Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מדענים: יש לנו איבר נוסף בגוף

מדענים: יש לנו איבר נוסף בגוף

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תשכחו כל מה שידעתם על מספר האיברים שיש לנו בגוף. מחקר אמריקאי חדש טוען כי בנוסף לכל האיברים, שאנחנו כבר מכירים, יש לנו איבר נוסף, הוא משתנה בין אדם לאדם ומשפיע על מדד מסת הגוף (BMI). סקרנים? גם אנחנו

מלמדים אותנו כבר מגיל קטן לספור ולהכיר את איברי הגוף השונים שלנו, בזכות המדע מתאפשר לנו להציץ גם אל תוך האיבריים הפנימיים ויתכן מאד שהספירה המסורתית של איברי הגוף כבר לא בתוקף. 

חיידקי מעיים

נעים להכיר: חיידקי מעיים

בשנים האחרונות הולכות ומתרבות העדויות על כך כי יש להתייחס לחיידקי המעיים כחלק מאיברי גופינו. תפקידם וחשיבותם בשמירה על משקלנו התקין הולך ומתרחב, וברור כי יש להם השפעה קריטית על מסת הגוף שלנו. חיידקי המעיים יכולים להשפיע על משקלנו, על רמת השומן ועל רמות הכולסטרול הטוב והכולסטרול הרע. ובהבדל גדול אחד מאיברי הגוף האחרים שלנו, הם אינם זהים בין אדם לאדם וכל אחד מאתנו נושא עמו סוגים שונים וגיוון אחר של חיידקי מעיים.

"חיידקי המעיים תורמים לחלק ניכר מן ההרכבים של שומנים בדם", כך טוען מחקר אמריקאי חדש אשר פורסם בכתב העת Circulation של איגוד הלב האמריקאי.

גוף האדם מכיל טריליוני מיקרואורגניזמים, פי עשר ממספר התאים האנושיים. חיידקים אלה מסייעים בעיכול המזון ובהגנה של המערכת החיסונית שלנו. קהילת החיידקים במעיים האנושיים כבר מכונה על ידי מדענים רבים כ"איבר נוסף" בזכות תפקידם החשוב בבריאותנו.

"המחקר שלנו מספק ראיות חדשות, שחיידקים במעיים מקושרים חזק לרמה של HDL וטריגליצרידים הדם, וניתן להוסיף כגורם סיכון חדש לשומנים בדם נורמליים, בנוסף לגיל, מין, BMI וגנטיקה", אמר ד"ר פו, מחבר ראשי של המחקר ופרופסור לגנטיקה באוניברסיטה הרפואי המרכז חרונינגן  בהולנד.

מה בין BMI וחיידקי מעיים?

החוקרים ביקשו לבדוק ולזהות מיני חיידקי במעיים ולעמוד על הפרופורציות שלהם והתאמתם למדד מסת הגוף (BMI) והשומנים בדם, זאת כדי לקבוע אם שונות בין השומנים יכולה להיות מוסברת על ידי חיידקים ביחס לגנטיקה גיל, מין והגוף "המארח" שלהם.

במחקר ההולנדי השתתפו 893 אנשים. במהלכו זוהו 34 סוגים שונים של חיידקים, שתרמו להבדלים ברמת ה-BMI ושומנים בדם, כגון טריגליצרידים והכולסטרול הטוב הידוע כליפופרוטאין בצפיפות גבוהה או HDL. רובם היו חדשים ולא מוכרים.

עוד נמצא כי חיידקים במעיים תרמו 4.6% מההבדל בשומן בגוף, 6% בטריגליצרידים ו-4% ב-HDL. באופן מפתיע, חיידקי מעיים אלו קיימו יחסי גומלין עם ליפו פרוטאין בצפיפות נמוכה או רמות כולסטרול כלליות. "מכיוון שפחות מ-30% מחיידקים במעיים האנושיים היו בתרבית, אנו יודעים מעט מאוד על מי שהם ומה שהם עושים. כעת בעזרת טכנולוגיות רצף חדשות אנו יכולים כעת לזהות אותם", הסביר החוקר פו.

בעוד שמחקרים מיקרוביולוגיים נוספים נדרשים בקבוצת מחקר גדולה ומקיפה יותר על מנת לאמת ולספק הוכחות נוספות להשערות החוקרים, הרי שהם מאמינים כי ממצאים אלה עשויים ביום מן הימים לפתוח את הדלת לטיפולים חדשניים בהם יתבצע שינוי התערבותי של ממש בסוגי חיידקי מעיים, התורמים לרמות במשקל גוף, שומן והכולסטרול. אלה יסייעו ויעזרו לגוף במניעת השמנת יתר קיצונית ומחלות אחרות הנובעות ממנה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים