Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > דיאטה דלת פחמימות: יתרונות וחסרונות

דיאטה דלת פחמימות: יתרונות וחסרונות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

דיאטה דלת פחמימות וקלוריות אמנם תהיה יעילה בטווח הקצר, אך לצד התוצאות המהירות שהיא מניבה יש גם חסרונות. אם אתם בדרך לניתוח בריאטרי, כנראה שהרופא שלכם ימליץ לכם על דיאטה מעין זו, בשגרה מומלץ לבחור בדיאטה יעילה ומזינה יותר לטווח הארוך

ירידה במשקל בתקופה שלפני ניתוח בריאטרי מפחיתה את הסיבוכים הניתוחיים, את זמן הניתוח, אובדן הדם ומשך האשפוז.

דיאטה דלת פחמימות

חוקרים ומדענים דנים מזה זמן רב בשאלה מהי הדיאטה, שגורמת לירידה הנכונה ביותר במשקל והאם בכלל קיימת דיאטה כזאת. דיאטות דלות פחמימות משמשות כחלופה לירידה במשקל. מחקרים הראו כי דיאטות אלה גורמות לירידה גדולה יותר במשקל בהשוואה לדיאטות רגילות דלות שומן ודלות קלוריות.

האם דיאטה דלת קלוריות ופחמימות יעילה?

במסגרת המחקר הנוכחי נבדקה יעילותה של דיאטה דלת קלוריות ופחמימות לצורך ירידה במשקל בטווח הקצר, והתוצאה המטבולית הוערכה אצל נשים בעלות משקל יתר. התוצאות הושוו לנתונים שהתקבלו מנשים בעלות השמנת יתר חולנית שעשו דיאטה קונבנציונלית דלת קלוריות.

לצורך המחקר נבחרו עשרים נשים עם השמנת יתר, כאשר אחת מהן פרשה מהמחקר לפני סיומו. הנבדקות קיבלו תפריט של 1,200 קלוריות ליום, עם או ללא הגבלת פחמימות, לתקופה של שבוע בבית החולים.

השאלון הכיל שתי שאלות, אחת מהן העריכה את קבלת הדיאטה באמצעות סולם עם חמש תשובות אפשריות, מגרועה מאוד ועד טובה מאוד. השאלה השנייה העריכה האם הנבדקת סבלה מהתסמינים הבאים: רעב, סחרחורת, בחילה, עייפות, חולשה, כאבי ראש, עצירות או כל תסמין אחר ראוי לציון במערכת העיכול.

הדיאטה שהובילה להצרת היקף המותניים

ממצאי המחקר הראו כי בהשוואה לדיאטה הקונבנציונלית, דיאטה דלת פחמימות הובילה לירידה משמעותית יותר במשקל (2.6 ו-4.4 ק"ג, בהתאמה) ובהיקף המותניים, ולא היו תסמינים או תלונות אחרות המיוחסות לדיאטות.

דיאטה דלת פחמימות וקצרת טווח הייתה יעילה יותר מהדיאטה הקונבנציונלית בהקשר של ירידה מהירה במשקל ובהיקף המותניים, שיכולות לעזור בעת ניתוח בריאטרי.

ירידה של 10-15 אחוז לפני ניתוח יכולה להוריד משמעותית את הסיכון לסיבוכים נשימתיים או לבביים אצל מטופלים שמנים עם דום נשימה בשינה. מספר מחקרים הראו כי לירידה של עשרה אחוזים לפני הניתוח יש השפעה דומה לזו של זמן ניתוח קצר יותר עם פחות סיבוכים, פחות איבוד דם, אשפוז קצר יותר ושיפור בירידה במשקל בטווח הארוך. מספר גדול של מנתחים דורשים ממטופליהם לרדת במשקל לפני הניתוח ומציבים זאת כקריטריון לניתוח.

מדוע דיאטה דלת פחמימות יעילה בטווח הקצר?

תוצאות המחקר הנוכחי מלמדות שמטופלות, שקיבלו דיאטה דלת קלוריות ופחמימות, הצליחו לרדת יותר במשקל בהשוואה לנשים שעשו דיאטה קונבנציונלית דלת קלוריות.

החוקרים מאמינים כי ירידה זו במשקל מתרחשת בגלל השילוב של מבחר המזונות המוגבל, עם תחושת השובע המתקבלת כתוצאה מכמות החלבונים הגדולה יותר. העובדה כי שיעור החלבונים הגבוה משביע ושלקטוזיס יש השפעה אנורקטית יכולה להסביר את דיכוי התיאבון.

צריכה קצרת טווח של דיאטה דלת פחמימות או צריכה ארוכת טווח של דיאטה מעין זו אינן מזיקות לחילוף החומרים בגוף.

הירידה המהירה במשקל בעקבות דיאטה דלת הפחמימות גרמה למנתחים לרשום אותה למטופלות רבות לפני ניתוחי הקשורים להשמנת יתר, זאת על מנת למזער את הקשיים הניתוחיים ולהוריד את הסיכון לטראומה לכבד או איבוד דם.

החסרונות של דיאטה דלת פחמימות

מנקודת המבט התזונתית, הבעייתיות של דיאטה דלת הפחמימות קריטית. בדיאטה זו עלול להיות מחסור בחומרים מזינים, היות שהיא מגבילה את צריכתם של פירות, דגנים ומקורות אחרים של סיבים. עם זאת, אף דיאטה המגבילה צריכת אנרגיה אינה עומדת בכל הדרישות התזונתיות.

אז מה עושים עם כל המידע הזה? זוכרים כי דיאטה קצרת טווח ודלת קלוריות ופחמימות יעילה לירידה מהירה במשקל והורדת מידות הבטן אצל נשים עם השמנת יתר, בהשוואה לדיאטה דלת קלוריות קונבנציונלית, ולכן מתאימה יותר לפני ניתוח בריאטרי. כאשר רוצים תוצאות לאורך זמן יש לכלול את כל המרכיבים שהגוף זקוק להם, ולכן צריך לבחור בדיאטה מסוג אחר.

עוד בנושא:

מהו אינדקס גליקמי?

אפשר לעצור את זה: אכילה רגשית וחיצונית

הנחיות תזונתיות לאחר ניתוח שרוול

על השמנה וזוגיות

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים