אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

מדוע כדאי לעשות דיאטה לפני ההריון?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

חוקרת אמריקאית הוכיחה קשר ברור בין משקלה של האם כחודש לפני שהיא נכנסת להריון – לבין משקלו של הצאצא שלה בגיל 5

לפני ההריון

פעוטות בגילאי שנתיים ושלוש צפויים להיות שמנים יותר מבני גילם – אם אימן סבלה מהשמנת-יתר לפני שנכנסה להריון. כך עולה מתוצאות מחקר אמריקאי, שבחן למעלה מ-3,000 ילדים.

המחקר העלה עוד כי סיכוייהם של ילדים לסבול מעודף משקל גבוהים יותר – אם הם נולדו לאמא שחורה, היספאנית או אחת שעישנה במהלך ההריון. סיכוייו של פעוט שמן להפוך למבוגר שמן הם כמובן, גבוהים בהרבה, מאשר של בני גילו שנהנים ממשקל גוף תקין.

"משקל עודף נוטה  להישאר לאורך השנים", מסבירה פמלה סלסברי מאוניברסיטת מדינת אוהיו, שהובילה את המחקר. "פעוטה שכבר בגיל שנתיים סובלת מעודף משקל נמצאת בסיכון גבוה הרבה יותר להפוך למבוגר שסובל מהשמנה. מניעה של השמנת-יתר בילדים, לפיכך, צריכה להתחיל עוד לפני שהאשה נכנסת להריון".

המחקר של סלסברי נערך יחד עם החוקרת הכלכלית פרופ' פטרישיה רייגן, ופורסם בגליון דצמבר של כתב העת Pediatrics.

החוקרות ניתחו נתונים של 3,022 ילדים, שקיבלו ממחקר לאומי שנערך בארה"ב על ילדים ואמהות, ה-NLSY. חוקרי ה-NLSY אספו נתוני גובה ומשקל מהילדים כאשר הגיעו לגיל 3, 5 ו-7. נוסף על כך ביקשו החוקרים מאמהות לציין את משקלן טרם ההריון, את המוצא האתני שלהן, הרגלי העישון שלהן במהלך ההריון והאם הניקו את הרך הנולד.

החוקרים גילו כי המשתנה המשמעותי ביותר באשר למשקלו של הפעוט (ב-3 הגילאים שנמדדו) – הוא משקלה של האם כחודש עד חודשיים לפני שנכנסה להריון. אם האשה סבלה מעודף משקל לפני שנכנסה להריון – סיכוייו של הצאצא שלה לפתח עודף משקל או השמנת-יתר עלו פי שלושה עד גיל 7, בהשוואה לבני גילו שאימן שמרה על משקל תקין.

גם הצאצאים של אמהות שחורות או היספניות היו בסיכון גדול יותר – גבוה ב: 4% עד 6% – לסבול מהשמנת-יתר. ילדים של אמהות שעישנו בזמן ההריון סבלו גם הם מסיכוי גבוה יותר לסבול מהשמנת-יתר.

"בלי שום ספק עישון בזמן ההריון גורם לשורה של בעיות", ציינה החוקרת, "אולם מהמחקר שלנו עולה כי עישון גם מגביר את סיכוייו של הרך הנולד להיות פעוט שמן". מהמחקר עולה עוד כי להנקה יש יתרון מסויים במניעת השמנה: מקרב הילדים שזכו לחלב אם באמצעות הנקה – 5% פחות נטו לסבול מהשמנת-יתר.

משתנים אחרים שבחנו החוקרים – כמו גיל האם בזמן שילדה, מינו של הילד, והאם אמו הייתה נשואה בזמן שילדה אותו – נתגלו כחסרי חשיבות, בהשוואה למשקלה של האם טרם הלידה, המוצא האתני שלה, הרגלי העישון שלה והאם הניקה את תינוקה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים