Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > המגפה האוסטרלית של השמנת יתר

המגפה האוסטרלית של השמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

בתוך עשור אחד משלושה מבוגרים באוסטרליה ילקה בהשמנת יתר ותוחלת החיים של ילדים תתקצר בשל השמנה חולנית. דוח אוסטרלי קורא לסווג השמנת יתר כמחלה, שעולה לציבור מעל שמונה מיליארד דולר בשנה

השפעת התופעה של השמנת יתר על אוסטרליה בעשור הבא עתידה להיות כה גדולה, עד שנשמעות קריאות לסווג אותה כמחלה, והושקו תכניות לאומיות חדשות כדי להילחם בה.

קיים תיעוד ברור לכך שאוסטרליה היא כבר אחת מהאומות השמנות על כדור הארץ, אך דו"ח עדכני זה טוען כי בתוך עשור, שניים מתוך שלושה אוסטרליים יהיו בעלי עודף משקל ואחד מתוך שלושה מבוגרים ילקה בהשמנת יתר.

השמנת יתר באוסטרליה

כמה עולים שמנים אוסטרלים?

הדו"ח, הנקרא "השמנת יתר: מגפה לאומית והשפעתה על אוסטרליה", טוען כי השמנת יתר מלווה גם בנטל כלכלי אדיר. בשנת 2008, העלות הכספית השנתית הוערכה ב-8.3 מיליארד דולר אוסטרלי (כ-8.9 מיליארד דולר ארה"ב), ועם עלויות מצטברות נוספות, השורה התחתונה נסקה והגיעה לסכום של 58.2 מיליארד דולר אוסטרלי.

בנוסף, מחקר של אוניברסיטת מונאש  טוען כי השמנת יתר חולנית היא הסכנה הגדולה ביותר לבריאות הציבור באוסטרליה, ועקפה את העישון, כגורם המוביל למוות מוקדם ומחלות. המחקר גם ציין כי על פי המגמות הנוכחיות, תוחלת החיים של ילדים אוסטרליים תהיה קצרה יותר מאשר בדורות הקודמים בגלל השמנת יתר.

לדברי מחברי הדו"ח, השמנת יתר גורמת להפרעות כמו סוכרת מבוגרים, מחלת לב וכלי דם וסוגים מסוימים של סרטן. היא גם קשורה לדלקת מפרקים ניוונית, דום נשימה בשינה וקשיי פוריות.

אצל כ-90 אחוז מהאוכלוסייה קיימת נטייה תורשתית למשקל עודף והשמנת יתר, במיוחד באורח חיים שמבוסס על מזון מהיר עתיר קלוריות, מעלה את שיעורי השמנת היתר.

מלחמת ההשמנה האוסטרלית

לדברי ארגון Obesity Australia, הגיע הזמן לטפל בבעיה כמחלה בפני עצמה. "ההכרה בהשמנת יתר כמחלה הכרחית להפחתת הסטיגמה סביב השמנת יתר, והיא גם המפתח להגברת מעורבות הקהילה בפרקטיקות ובמדיניות להפחתת שיעורי השמנת היתר", נאמר בדו"ח. "אם שיעורי השמנת היתר ימשיכו לגדול באוסטרליה בשיעורים הנוכחיים במהלך העשורים הקרובים, אפשר לשער כי העלות הבריאותית והכלכלית בשל התופעה תגדל גם היא לממדים מפחידים".

הממשלה הפדרלית וממשלות המדינות השונות באוסטרליה הכריזו על השמנת יתר כאחד מתשעה תחומי עדיפות בבריאות הציבור ויזמו מספר תכניות. ועדיין, Obesity Australia קורא לתכנית מניעה כלל ארצית שתתמקד בחינוך מבוגרים וילדים כאחד, ותמיכה ישירה לטיפול לרבות תכניות להרזיה, התערבויות תרופתיות וניתוחים בריאטריים במימון ציבורי מוגדל.

עוד  מפורט בדו"ח, הצורך בשינויים משמעותיים ביחסם של אנשים להשמנת יתר: עדיין קיימת השקפה שכיחה מאוד בקהילה ובקרב קובעי המדיניות כי השמנת יתר היא פשוט אחריותו האישית של האדם, ומייצגת כישלון בתזונה ובפעילות גופנית.

"בשנת 2013, סיווגה האגודה הרפואית האמריקנית את השמנת היתר באופן רשמי כמחלה – לראשונה בעולם", מציין הדו"ח. "הגיע הזמן שהאגודה הרפואית האוסטרלית והציבורים המקצועיים השונים – רופאי משפחה, רופאים מתמחים ומנתחים – יעשו כן גם הם. אם השמנת יתר תקבל הכרה רשמית כמחלה, יהיה פשוט הרבה יותר לטפל בה במסגרת רפואת המשפחה, שהיא גורם מרכזי בשינוי הגישה בקהילה. המגזר האקדמי העוסק במחקרים על השמנת יתר, החל מחקר המוח ומערכת העצבים ועד לאפידמיולוגיה ובריאות הציבור, חייב להמשיך לצבור עוד ראיות מדעיות, להפיץ מידע לתקשורת ולחנך את הקהילה הרחבה".

לסיכום, נאמר בדו"ח כי "אם שיעורי השמנת היתר ימשיכו לגדול באוסטרליה בשיעורים הנוכחיים במהלך העשורים הקרובים, אפשר לשער כי העלות הבריאותית והכלכלית בשל התופעה תגדל גם היא לממדים מפחידים. לחלופין, אם נוכל להתחייב לתכנית למניעת השמנת יתר, החל מהגדרת השמנת היתר כמחלה והשגת תמיכה פדרלית נוספת לצורך מניעה והתערבות, נוכל אז לא רק לחסוך מיליארדי דולרים מכספי המסים באוסטרליה אלא גם לשפר את בריאותם ורווחתם של אוסטרלים היום ובדורות הבאים. כך שזמננו אוזל במהירות".

עוד בנושא:

לעיון בדו"ח האוסטרלי המלא

חופשת הכל כלול, גם הקלוריות!

במקום בשר – איכלו סייטן

אוכלים ורצים: כללי תזונה לרצים

לראשונה במחקר: ניתוח בריאטרי מרפא סוכרת סוג 1

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 03-7645444  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים