מדובר בתהליך הירידה במשקל או שמירה על משקל יציב? מה מאלה שמועות, ומה מתוך כך הן עובדות של ממש?

בין נשים לגברים ישנה שונות פיזיולוגית והורמונלית רבה, חלק מהתכונות שנשים אוחזות בהן טובות, חלקו טובות פחות. כשזה נוגע למשקל, הקרב לא פשוט. מה הם ההבדלים בין נשים לגברים המקשים על המגזר הנשי ומקלים על המגזר הגברי בתהליך הירידה במשקל או בשמירה על משקל יציב?

נשים גברים והרזיה

היריונות

היריון הוא תהליך פיזיולוגי ייחודי למין הנשי ויש לו מחיר. כאשר מדובר במשקל המונח Baby Weight שמור רק לנשים. אחרי חודשים של טיפוח דור ההמשך ואכילה משותפת, מרבית הנשים מוצאות כיהן נושאות משקל נוסף ומחפשות דרך להשיל את הקילוגרמים העודפים מתקופת ההיריון. עבור מרבית הנשים מדובר במאבק, תכפילו את המאבק הזה כפול 2.3 היריונות בממוצע לאישה ישראלת, והנה אתגר נשי מובהק.

מסת שריר

מסת השריר של גברים גבוהה יותר. עובדה. מסת השריר גבוהה זו מסייעת לגברים לשרוף יותר קלוריות מנשים. אחוז השומן אצל גברים נמוך יותר באופן טבעי מאשר אצל נשים. מדובר באותו אחוז שומן המסייע לנשים בתקופת ההיריון. גברים מגיבים טוב יותר ומהר יותר לאימוני כושר מאשר נשים, ומסת השריר שלהם עובדת כאן לטובתם, היא גדולה יותר והם מצליחים לפתח שרירים ולשרוף קלוריות מהר יותר לעומת נשים כאשר הם נמצאים במשטר אימונים סדיר.

אזורי שומן בעייתיים

הכרס הגברית הישראלית היא שם דבר של ממש. גברים משמינים באזור הבטן, אז מדוע נשים שרגילות לצבור את עודפי השומן בירכיים ובאזור האגן מרגישות שהן מתחילות להיות דומות לגברים בגיל חמישים? הסיבה פשוטה: גיל הבלות. מחסור בהורמונים שהגוף היה רגיל בהם, עם הופעת גיל הבלות מגדיר את הגוף מחדש, וכך תופעת הכרס מפסיקה בגיל זה להיות שמורה לגברים בלבד.

דימוי גוף

גברים סובלים פחות מבעיות הקשורות מדימוי גוף ומהפרעות אכילה, הקשורות בכך, מתוקף היותם חשופים פחות מנשים במדיה לדימויי גוף שאינם מציאותיים. הנתונים המחקריים בעניין זה חד משמעתיים, קרוב ל-90% מהפרעות האכילה הן של נשים ולא של גברים.

מודעות לתזונה נכונה

כאן הנשים מנצחות, ובגדול. לרוב, לנשים יש ידע גדול יותר מגברים בנושאי תזונה. אולי מתוקף תפקיד מסורתי, שנשמר גם היום במקומות רבים, הנוגע להכנת המזון ורכישתו. ידע זה נצבר עם השנים ומשמש בהחלטות תזונתיות חשובות של כל בני הבית, כלומר גם הגברים נהנים ממנו בעקיפין.

עסוקות פחות?

לא בהכרח, אבל חושבות על אוכל הרבה יותר. לנשים קיימת נטייה להיות מתוכננות יותר מגברים, במה שהן לובשות ובסדר היום שלהן. חלק מזה מופנה לעיסוק באכילה, ההתרגשות לקראת הארוחה הבאה ומה היא תכיל, היא בעייתית כאשר מופנים אליה משאבי אנרגיה גבוהים מדי וכאשר היא לא מנותבת באופן יעיל ונכון לתפריט מאוזן.

תשוקות קטנות

נשים נוטות לנשנש יותר במהלך היום. מהטעם הפשוט הן חוות את תופעת התשוקה באופן חזק יותר מגברים. השינויים ההורמונליים בין מחזור למחזור גורמות לרבות לנשנש יותר מגברים. מכירה את החשק הזה למתוק לפני המחזור? אז זהו, שגברים לא חווים אותו ולפיכך לא צריכים להתמודד עמו, את כן.

מורכבות רגשית

נשים מורכבות יותר רגשית מגברים. גם אם זו היא אמירה מכלילה למדי, יש בה מן האמת, המורכבות הזו רואה באוכל פתרון, שגוי כמובן, לביטוי הרגשי. נשים ממהרות לבטא רגש טוב או שמח באמצעות אכילה, בעוד גברים נוטים לכך פחות וההתייחסות שלהם לאוכל כמקום לבטא רגש פחותה לעומת נשים.

הקרב אבוד?

ממש לא! הכרה בשונות היא הדרך הבטוחה לנצח אותה לעיתים. אם לוקחים בחשבון את המגדר השונה ואת האתגרים שהוא מציב, יש ללמוד לתקוף את הבעייתיות השמורה לנשים בנושא האוכל ולנתב את היתרונות של כל אחת ואחת בהקשר זה. כך, ניתן להפוך את החיסרון ליתרון. כן, לנשים קשה יותר, והכרה בקושי היא הדרך לפתרון.

עוד בנושא:

טיפול התנהגותי קוגניטיבי לטיפול בעודף משקל

5 סיבות להשמנה ומה עושים נגדן

סליחה, יש לך סובלנות תזונתית רגע?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים