אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לקחת ללב: ויטמין D

לקחת ללב: ויטמין D

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מחקר חדש: ממצאים חדשים מצביעים על הקשר המובהק בין מחסור בוויטמין D והסיכון למחלות לב ותמותה. ד"ר אסנת רזיאל עם כל הפרטים והאבחנות

ויטמין D

לסידן יש תפקיד חשוב בעצמותינו, אך תפקידו אינו מוגבל לעצמות בלבד. יוני הסידן אחראים על האיתותים והתקשורת בתוך גופנו ועל התנועה על-ידי הפעלת שרירים. ויטמין D מגביר את ספיגת הסידן במערכת העיכול ומקטין את הפרשתו מהגוף.

חוסר בויטמין D גורר אחריו מחסור של סידן בגוף שעלול להוביל למספר תופעות לא רצויות, ביניהן למחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס), שיניים חלשות, התכווצויות שרירים גם במצב מנוחה, כאבי פרקים, חוסר שקט, קשיי שינה, לחץ דם גבוה, מחלות לב ועוד.

התוספת שתופסת

במחקר חדש, שפורסם ב-American Journal of Cardiology, חוקרים מאוניברסיטת קנזס ביקשו לאמוד את יעילות הטיפול במטופלים עם רמות נמוכות של ויטמין D, ומצאו כי מתן תוספת של הוויטמין החסר הפחיתה את הסיכון לתמותה ב-50 אחוז, זאת בהשוואה למטופלים שלא קיבלו את התוספת.

החוקרים בדקו למעלה מ-10,000 מטופלים, 70 אחוז מהנבדקים היו בסיכון גבוה ללקות במחלות לב שונות וסבלו מחסר בוויטמין D (מתחת ל-30 ננוגרם למ"ל). מחסור בוויטמין D הביא לעלייה של פי שניים בסיכון לתמותה, לעומתם השלמת החסר עם תוספים הפחיתה את הסיכון לתמותה ב-60 אחוז.

זאת ועוד, החוקרים מצאו כי מטופלים עם חסר בוויטמין D היו חשופים פי שניים גם לסוכרת, עלייה של 30 אחוז ללקות במחלת לב, 40 אחוז בסיכון ליתר לחץ דם וחשופים פי שלושה לתמותה.

כאשר החוקרים בדקו את ממצאי המטופלים שכן נטלו תוספי ויטמין D, הם מצאו כי הסיכון לתמותה מכל סיבה היה נמוך בכ-60 אחוז בהשוואה לשאר הנבדקים.

למה חסר לנו ויטמין D?

החוקרים נוטים לחשוב כי הסיבה לחסר בוויטמין D בשל המקור לאספקת הוויטמין לגוף – 90 אחוז מהשמש, 10 אחוזים מהמזון. כדי לקבל את כמות הוויטמין הדרושה לנו, יש לחשוף את עור הגוף לעשרים דקות ביום בעונה החמה, בחודשי החורף השמש לא מספיק חזקה כדי לעמוד בדרישות הייצור.

אי לכך, החוקרים מציעים לבצע בדיקות של רמת הוויטמין במבוגרים ולהקפיד על נטילת הוויטמין. עוד הם מציינים, כי במקרה שאדם אינו סובל ממחסור, נטילת ויטמין D לא תאריך את תוחלת החיים שלו, היעילות של התוספים היא במקרה שאדם סובל ממחסור ומסכן את בריאותו.

עוד בנושא:

הקשר בין השמנת יתר ומחסור בוויטמין D

סוף עידן הפירמידות. קבלו את "צלחת המזון" החדשה

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים