אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מאמי, תכבה את מתג ההשמנה

מאמי, תכבה את מתג ההשמנה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דמיינו בנפשכם כי היה קיים מתג שאפשר בעזרתו להדליק ולכבות השמנה. ובכן, חוקרים בגרמניה טוענים כי מצאו עדות גנטית לכך כי בעזרת שינויים כימיים סביבתיים ניתן להשפיע על גן מסוים שיכול להתנהג כמו אותו מתג ההשמנה החלומי

השמנה וגנטיקה

כמה קל, ככה פשוט. כשאנחנו רוצים לעבור ממצב של חושך לאור, אנחנו פשוט לוחצים על מתג החשמל ויהי אור או חושך, תלוי מה מבקשים. כמה קל היה לו היינו יכולים לאתר את "מתג ההפעלה" של תופעת השמנת היתר הקיצונית.

האמת, שהנושא מעסיק לא רק אתכם אלא גם את קהילת המחקר, ולאחרונה מתרבות העדויות על כך שיתכן כי מציאתו של "מתג ההפעלה הפנימי" של תופעת השמנת היתר יתכן ונמצא ממש בהישג ידו של עולם הרפואה המודרני. מחקר חדש אשר נערך לאחרונה בגרמניה שופך אור על ההתקדמות המדעית בעניין.

מתג גנטי להשמנה

בעקבות תופעת השמנת היתר העולמית המקבלת בשנים האחרונות ממדים של מגפה, מדענים בגרמניה פרסמו לאחרונה מחקר חדש בו הם טוענים כי יתכן והם גילו את "המתג הגנטי" אשר יכול להפוך על פיו ביעילות את מנגנון השמנת היתר.

המחקר החדש נסמך על שיטת מחקר חדשנית בתחום הגנים המכונה אפגינטיקה, קרי שיטת מחקר בה חוקרים את האופן בו הגנים בגוף משתנים על בסיס גורמים כימים סביבתיים משתנים ולא על בסיס שינויים פנימיים בקוד הגנטי של ה-DNA . שיטת מחקר זו גורסת כי כולם נולדים עם קבוצה מסוימת של גנים, אבל את אלו ניתן "להפעיל" או "לכבות" כלפי מעלה או מטה, בדיוק כמו שושים עם מתגי הפעלה של מוצרי חשמל למשל.

מחבר המחקר הראשי, ד"ר אנדרו פסופליסיק, ממכון פקס פלנק לאימנולוגיה ואפיגנטיקה מסביר כי "השפעת מתג ההשמנה משולה לזו של אור, כלומר ניתן בעצם לבטל תכונה של רזון או שומן באמצעות כלים מתחום האפיגנטיקה, המשמש לרוב ככלי מחקר למחלות, באמצעותם ניתן יהיה להגיע למצב בו נוכל להורות לגוף לבצע שינויים ותנודות במשקל".

המחקר האפיגנטי לוויסות משקל

אחד הגנים המכונים גנים הקשורים להרזיה הוא גן הנקרא trim28 אותו חקרו החוקרים הגרמנים, אשר נוסה בשלב זה על בעלי חיים בלבד. בניסוי שנערך על עכברי מעבדה היו זוגות של תאומים, שאחד מהם היה שמן והשני רזה. המחקר הצליח להוכיח כי אכן הייתה פעילות פחותה של הגן אצל עכברים שהוגדרו כשמנים פחות מבין התאומים.

מחקרים קודמים כבר זיהו את הקשר בין הגן trim28 לבין גנים האחראים על ויסות המשקל בגוף. החוקרים סוברים כיום כי בעצם מדובר במתג אפיגנטי אשר אולי יכול לשלוט על השמנת יתר.

"הנתונים שלנו לא רק עוזרים להבין את האינטראקציה של גורמים גנטיים אפיגנטיים בהשמנה ובמחלות אחרות, יש להם גם השלכות לגבי האופן שבו אנו חושבים על התפתחות אבולוציונית", אומר ד"ר פסופליסיק. הוא מתייחס לרעיון של תרחיש שבו גנוטיפ זהה יכול להוביל לפנוטיפים שונים בהסתמך על הקוד הגנטי, ומה הוא הופך בעצם להיות כאשר גורמים סביבתיים מתווספים לקוד ההפעלה הגנטי שלו.

"אנו יודעים שמידע אפיגנטי יכול להיות מועבר מדור לדור אצל בעלי חיים. אם כי עדיין יש הרבה שאלות לא פתורות ובמיוחד איך זה יכול לעבוד אצל בני אדם. מחקר חדש זה עשוי לסייע לנו להבין כיצד וריאציות גנטיות מועברות הלאה, ובתקוה להתקדם לקראת טיפולים משופרים עבור אלה הלוקים בהשמנת יתר", הוסיף החוקר.

השלב הבא הוא אם כן להבין האם דיאטה, מתח, תרופות או כל גורם אחר יכולים גם כן להיות אחד מן הקטליזטורים הללו להפעלת מתג ההשמנה ולהעמיק במציאת הפתרון להשמנת יתר על סמך גישה מחקרית זו.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים