מדוע חשוב לעשות דיאטה דלת פחמימות לפני ניתוח הרזיה?

מועמדים לניתוח הרזיה יתבקשו על ידי הרופא לעשות דיאטה דלת פחמימות שבועיים לפני מועד הניתוח. מחקרים בנושא הוכיחו כי באמצעות הדיאטה ניתן להפחית 3-4 ק"ג מהמשקל, להשיג צמצום בנפח הכבד ולהקל על ביצוע הניתוח באופן לפרוסקופי דרך חורים קטנים מבלי לפתוח את הבטן

דיאטה דלת פחמימות

רופאים ודיאטניות ממליצים לרדת במשקל, באמצעות דיאטה דלת פחמימות, עוד קודם לניתוח הרזיה. מועמדים לניתוח שואלים את עצמם, מן הסתם: מדוע להתאמץ ולעשות דיאטה כה חריפה כאשר מועד הניתוח כבר נקבע, והתוצאה המיוחלת – הרזיה – תתממש בקרוב בחדר הניתוח?

סיגל אלפסה, דיאטנית מלב"י, מבהירה: "אנשים הנמצאים בעודף משקל רב, המחייב ניתוח הרזייה, סובלים במקרים רבים מכבד שומני, בעל נפח גדול מן הרגיל.

כשנפח הכבד גדול מאוד הוא עשוי להסתיר חלק מהקיבה. מאחר והשאיפה היא לבצע ניתוח הרזייה בשיטה הלפרוסקופית, דהיינו ניתוח ללא פתיחת בטן, יש לבצע דיאטה שתשיג צמצום בנפח הכבד, תמנע את הסתרת הקיבה ותאפשר ניתוח לפרוסקופי".

השיטה הלפרוסקופית הינה שיטת ניתוח חדשנית יחסית, המבוססת על חדירה לבטן המנותח דרך מספר חתכים קטנים בדופן הבטן, מהם מוכנסים כלי ניתוח ייחודיים וסיב אופטי המחובר למצלמה. עדשת המצלמה משדרת לצוות הרפואי תמונת וידיאו עדכנית של מקום הניתוח ומכוונת את פעולתם.

ביצוע הניתוח באופן זעיר פולשני מבטיח החלמה מהירה וקלה יותר של המנותח בהשוואה לניתוח חיתוך בטן, פחות כאבים, החלמה מהירה יותר, הימנעות מצלקת גדולה ותוצאות קוסמטיות יפות יותר.

שני מחקרים שנערכו בנושא, הדגימו כי מועמדים לניתוח, אשר ביצעו דיאטה דלת פחמימות שבועיים לפני הניתוח, הפחיתו שלושה- ארבעה ק"ג ממשקלם והשיגו צמצום בנפח הכבד. על ידי כך נמנעה הסתרת קיבתם ונסללה הדרך לניתוח הרזייה בשיטה הלפרוסקופית.

מהי דיאטה דלת פחמימות?

העיקרון הראשי הינו הפחתה משמעותית בצריכת פחמימות (עמילן וסוכרים), עד לכדי 100 גרם פחמימות ביום בלבד.

יש להימנע משתיית מיצים ממותקים או משקאות אחרים עם סוכר. כמו כן, יש להימנע מאכילת פירות, מוצרי מאפה (לחם, עוגות, עוגיות וכיוב'), פסטה, אורז, תפוחי אדמה וקטניות.

מותר ורצוי לאכול: ירקות, ביצים, בשר בקר, עוף והודו, דגים וכל מוצרי החלב.

יש להדגיש כי דיאטה דלת פחמימות הינה דיאטה קיצונית ולא מאוזנת, המיועדת לשבועיים ימים בלבד, והיא תבוצע בליווי דיאטנית מקצועית. מדובר במהלך המומלץ נקודתית לאנשים המיועדים לניתוח הרזייה.  עוד היא מציינת כי במידה והמועמדים לניתוח מתקשים בביצוע דיאטה מסוג זה, יש מקום לבחון, דיאטה מסוג אחר, שתשיג תוצאות דומות, ותתאים יותר להעדפותיו והרגליו של האדם.

הצעת תפריט: דיאטה דלת פחמימות

בוקר: 

פרוסת לחם

חצי גביע גבינה לבנה 5%

2 ירקות טריים

ביניים: גביע יוגורט

צהריים:

250 גר' מנה בשרית עוף/ הודו / דג / בקר

ספל ירקות מבושלים

ביניים:  גביע יוגורט או מעדן חלב עד 3% שומן

ערב: 

פרוסת לחם

50 גר' נקניק פסטרמה

חצי קופסה טונה או ביצה

10 זיתים או 2 כפות טחינה

במשך הערב: חצי ספל גלידה

 

צוות רפואי

No data was found