Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > משקל לידה גבוה והשמנת יתר

משקל לידה גבוה והשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

מזל טוב! בשעה טובה נולד לכם תינוק בריא במשקל גבוה, השאלה מה זה אומר לגבי עתידו הקילוגרמי. ד"ר אסנת רזיאל מסבירה מה הקשר בין משקל לידה של התינוק לבין המשקל שלו בעתיד כמבוגר

כחלק ממעקב ההריון נשים הרות עוברות בדיקות משקל ומקבלות תחזית צפויה לגבי גודלו של העובר. בשנים האחרונות כלים אלו השתכללו והיכולת לצפות באופן מדויק יותר ויותר את משקלו של הרך הנולד בשעת הלידה הפכה למדעית יותר.  בדיקות אלה נמצאו שימושיות לאחרונה גם בקשר שבין משקל לידה גבוה של תינוקות לבין הסיכוי שלהם ללקות בהשמנת יתר בעתיד.

משקל לידה והשמנה

האם תינוק שמנמן הוא בריא?

בחברה הישראלית תינוק שמנמן בעל פנים חייכניות זוכה להגדרה "תינוק בריא", אבל נדמה כי נתונים שמתחילים לקשור בין השמנת יתר למשקל גבוה בקרב תינוקות צריכים לעורר תשומת לב ציבורית ולנתץ את המיתוס כי תינוק שמן הוא תינוק בריא.

אנו מעצבים את משקלם ואת הרגלי התזונה של ילדנו כבר בגילאים הרכים, ויש לכך חשיבות במיוחד בהקשר של משקלם התקין של התינוקות אשר נולדו עם משקל לידה גבוה במיוחד או כאלו שהפכו לתינוקות שמשקלם חורג מסקלת המשקל המומלץ והתקין.

מרפאות טיפת חלב ברחבי הארץ מסייעות להורים הצעירים ומבצעות מעקב אחר התפתחותו התקינה של התינוק. נתוני גובה ומשקל נמצאים במעקב באופן קבוע ונמצאים בבקרה בהתאם לטבלאות משקל וגובה לפי מגדר, אחות טיפת חלב ורופא ההתפתחות ידעו לומר הכין נמצא התינוק שלכם על הסקלה.

מחקר: לחסל את המשקל עד גיל 5

מחקר חדש מצביע על כך כי ילדים ותינוקות הסובלים מעודף משקל צריכים להתמודד עמו עוד לפני גן הילדים אם ברצונם להימנע מהשמנת יתר בעתיד כמבוגרים. מנהלת יוזמות בריאות הציבור האמריקאית, ננסי קופרמן, צוטטה לאחרונה באתר Web Med כמי שטוענת כי הורים לתינוקות בעלי משקל עודף צריכים לתת את תשומת הלב לכך ולנסות להביא לייצוב הבעיה עד סיום הגן בגיל 5 בכדי לסייע לילדיהם להפוך למבוגרים בעלי משקל תקין.

"עלינו לסייע ולקדם התנהגות בריאותית והרגלים נכונים", אומרת קופרמן, "מכיוון שכאשר יש תינוק שנולד עם משקל לידה בריא, סיכוייו לנהל חיים תקינים מבחינת משקל גדולים יותר. האמירה הזו יכולה לסייע גם לנשים להבין את חשיבות הרגלי האכילה הנכונים עוד בטרם הן מביאות תינוקות לעולם".

קופרמן הוסיפה כי יש לפתח הרגלי אכילה נכונים אצל ילדים כבר מגיל צעיר והמליצה על מנות של פירות וירקות בכל יום לילדים, להימנע ממשקאות מוגזים, להגביל את שעות המחשב והטלוויזיה ולבצע לפחות שעת פעילות גופנית אחת ביום.

התובנות הללו כולן קשורות למלחמה הגדולה של הממשל האמריקאי בשנים האחרונות בהשמנת יתר בקרב ילדים ובני נוער. אם עד כה נהוג היה להתייחס בסלחנות לגבי תינוקות שמנים ובעלי משקל עודף, הרי שכעת הולכים ומצטברים נתונים נוספים אשר רואים בכך בעיה של ממש, שיש לפנות ולהתייחס אליה באמצעות כלים של הרגלים ותזונה נכונה ולא להתעלם ולא לראות את קיומה.

עוד בנושא:

סובלים מבעיה במערכת העיכול? לכו לרופא!

הנזק האקולוגי של השמנת היתר

מכורים לאוכל מתוק? כדאי לכם לקרוא

כמה שעות צריך כדי לרזות?

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים