אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לצוף אתו: וואטסו, המדריך השלם

לצוף אתו: וואטסו, המדריך השלם

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אתם צפים במים חמימים ונעימים, ותוך כדי מקבלים טיפול של מתיחות ולחיצות. קוראים לזה "וואטסו". מהי השיטה הזו ולמי היא מתאימה?

האלמנט התרפויטי של מים חמים הוא אלמנט ידוע ומוכר ברפואה האלטרנטיבית וברפואה העממית זה שנים רבות. מים חמים יכולים לתפקד כמשככי כאבים, ומסייעים רבות בהפגת מתח ולחץ. לא נדיר למצוא סבתות ישישות במי מעיינות אל-חמה הנצמדות אל מפלי המים החמים. אם תשאלו אותן מדוע, הן יסבירו שהשילוב של מפל מים חמים וגב כאוב הוא הפתרון שהן מכירות עוד מילדותן לכאבי גב. ונראה, שכמו תמיד, הסבתות יודעות שזה פשוט טוב לגוף.

וואטסו

שיאצו, אבל במים

מילולית, "וואטסו" פירושו "Water Shiatsu" (שילוב של שתי המילים) ובעברית – "שיאצו במים". מדובר בטכניקה טיפולית מתחום ההידרותרפיה, טכניקת הוואטסו, המכילה בתוכה אלמנטים רבים מתחום השיאצו.

בדומה לטיפולי השיאצו, טיפולי וואטסו כוללים, בין היתר, מתיחות ולחיצות בנקודות שונות בגוף, אך בהבדל אחד מהותי מאוד: במקרה של וואטסו, הטיפול מתבצע בתוך בריכת מים מחוממת, ואילו טיפול שיאצו מתבצע לרוב בחדרי טיפול על משטח המונח על הרצפה.

הטכניקה משלבת בין נשימה סדירה במים ומגע, ובעיקר גורמת למטופל לתחושת שחרור אדירה ותחושה של עצמאות המגיעות מתחושת הביטחון שלו וההתמזגות עם הסביבה הבטוחה של המים והמטפל העוטפים אותו.

תודות לתיווך המימי מקבל הטיפול איכויות שונות: המים עוטפים, נושאים את משקל הגוף, יוצרים זרימה תנועתית ומרחב להתמסרות ולהרפיה עמוקה. משחררים את הגוף מן הצורך לתמוך בעצמו ומן החשש מנפילה.

הקלת כאבים ומתח נפשי

במהלך הטיפול המטופל צף על גבו, כאשר המטפל מסייע לו בציפה זו בעצמו או בעזרת אביזרים דוגמת מצופי רגליים או ידיים. תוך כדי הציפה מציע המטפל לגוף המטופל עיסוי, מתיחות, לחיצות, ערסולים… תנועה ושקט. המטפל מוביל את המטופל בתנועות עדינות בתוך המים, ובמהלכן הוא מבצע את לחיצות השיאצו המסורתיות בעיבוד לסביבת המים התומכת ו/או לחיצות בגוף. הטיפול נעשה בהקשבה לתנועה הטבעית ולנשימה.

עבור הסובלים מעודף משקל, חוויית הציפה מאפשרת חופש תנועתי חדש והתנסות שונה. בשילוב עם חמימות המים והמגע, מתאפשרות הרפיה והגמשה של שרירים ומפרקים, התארכות של עמוד השדרה והעמקת הנשימה.

בכל אלה שזורה תגובה נפשית-רגשית: הטיפול מסייע להקלת כאבים (מתח שרירי, כאבי מפרקים, גב וצוואר) ומתח נפשי, יכול להיות חלק מתהליך שיקום אחרי ניתוח (לאחר החלמת הפצע, באישור רופא), חלק מתהליך רגשי, וגם פשוט "חוויית פינוק" ייחודית.

וואטסו – למי הוא מתאים?

ובכן, כולם יכולים ליהנות ולאמץ לעצמם את האיכויות של טיפול במים. אבל ייהנו ממנו במיוחד אוהבי תנועה ומים, וכל מי שרוצים להתחבר למים מתוך מקום בטוח ומכיל. אין צורך לדעת לשחות או לשלוט בשחייה, המטפל הוא קרש התמיכה של המטופל במהלך הטיפול הזה והטיפול מתבצע תמיד במים רדודים.

טיפול פרטני בנוי מהיכרות קצרה (שיחה, שלרוב מתקצרת בטיפולים חוזרים), טיפול במגע ופרק זמן קצר של סיום. משך הטיפול הוא 50 דקות.

ובאמת, קשה להתחרות בתחושת הרגיעה המושגת בטיפול זה, ומעטים הם הטיפולים האלטרנטיביים המציעים את אותה התחושה העגולה, השלמה והמלאה כל כך של עטיפה פיזית ונפשית למטופל, שיש בה תשומת לב אולטימטיבית וקשב רב, הן נפשי והן פיזיולוגי.

ובכן, למה אתם מחכים? קבעו לעצמכם טיפול היכרות בשיטה הטרנדית החמה ביותר בעולם ותראו כמה זה יכול לעשות לכם טוב!

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים