Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מבקשים להביא ילד לעולם? גברים – גם לכם מגיע להשתתף

מבקשים להביא ילד לעולם? גברים – גם לכם מגיע להשתתף

ד"ר ליבנה שגב דנה

ד״ר ליבנה, מתמחה בכלל הטיפולים הקיימים בתחום פריון הגבר לרבות טיפולים שמרניים, תרופתיים, וניתוחים מיקרוסקופים מתקדמים לשיפור איכות הזרע ומציאת זרע בגברים עם זרע נדיר (עקרות)…. למידע נוסף »

שלח שאלה

החלטתם לתכנן את הרחבת המשפחה ועלה החשש שיש בעיית פריון? מדוע ברוב המקרים רק האשה נדרשת לעבור בירור רפואי? הגיע הזמן שגם הגברים יקבלו יחס שווה בדרך להגשמת החלום לשאת ילד בחיקם

למרבה הפליאה, למרות שהנתונים מראים שוויון בין נשים לגברים בכל הנוגע לסיבות לבעיות פריון,  גם לאחר ההבנה שמדובר בבעיה שמקורה בגבר, לרוב, בשלב ראשון, לא יוצע לו בירור מקיף העשוי לכלול פתרונות שיכולים לטפל בסיבות האפשריות לבעית הפריון, לרבות בריאותו הכללית ובכמות ואיכות הזרע – אלא יוצע לזוג להתקדם לטיפולי הפריה לאשה.

"אבחון מהיר וטיפול יכולים להביא לתוצאות טובות יותר ב"מסע להבאת ילד לעולם", אומרת ד"ר דנה ליבנה שגב, מומחית בכירורגיה אורולוגית ואנדרולוגיה (רפואת הגבר). "כפי שלא יעלה על הדעת לא לבדוק את האשה, כך צריך להיות הדבר לגבי הגבר. אף שבדיקת הזרע אינה מספיקה, היא פשוטה מאוד לביצוע ויכולה להיעשות על-ידי רופא משפחה. במידה ואינה תקינה, יש להפנות את הגבר לבדיקה אצל אורולוג – אנדרולוג.

"ובכל מקרה, בברור של בעית פריון יש להפנות את הגבר לרופא מומחה בפריון הגבר במקביל, בדיוק כשם שהאישה מופנית לבירור אצל מומחה לפריון האישה".

תפקיד האנדרולוג הוא, בין השאר, לזהות את מקור הבעיה, לחפש את המרכיבים ההפיכים שהנם ברי תיקון, לטפל בהם, ובכך לחסוך לבני הזוג ולאישה את טיפול הפוריות כליל, במקרה הטוב. במקרים אחרים, ניתן לשפר את כמות ואיכות הזרע ובכך להוריד את "העומס הטיפולי" מהאישה.

האבחון הטוב כולל: בדיקת אורולוג שעבר התמחות נוספת באנדרולוגיה, במסגרתו נעשה מעבר מדוקדק על  ההיסטוריה הרפואית, בדיקה פיזיקלית מכוונת, בדיקה הורמונלית ובדיקות דם, לצד בדיקות זרע ובדיקות הדמייה וכן בדיקות נוספות, כגון: בדיקות גנטיות, ובדיקות נוספות בהתאם לצורך.

דנה לבנה פריון הגבר

דנה לבנה פריון הגבר

חשוב לזכור שסביב ניסיונות להרות, יכולות להתגלות בעיות רפואיות נוספות המצריכות בירור,  היכולות להשפיע במישרין או בעקיפין על פוריות הגבר. לרבות תפקוד מיני, בעיות שפיכה, אין אונות, שפיכה מעוכבת, חסר בטסטוסטרון (הורמון המין הגברי) ובעיות בריאותיות נוספות המצריכות בדיקה אורולוגית יסודית.

לדברי  ד"ר ליבנה שגב, לבדיקת הגבר על-ידי אנדרולוג יש ערך מוסף גבוה ולו רק בשל העובדה שלא פעם בזכות בדיקה לאיתור בעיית פריון מתגלות מחלות או תופעות אחרות אשר דורשות התערבות, כגון:  סרטן אשכים, חסרים הורמונליים ועוד, שרבים מהם קשורים לירידה בפוריות הגבר. אבחון נכון וטיפול בבעיות הללו לבדו, יכול להביא לשיפור בפריון.

 

אין חולק על כך שטיפולי פוריות הם תהליך לא פשוט לבני הזוג (וגם ליחידים), אך חלק גדול מההצלחה טמון בהעלאת המודעות לצורך לבדוק גם את הגברים במקביל, כמו גם בשיתוף פעולה בין רופאי הנשים והאנדרולוגים ובין בני הזוג, בטרם שמקבלים את ההחלטה יחד על הטיפול הנכון והמתאים ביותר לשני בני הזוג בדרך להשגת המטרה. כפי ששני בני הזוג שותפים למאמץ להביא ילד לעולם, כך הטיפול בהם והתייחסות אליהם צריכים להיות שווים.

במציאות בה טיפולי פריון נמשכים לאורך זמן ארוך, עולים לא מעט כסף וכרוכים לא פעם במצוקה רגשית ונפשית של בני הזוג, לצד העובדה שלא מעט זוגות מתחילים בתכנון המשפחה בגיל מבוגר יחסית, יש חשיבות עצומה לבדיקה "הוליסטית" (שלמה) של שני בני הזוג במקביל, על-מנת לחסוך זמן ולמקסם את שיעורי הכניסה להיריון והלידה.

 

פוריות הגבר היא רק תחום אחד ברפואה האנדרולוגית, אך בשונה מרפואת נשים היא זוכה לרמת מודעות נמוכה. הרפואה האנדרולוגית עוסקת במגוון תחומים נוספים, ביניהם: בעיות תפקוד מיני בכל הגילאים, בעיות ייחודיות לגבר המזדקן, כמו בעיות ערמונית, כאבי אשכים, ווריקוצלה וכדומה.

אחד הנושאים עימו מתמודדים גברים רבים, שאינם מקבלים מענה הולם בשל חוסר מודעות, הוא תופעת "הבלות הגברית", כלומר ירידה ברמת הורמון הטסטוסטרון. אמנם הירידה היא הדרגתית ולכן לרוב הסימפטומים פחות בולטים, אך ההשפעות על בריאות הגבר הן בהיבט הגופני והן בהיבט הנפשי עלולים להיות משמעותיים. השינוי ההורמונלי עלול לגרום, למשל, לתחושת דכדוך, ירידה בחיוניות, אי איזון בבלוטת התריס, עלייה במשקל ואף לעלייה בשכיחות של מחלות לב וכלי דם.

 

מקורות:

  1. מכון גרטנר – http://www.gertnerinst.org.il/1047/
  2. ההנחיות של איגוד האורולוגים האמריקאי לבירור פריון הגבר:

AUA Guidelines Best Practices Statements Male Infertility:

Optimal Evaluation of the Infertile Male Confirmed 2011

Jonathan Jarow, MD, Chairman; Mark Sigman, MD, Facilitator; Peter N. Kolettis, MD; Larry R. Lipshultz, MD; R. Dale McClure, MD; Ajay K. Nangia, MD; Cathy Kim Naughton, MD; Gail S. Prins, PhD; Jay I. Sandlow, MD; Peter N. Schlegel, MD

Should the current guidelines for the treatment of varicoceles in infertile men be re-evaluated?3.

Sylvia Yan, Maj Shabbir, Tet Yap, Sheryl Homa, Jonathan Ramsay, Kevin McEleny & Suks Minhasshow all

Received 24 Sep 2017, Accepted 11 Dec 2018, Published online: 23 Mar 2019

 

 

המרכז לפריון הגבר

המרכז לפריון הגבר מתמחה בטיפולי פוריות… למידע נוסף »

מחקרים דומים