אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מדדים לאיזון סוכרת

מדדים לאיזון סוכרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

לגברים ונשים הלוקים בסוכרת סיכון גבוה לפתח מחלות לב וכלי דם. הדבר נובע משכיחות גורמי הסיכון למחלות לב בקרב הסוכרתיים: יתר לחץ-דם, רמות גבוהות של שומנים, וכמובן ערכי הסוכר הגבוהים בדם שמאפיינים את המחלה. לאילו ערכים צריך לשאוף אדם שאובחן כחולה סוכרת?

סוכרת

הסיבה העיקרית לתמותה בקרב חולי סוכרת היא מחלות לב וכלי דם, המתפתחות כתוצאה מטרשת עורקים. לעתים קרובות נלווים לסוכרת מסוג 2 גורמי סיכון נוספים לטרשת עורקים, כמו יתר לחץ דם, הפרעות בשומני הדם ועוד, מכלול המכונה "התסמונת הקרדיו-מטבולית". איזון מדדי הסוכר, לחץ הדם והשומנים בדם הוא מרכיב חשוב בטיפול בסוכרת, והוא עשוי לשפר את תוחלת החיים של החולה הסוכרתי.

HBA1C- המוגלובין מסוכרר

מחקרים רבים הצביעו על קשר שבין רמת האיזון הממוצעת של הסוכר, המתבטאת במדד המכונה A1C, לבין מחלות לב וכלי דם.

המוגלובין A1C (המוגלובין מסוכרר) הינו מדד לבדיקת איזון הסוכרת בשלושת החודשים שקדמו לבדיקה. הסוכר נמצא תמיד בזרם הדם, ואחוז ממנו נקשר לכדוריות הדם האדומות המתחלפות כל שלושה חודשים בערך. לכן, בדיקת HBA1C משקפת את ממוצע רמת הסוכר בדם, במהלך שלושה חודשים.

מחקרים רבים הוכיחו שהורדת ה-HBA1C לרמות המתקרבות לתקינות (פחות מ-7%) מורידה את הסיכון לסיבוכים המיקרו- ואסקולאריים של הסוכרת (כגון רטינופטיה, נפרופטיה ופולינוירופטיה).

לגבי הורדת הסיכון של הסיבוכים המאקרו-ואסקולאריים (מחלות לב וכלי דם), התמונה היא פחות ברורה. לאחרונה פורסמו מחקרים אשר מטילים ספק בקשר שקיים בין איזון הסוכרת המרבי לבין תחלואה ותמותה ממחלת לב. ואומנם, עבודות אלה ספגו ביקורת רבה.

המסקנה היא להמשיך ולאזן את הסוכרת לרמות הסוכר וה-HBA1C המתקרבות לנורמה, אך לא אצל כל חולה ולא "בכל מחיר". את מטרות האיזון יש להגדיר לכל חולה וחולה באופן פרטני. מקובל לבדוק את ה-HBA1C אחת לשלושה חודשים בערך.

הטבלה הבאה מציגה את הקשר בין רמת הסוכר הממוצעת ורמת ה-HBA1C מצד אחד לסיכון לפתח סיבוכי סוכרת מצד שני. המדד המומלץ על ידי האיגוד האמריקאי לחולי סוכרת הוא A1C<7%.

מדדי רמת הסוכר המומלצים לאדם הסוכרתי:

ניטור עצמי

כל חולה סוכרת חייב שיהיה ברשותו מכשיר למדידת סוכר.

ניטור עצמי של רמות סוכר בדם מתבצע על ידי בדיקה במד סוכר ביתי. הניטור נותן לחולה ולרופא שלו תמונת מצב לגבי רמות הסוכר שלו בסיטואציות שונות, כמו בצום ממושך, לאחר אכילה ולאחר פעילות גופנית, בעת מחלה חריפה וכדומה. הדבר מסייע לחולה ללמוד איך להתנהג ומה לאכול. בנוסף, הניטור מגלה באופן מיידי מצב של היפוגליקמיה.

לחץ דם

על פי איגוד הסוכרת האמריקאי יש למדוד לחץ דם בכל ביקור במרפאת הסוכרת או אצל הרופא המטפל.

המדדים המומלצים לסוכרתיים: לחץ דם הנמוך מ-130/80 מ"מ כספית.

לחץ דם הגבוה ממדד זה מצריך טיפול רפואי.

שומנים בדם

בעיה בפרופיל השומנים בדם, האופיינית יותר לסוכרת סוג 2, מהווה את אחד מהגורמים לסיבוכים מאקרו-ואסקולאריים (לבביים) בחולי סוכרת.

המלצות האיגוד האמריקאי

סוכרת

עבור נשים יש להוסיף mg/dl10 בכולסטרול HDL

* כולסטרול LDL הוא הכולסטרול הרע

** כולסטרול HDL הוא הכולסטרול הטוב

כיום ההמלצה היא שכל חולה סוכרת סוג 2, לא משנה אם יש לו ערכי כולסטרול נורמאליים או גבוהים, יקבל כדור נגד כולסטרול (סטטין).

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים