Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מדוע מי שסובל מהשמנה קיצונית נכשל בכל דיאטה?

מדוע מי שסובל מהשמנה קיצונית נכשל בכל דיאטה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

"אין לי כוח רצון", "אני לא יכול להתעמל בגלל בעיות גב" ו"אני אוהב לאכול הכל" הם רק חלק מההסברים שמעניקים אנשים הסובלים מהשמנה קיצונית לכשלונות שהם חווים בכל דיאטה שהם מנסים לפני הניתוח הבריאטרי. מחקר חדש בוחן את ההסברים האלה, ושופך אור על נקודת המבט של האנשים אשר מתקשים לרדת במשקל

למרות שהניתוח הבריאטרי יעיל לטיפול הן בירידה במשקל והן בסיבוכים הקשורים בהשמנת יתר, פחות מ-1% מהמועמדים המתאימים קלינית לניתוח, עוברים אותו הלכה למעשה.

דיאטה

כיום, כשתופעת ההשמנה הולכת ומתרחבת, חשוב לא רק למטב את הטיפול הניתוחי בהשמנת יתר, אלא אף את ההתערבות הרפואית לפני הניתוח, אשר תסייע למטופלים לשמור על המשקל גם אחריו.

דבר זה יוכל להתבצע ביתר יעילות, אם המטפלים יבינו את הסיבות לאי הצלחתם של המטופלים לרדת במשקל לפני הניתוח הבריאטרי.

מחקר חדש, אשר פורסם השנה בגליון יוני של המגזין Obesity Surgeryמציג את נקודת המבט של המועמדים לניתוח בריאטרי באמצעות בחינת ההסברים שלהם לאי הצלחתם לרדת במשקל.

במחקר, שהתפרש על פני 6 שנים, השתתפו 909 מועמדים לניתוח בריאטרי, מתוכם 78.2% נשים, עם מדד מסת גוף ממוצעת של 47.3. כל המועמדים נתבקשו לענות על השאלה מדוע אינם מצליחים לרדת במשקל.

"המאמר מדהים ביכולת הניתוח של כל כך הרבה משתתפים עם כל כך הרבה אפשרויות תשובה", מציינת ד"ר אסנת רזיאל. "למרות המשתנים הרבים, הוא מראה ממצאים די ברורים על תפיסת השמנים את עצמם לפני הניתוח הבריאטרי", היא מוסיפה.

התשובות של משתתפי המחקר יכולות לסייע באיתור מועמדים המתאימים להתערבות רפואית טרם ביצוע הניתוח עצמו.

מאחר שאחד הקריטריונים לניתוח בריאטרי הוא היסטוריה של כשלונות בהתמודדות התנהגותית עם עודף משקל, למועמדים רבים לניתוח יש בעיות בוויסות עצמי, שעלולות להמשיך גם לאחר הניתוח, אם לא תהיה התערבות. לכן, הסיבות שעליהן מדווחים מועמדים אלה לחוסר ההצלחה שלהם בירידה במשקל עשויות להצביע על היבטים שונים של ייעוץ, שכדאי להתמקד בהם.

מתוך 1927 מועמדים לניתוח בריאטרי, 47% (909) השיבו על השאלה "איך אתה יכול להסביר מדוע לא הצלחת לרדת במשקל?". רוב המשיבים נתנו הסבר אחד (54.7%) או שניים (27%) לאי-ההצלחה שלהם.

חמש הקטגוריות השכיחות ביותר של התשובות היו הסברים בנושא דיאטה (25.3%), לפעילות גופנית (21.0%), למוטיבציה או כוח רצון באופן כללי (19.7%), למוטיבציה או כוח רצון בנושא דיאטה (12.7%) ולבעיות רפואיות או תרופות המשפיעות על הפעילות הגופנית (12.7%).

דוגמאות להסברים על חוסר ההצלחה לרדת במשקל, בחמש הקטגוריות השכיחות ביותר:

תזונה

"אני לא מבחין בכמויות שאני אוכל"

"אני אוהבת אוכל מקסיקני"

"אני אוהב לאכול יותר מדי, אני אוהב לאכול הכל"

פעילות גופנית

"אני לא מצליח לעשות פעילות גופנית בצורה קבועה""אין לי כוח רצון"

"אני תמיד מוותרת לעצמי"

מוטיבציה, שליטה עצמית או כוח רצון

"אין לי כוח רצון"

"אני תמיד מוותרת לעצמי"מוטיבציה, שליטה עצמית או כוח רצון בהקשר של דיאטה

"אני לא מצליח לעשות דיאטה ולעמוד בה. מבחר המאכלים המותרים משעמם אותי"

"אני מתעייפת מכל דיאטה, מתייאשת ומפסיקה לנסות"

בעיות רפואיות או שימוש בתרופות המשפיעים על היכולת לבצע פעילות גופנית"אני לא יכול להתעמל בגלל בעיות גב"

"אחרי ההריון, עברתי ניתוח גב"

"יש לי בצקת ברגליים שמקשה עליי להתעמל"

מתוך כל התשובות, השכיחות ביותר היו קשורות לתזונה, לפעילות גופנית ולמוטיבציה או כוח רצון. בעוד שגברים התייחסו יותר להסברים הקשורים לבעיות רפואיות ולתרופות, נשים התייחסו יותר לדיאטות עצמן.

ואולם, משתתפי המחקר כמעט שלא התייחסו כלל לגורמים כגון זמן, עלויות, תמיכה חברתית, סביבה פיזית או ידע בנושא תזונה.

כפי שמסבירה ד"ר רזיאל, "רוב האנשים אינם מביאים בחשבון את השפעת הסביבה ה"טוקסית" שבה הם חיים על עודף המשקל שלהם: זמינות האוכל המהיר, הנוף המשעמם, חוסר הפעילות מחוץ לבית. מעט מאוד אנשים מבחינים בהשפעה הרעה של המשפחה והחברה, ועוד פחות יודעים על ההשלכות הגנטיות".

לפי ממצאי המחקר, התייחסות מקיפה לנושאים של תזונה, פעילות גופנית ומוטיבציה תענה על הצרכים המוצהרים של המועמדים לניתוח בריאטרי.

כדאי לשקול גם להעלות את מודעות המטופלים למכשולים שאינם מוכרים מספיק, כגון הסביבה הפיזית וחוסר תמיכה חברתית.

ולבסוף, התייחסות לגורמים ספציפיים מגדרית עשויה לסייע למטפלים לבנות למטופלים תוכנית טיפול אישית.

"חשוב להבין את תפיסתם של המטופלים המועמדים לניתוח בריאטרי", מדגישה ד"ר רזיאל, "כדי שנוכל לסייע להם לאחר הניתוח לסגל לעצמם אורח חיים בריא, המשלב תזונה נכונה ופעילות גופנית".

"חשוב שנחזק את ביטחונם העצמי וניתן להם כוחות חדשים לעמוד מול בני המשפחה והחברים, שתרמו בסתר למצב שאליו הגיעו, ועלולים לגרום להם להיכנע להרגלים הרעים".

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים