Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > לשקול מחדש: שליטה עצמית – אישיות או מיומנות?

לשקול מחדש: שליטה עצמית – אישיות או מיומנות?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כיצד אפשר לאמן את עצמנו לשלוט בכמויות האוכל שאנו מכניסים לגוף, האם שליטה עצמית היא תכונה מולדת או נרכשת ומה קורה אם לא עמדנו בפני עוגת גבינה?

המושג שליטה עצמית הוא מושג ששומעים עליו בכל חוג עממי להרזיה. כבר מילדות אנחנו שומעים שעלינו לשלוט בעצמנו ולא להרביץ גם כשאנחנו מאד כועסים או נעלבים. אנו נוטים לעשות שימוש במושג שלדעתי מעטים מאיתנו באמת מבינים אותו לעומק.

שליטה עצמית

מירב מתיישבת על הספה בקליניקה שלי, פניה נפולות, מבטה מושפל לכיוון הרצפה. ברור לי שהיא מתייסרת. אחרי שתיקה קצרה, מירב מצהירה "שוב הגזמתי עם האוכל. הלוואי שהייתה לי שליטה עצמית כמו שיש לאמא שלי. היא מסוגלת להגיד לא לעוגה. כנראה שזה פוסח דור או משהו. אני מקרה אבוד. פשוט אין לי את זה", היא אומרת. מירב לא לבד. היא עושה טעות שרבים וטובים מאיתנו עושים. היא מתייחסת לשליטה עצמית כאל תכונת אישיות קבועה שלא ניתן לשנות אותה.

רבים הסובלים מהשמנה מתקשים לשלוט בהרגלי האכילה שלהם. ואכן, כדי לרדת במשקל אנחנו נדרשים לשליטה עצמית. אותה יכולת לנקוט בהתנהגות שהיא פחות טבעית לנו כשמאד מתחשק לנו לאכול משהו מיותר.

אחת הבעיות, שמשמרות את ההשמנה, היא שאנחנו תופסים את היכולת הזאת לשלוט בעצמנו כאל תכונת אישיות, שמפרידה בין אלו שבורכו בשליטה עצמית לבין אלו שלא בורכו בכך. אם אדם מצליח לרדת במשקל, אנחנו נוטים לומר עליו – "איזה תותח, הוא אדם חזק, שולט בעצמו". ואילו על אדם שמתקשה לרדת במשקל נוטים אנו לומר, "הוא מסכן, לא מסוגל לסגור את הפה. כנראה שפשוט אין לו את זה".

שליטה עצמית משתנה

יש כאן שתי בעיות מרכזיות בתפיסה הרווחת ששליטה עצמית היא תכונה אישית. שליטה עצמית אינה תכונה אחידה וטוטאלית שיש לנו או אין לנו אותה. אנו נדרשים לשליטה עצמית בהתנהלות היומיומית שלנו בכול מיני תחומי חיים: ביטוי רגשות, עישון, תכנון זמן, ניהול תקציב, שינה, שתיית משקאות חריפים, וגם אכילה – איננו אוכלים בצורה פרועה בכל מצב. אנו בדרך-כלל מתחשבים בתנאי הסביבה.

אני נוהגת לשאול מטופלים באילו תחומים הם מצליחים ומיטיבים לשלוט בעצמם. חלק מהם מופתעים מהשאלה, מכיוון שהם משוכנעים שאין להם שליטה על דבר, שהם "נטולי אופי". במהלך השיחה הם מגלים בעצמם לפתע יכולת שליטה עצמית – מצליחים לנהוג באיפוק בעת כעס, יודעים לנהל תקציב בריסון וכדומה.

לעומת זאת, יש אנשים בעלי שליטה עצמית מצוינת, כשמדובר בהרגלי האכילה שלהם, אולם הם מאבדים כל שמץ של שליטה עצמית כאשר הם מחזיקים בכרטיס אשראי בקניון. כלומר, רמת השליטה העצמית משתנה בהתאם לנסיבות. למשל, יש השולטים בעצמם באכילה כשנמצאים בחברת אנשים, אבל "מאבדים" שליטה עצמית כשהם ניצבים לבדם באישון לילה מול המקרר.

וישנה תופעה המיוחדת לשומרי מצוות: לא יהיה להם כל קושי לא לאכול עוגת גבינה בשעות שאחרי אכילת בשר, אבל ברגע שמסתיימות שש השעות ומותר להם לפי ההלכה לאכול מאכלי חלב, מייד יתנפלו על עוגת הגבינה הראשונה שתיקרה בדרכם.

הרגלים, רבותיי, הרגלים

כל אלה דוגמאות לאנשים המסוגלים לשלוט בעצמם, אבל לא בכל מצב. פירוש הדבר ששליטה עצמית היא יכולת מורכבת, שרמתה משתנה בהתאם למצב. השליטה העצמית היא אפוא הרגל התנהגותי. ככל שאני מרגיל את עצמי לשלוט בעצמי בתחומים ובמצבים שונים, כך הולכת היכולת שלי ומתפתחת. כך גם בהרגלי האכילה: כדי שאדם ישפר את השליטה העצמית שלו בהרגלי אכילה, עליו ללמוד להרגיל את עצמו לשלוט באכילה במצבים שונים.

שליטה עצמית היא מיומנות נרכשת ולא תכונה מולדת. ראיתם תינוק שנולד עם שליטה עצמית? תינוק רעב – בוכה, תינוק עייף – ישן. ברגע שמגדירים שליטה עצמית כתכונת אופי טוטאלית, יש סכנה שנחשוב בצורה שלא תשאיר מקום לשינוי. לפי תפיסה זו, אם הצלחתי לשלוט ולהיגמל, סימן שיש לי אופי, כוח רצון, שליטה עצמית. אבל אם לא הצלחתי, כנראה ש"אין לי את זה".

רבים מהסובלים מהשמנה יודעים לפרגן לעצמם, כשהם מתקדמים יפה במאמציהם לרזות, אולם ברגע שהם נתקלים בקושי או בנסיגה, הם מגדירים את עצמם מיד כבעלי אופי חלש. הם מתקשים להפנים את עובדת החיים שכל תהליך של רכישת מיומנות בכל נושא – נהיגה, נגינה או הרזיה – טומן בחובו הצלחות וכישלונות, עליות ומורדות, התקדמות ונסיגות.

חשוב ללמוד לגבור על שלבי הכישלון והנסיגה, כדי שניתן יהיה להמשיך ולשפר את הביצועים. אדרבא, כשאדם בנסיגה, זהו הזמן לתרגל את השליטה העצמית שלו, עד שיעצור את הנסיגה. אולם בפועל, רבים מאבדים את האמון בעצמם ונושרים מהתהליך בשלבי הנסיגה והכישלון. לא רק מטופלים נוטים לאבד אמון בעצמם.

אופס, זללתי!

לפעמים גם אנחנו המטפלים, אנשי המקצוע, לעיתים עושים טעות קשה זו. בעת צרה אנו לפעמים מועדים ומעבירים למטופל מסר של חוסר אמון ביכולתו להשתנות, במקום להושיט לו יד אנושית ומקצועית בעת צרה כדי שישוב לתרגל את מיומנויותיו.

פרופ' קרול דוואק, חוקרת ותיקה מאוניברסיטת סטנפורד, מצאה שאנשים שאינם מאמינים שהם יכולים להשתנות או להתקדם נוטים להימנע מאתגרים, להתייאש מהר, להגיב במגננה לביקורת ולראות כל מאמץ או השקעה כדבר חסר תועלת.

לעומת זאת, כשאנשים שמאמינים שניתן להשתנות ולהתפתח נתקלים בקושי, הם יתגייסו למצוא פתרונות יעילים, הם ילמדו מטעויות ואף יתאמצו יותר כדי לצלוח את המשוכות בדרך. היופי ברעיון של פרופ' דואק הוא שניתן לשנות את העמדה על אי יכולתנו להשתנות. זה הדבר הראשון שחייב להשתנות, כדי שנעיז לעשות מאמץ כנה ולבדוק את כוחנו מחדש בכל הקשור לשינוי הרגלי חיים ולירידה במשקל.

למשל, חישבו על אדם שמגיע לתוכנית הרזיה ומאמין לקול הפנימי הכרוני שאומר לו, "שמן נשאר שמן. מה הטעם לנסות. הרי עובדה שבפעמים הקודמות לא הצלחתי לשלוט בעצמי ולרדת במשקל לאורך זמן!". אדם כזה יתקשה מאד להתגייס ולעשות מאמץ כנה להשתנות.

מה שיכול לעזור לאדם שחושב כך, היא האמונה שיש טעם להתאמץ כדי לשפר מיומנות שניתן לשפר אותה. תובנה כזו תעזור לאותו אדם להיפתח ללמידה חדשה ולרכוש כלים מעשיים לשפר את היכולת שלו לשליטה עצמית באכילה.

אנחנו רצים אחרי ה"טיפים" הפשטניים במקום להבין מה באמת משמר את ההשמנה שלנו: אי האימון ביכולת שלנו להשתנות. כמובן, שניתן להיעזר בכל מיני "טיפים", כלים ואסטרטגיות כדי לשפר את היכולת שלנו לשליטה עצמית, ויש מה ללמוד, אבל כל אלו לא יועילו לנו עד שלא נסכים להיפתח לעמדה שאנחנו מסוגלים לגדול, להתפתח ולהשתנות

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים