Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מהדקים חגורות: 20 נהגי אגד עברו ניתוח הרזיה

מהדקים חגורות: 20 נהגי אגד עברו ניתוח הרזיה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

תופעה: 20 חברי אגד עברו במהלך 2009 ניתוחי הרזיה במלב"י. ארבעה מראשוני המנותחים מספרים על השנה שחלפה עליהם מאז הניתוח

נהגי אגד

לפני שנה בדיוק, במהלך חודש ינואר, עברו ארבעתם בזה אחר זה ניתוח שרוול קיבה במלב"י. הם מתגוררים במקומות שונים בארץ, נבדלים זה מזה בעיסוק, בגיל, בסגנון החיים ועוד. משותפת להם העובדה שכולם חברי אגד. הם מכירים זה את זה מהעבודה, ובשל בעיית המשקל המשותפת, כל אחד מהם עקב אחר ניסיון קודמיו, בדרך להחלטה לגבי הניתוח.

הרצל חלפון היה הראשון. לפני הניתוח נשא הרצל, בן 47, על גופו  190 ק"ג, שהתפזרו על פני  1.86 מטר. אחריו נותח שמעון אור, בן 62, נשוי ואב לשניים. משקלו של שמעון,  אחד מוותיקי העובדים בחברה, עמד לפני הניתוח על  160 ק"ג שנפרשו על 1.72 מטר. בני קוזניץ, בן ה-41 הגיע אחריו. על גובה של 1.77 מטר עמס בני 130 ק"ג. האחרון ו"הרזה" מביניהם, איל אדר, בן  51 שגובהו 1.68 מטר שקל לפני הניתוח  109 ק"ג, שלדבריו "הרוויח ביושר" בעשרים השנים האחרונות לחייו.

רובם החלו לצבור משקל מיותר בעקבות שינוי כלשהו בחייהם. הרצל, נשוי ואב לשלושה, תושב ראשון-לציון עבד במשך שנים כמכונאי רכב במוסך אגד, עד שבשלב כלשהו התבקש "לעלות להגה". "נהיגה היא עבודה של ישיבה", הוא מסביר, "המון שעות ללא פעילות, מתח ולחץ, עם ארוחות חפוזות ואוכל לא בריא, ולאורך תקופה של 15 שנים רק הוספתי וצברתי…".

בני קוזניץ עובד כמנהל בבית אגד בקריית שדה התעופה, יחד עם איל אדר ושמעון אור. ההשמנה שלו, החלה לדבריו, לאחר תאונת דרכים קשה שעבר לפני עשור שריתקה אותו למיטה במשך שנה תמימה, אשר בה מצא נחמה באכילה. איל, הפסיק לעשן בשנת 1989, ומאז, לדבריו, החל לתפוח בצורה בלתי נשלטת "כשעם השנים המשקל נע רק צפונה". שמעון מעיד על עצמו:  "אף פעם לא הייתי רזה, אבל בשלב מסוים בחיים התחלתי להזניח, אכלתי לא מסודר, לא מבוקר, לא בריא, ולאט לאט צברתי עודפים שקשה להיפטר מהם".

החיים הפכו לבלתי אפשריים

כולם מתארים אי נוחות קשה ואיכות חיים ירודה: כבדות, קושי עצום בניידות, בביצוע פעולות פשוטות, הזעה, ובעיקר עייפות, ונכון יותר – תשישות שמתחילה כבר בשעות הבוקר, לאחר שנת לילה לא איכותית. שעות השינה, כך עולה מדברי כולם, היו מהקשות ביממה, ולוו ביקיצות רבות עקב הפסקות נשימה, עד כדי הזדקקות קבועה למכשירי הנשמה. "די קשה, אחרי שינה כזאת, לקום מוקדם בבוקר כדי לשבת במשך שעות על ההגה", אומר הרצל, ואיל מוסיף: "בשנים האחרונות החיים הפכו בלתי אפשריים. הייתי 'מנקר' במהלך היום, לא ישן טוב בלילה, קם עייף כל יום בשעה 4 וחצי בדיוק, וחוזר בשש בערב, מחוסל מעייפות, ומתחיל לנמנם על הספה בסלון, לא מחזיק מעמד".

ארבעתם הפסידו כמה שעות טובות מחייהם מדי יום ביומו בשל נמנומים בשעות הערב, שהחסירו גם מהשעות הרגועות היחידות ביום, שבהן ניתן להם לבלות עם משפחותיהם. אצל בני, איל ושמעון התשישות התבטאה גם בנמנומים רבים במהלך שעות היום, תוך כדי עבודה במשרד והכי לא נעים – במהלך ישיבות צוות וישיבות הנהלה חשובות.

גם בעיות בריאותיות לא איחרו להגיע. אצל כולם, מי יותר ומי פחות, החלו להופיע תוצאות לא תקינות בבדיקות הדם. "לא הגעתי לבעיות בריאותיות של ממש", אומר איל, "אבל בבדיקות סקר שעושים לנו כל שנתיים באגד, אי אפשר היה שלא לשים לב לעלייה מתמדת במשקל. משהו שאי אפשר להדחיק או להסתיר גם מעצמך, כשבכל שנה נוספת מידה לבגדים". ואפרופו בגדים: מידות הבגדים של הרצל נעו בין 76 ל-78. את בגדיו היה תופר במיוחד או מזמין בארצות-הברית.

גם בגדיו של שמעון היו מתוצרת ארה"ב בלבד, ואצלו, המבוגר בחבורה, התגלו כשנה לפני הניתוח בעיות רפואיות משמעותיות, שהגיעו עד לחץ דם גבוה, פרפורי לב ובעיות אורתופדיות. הוא נזקק לתרופות שונות, ולדבריו התחמק מלראות את רופא המשפחה, כי כבר ידע שזה יציק לו כרגיל עם הרעיון ההזוי של ניתוח הרזיה.

ניתוח הרזיה? לא רוצים לשמוע

כולם התנגדו בתחילה לנושא הניתוח, משום שכרבים במצבם, הם התנסו בכל הדיאטות האפשריות והצליחו לא פעם ולא פעמיים להפחית ממשקלם, כך שהאופציה "לעשות את זה לבד, בלי עזרה" נותרה לכאורה פתוחה. "התחילו לדבר אתי באגד על ניתוח הרזיה", נזכר איל, "אבל בתחילה לא רציתי בכלל לשמוע. אמרתי רגע, נחכה, נסתדר, הרי כבר הוכחתי שאני יודע לרדת בכוחות עצמי, כבר הצלחתי לרדת 12 ק"ג בחודשיים עם דיאטה רצחנית של 1,000 קלוריות ליום. זה קטן עליי. מה שלא סיפרתי הוא שמאוד סבלתי בדיאטה הזו, זה הרי פשוט לא אנושי". גם הרצל חווה התנגדות דומה: "לא רציתי לשמוע והתנגדתי הרבה זמן, וכשאמרו שהבטן מפריעה לי בנהיגה ושזה מסוכן, הבטחתי לעשות דיאטה".

גם שמעון, המשמש כמנהל חטיבת משאבי אנוש ושכר באגד דחה בתחילה על הסף את רעיון הניתוח. זאת, למרות שכחבר בהנהלה הבכירה, ישב, בין היתר, בוועדות רפואיות שונות, שדנו, מן הסתם, גם במצבו הבריאותי של הרצל חלפון ושל אחרים, שמצבם לא שונה ממצבו שלו. "כשמנהל המדור הרפואי, זימן אותי לשיחה התנגדתי ולא רציתי שום סיוע, האמנתי שאוכל לרדת בכוחות עצמי, הרי עשיתי המון דיאטות בעבר, אבל עם הזמן הבנתי שאני לא יכול, שעם הגיל, גם המשימה הזו לא כל כך פשוטה".

מה ששבר אותם לבסוף היה לחץ מתון אך אפקטיבי מבחוץ. הרצל: "מנהל מדור פרט באגד וגם רופא האגודה התחילו ללחוץ עליי, כל פעם יותר, וזה הגיע לזה שהרופא הזהיר אותי שאם לא אעשה משהו בעניין הוא יוריד אותי מההגה".  גם עם שמעון דיבר הרופא: "בשנה האחרונה בגלל העומס, התחלתי לסחוב רגל, והרופא אמר לי שאם אמשיך ככה, אני עלול להגיע גם לכיסא גלגלים. זה היה הקש ששבר את גב הגמל".

גם הזמן שעבר מאז התחילו לעכל את הרעיון עשה את שלו. "דווקא בגלל שאני אלוף הדיאטות, הגעתי בסופו של דבר למסקנה, שדיאטות הן אך ורק המצאות של תעשיינים רודפי ממון, שאי אפשר באמת לשמור על דיאטה, ושהכול נובע ממטבוליזם ומגנטיקה. הבנתי שאין לי שליטה ושאני צריך עזרה חיצונית", אומר איל. "אני הרי יושב בוועדות רפואיות שונות", אומר שמעון, "ואמור לשמש דוגמה כלשהי. אחרי חשיבה רבה הבנתי שאין ברירה, שזה צריך להיות הכיוון".

"יו, איזה יופי אתה נראה"

בדיעבד כולם מברכים על הצעד. הרצל מבקש להודות לחבר'ה באגד על שלא הניחו לו. "הם דאגו לי יותר משדאגתי לעצמי וליוו אותי בכל צעד, עד הפרט הקטן ביותר. שמונה שעות אחרי הניתוח, כבר הרגשתי טוב יותר, ומאז, כל הזמן, מרגע לרגע, ההרגשה רק הולכת ומשתפרת", אומר שמעון.

במשך השנה שחלפה מאז הניתוח, הצליח הרצל חלפון להשיל מעליו 75! קילו. הרצל מודה בכנות, שהשינוי הגדול בחייו איננו תמיד קל. "לפעמים מתחשק לי לטרוף איזה באגט. לא פעם אני מתגעגע לאוכל, זה לא הרעב, אלה העיניים שנשארו גדולות. זה מתסכל ומעצבן לפעמים, וצריך להסתגל למצב החדש".

עם זאת, הוא לא מצטער לרגע: "הרווחתי הרבה דברים, העייפות נעלמה, אני תמיד ערני, יותר קל, מסוגל ללכת כמו שצריך, לנשום כמו שצריך, לישון בלילה, ובערב עוד לשבת עם המשפחה לראות טלוויזיה ביחד, וכמובן, המראה החיצוני, שעד עכשיו אנשים מחמיאים לי עליו".

שמעון אור השיל ממשקלו 80! ק"ג, ולדבריו חייו השתפרו בכל מה שרק אפשר להעלות על הדעת, החל מהפעולה הפשוטה של קשירת שרוכי הנעליים, שקודם עלתה לו במאמץ עצום, ועד היכולת להתרווח במושב המטוס וליהנות, לראשונה מזה שנים, מחוויית הטיסה. "כל הפעילות היומיומית שבעבר הייתה מפרכת הפכה לפשוטה ונעימה: ללכת, להתלבש, להתקלח. השינה שלי השתפרה פלאים, אני מרגיש ערני הרבה יותר, חיוני, הפסקתי להירדם באמצע היום, וגם בדיקות הדם שלי הן כמו של בן 18", הוא אומר בסיפוק. "סיגלתי לעצמי מזון בריא יותר, בלי מטוגנים ומתוקים, וזה מבחירה. היום אני אוכל ממש הכול, רק בכמויות קטנות, תפריט של כ-800 קלוריות לכל היותר ביום, וטוב ונוח לי ככה."

בני קוזניץ נפטר מ-46 קילוגרמים מיותרים, והבעיות הרפואיות שמהן סבל נעלמו כלא-היו. לפעמים בכל זאת קורה לו שהוא מתבלבל ושוכח, כמו בפעם שבה כמעט קנה שתי עוגות לסופשבוע, למרות שהוא מסוגל בקושי להתגבר על אחת. הבלבול הזה לא משקף געגועים לדפוסים ולהנאות של העבר", הוא מבהיר, "זו לגמרי נחלת  העבר, ומדהים איך המוח מסתדר עם השינוי העצום הזה. השלמתי  לגמרי עם המצב החדש, ואני שמח ומברך עליו".

איל אדר הפחית ממשקלו 28 קילוגרמים, כרבע ממשקל גופו, ומידת בגדיו ירדה מ-52 ל-42. "זו הייתה המתנה הכי יפה ויקרה שיכולתי לתת לעצמי ליום הולדתי, משהו שיכולתי רק לחלום עליו. היום אני מביט במראה ואומר לעצמי: יו, איזה יופי אתה נראה, כמו הדוגמנית בפרסומת".

בני, איל ושמעון נוהגים להחליף ביניהם עקיצות קטנות, כשהם נתקלים זה בזה במסדרונות של בניין אגד: 'יאללה, יוצאים לארוחת שחיתות?' או: 'נו, ספר איזו סעודת גורמה הרבצת בסוף שבוע?'", הומור שחור שזר לא יבין. בני ואיל נוהגים לסעוד בצוותא בצהריים, ובדומה למי שלחמו באותם קרבות, הם יושבים לאותו שולחן וגם אוכלים מאותו מסטינג, כלומר ממש מאותה צלחת. "בהתחלה, מספר בני, כל אחד מאיתנו לקח מנה, אבל כאב לנו לראות איך הרוב נזרק, אז הסברנו את הבעיה למנהל המטבח וביקשנו מנה אחת לשנינו. מאז, אני אוכל שליש, איל שליש, ורק שליש נזרק לפח".

כל הפוקוס השתנה

נראה כי המקום המרכזי שתפס האוכל בחייהם הולך ומפנה מקומו לדברים אחרים. "הניתוח שינה לי משהו בכל המערך הנפשי, בראש, בגישה לחיים", אומר שמעון. "כל הפוקוס השתנה. אם בעבר כשהזמנתי כרטיסים למלון דאגתי שיהיה בו שירות של "הכול כלול", היום אני מוודא לפני הכול שהמלון קרוב לפארק עם שבילי הליכה או שיש בו חדר כושר מאובזר". ועל אותו משקל איל מוסיף: "אם פעם הייתי מחפש מעליות, היום אני מחפש מדרגות".

שעות רבות, בעיקר בערב התפנו לעיסוקים שונים: לצעידה, לספורט וכושר, לבילוי עם משפחה ועם חברים. "יש לנו מנוי קבוע לתיאטרון הקאמרי", איל מספר, "ובעבר, לפני שהעיניים נעצמו, הייתי רואה חצאי הצגות לכל היותר. היום אני כבר רואה עד הסוף, ומסוגל אחר כך גם לחוות דעה על ההצגה. אשתי מרוצה מזה עד הגג".

תוכניות או חלומות לעתיד? הרצל היה רוצה להפחית עוד 10 ק"ג ואז לבצע תיקון אסתטי קטן של הסרת עודפי עור. איל ושמעון מאחלים לעצמם "שרק ימשיך ככה". בני, הרווק בחבורה, התחיל לחשוב ברצינות על זוגיות. "היו לי הזדמנויות רבות גם קודם, וגם עכשיו אני לא רואה את עצמי מסתער בראש חוצות. ההבדל הוא אחד: היום אני אדם שלם יותר, ומנקודת מוצא כזו אני גם מאמין שאוכל לעשות בחירה שלמה, שתהיה הכי מדויקת ומתאימה לי".

"אם לסכם במשפט אחד",  אומר שמעון, "הניתוח תרם המון לאיכות החיים שלי, אבל לפני הכל –  לבריאות". אשתקד, בעקבותיו ובעקבות עמיתיו, בחרו  16 עובדי אגד נוספים להשיב לעצמם איכות חיים ובריאות שאבדו להם תחת כובד המשקל העודף. כולם עברו בהצלחה ניתוח שרוול קיבה שבוצע במל"בי על ידי ד"ר אוסנת רזיאל. ועוד היד נטויה, שכן גם בשנה הנוכחית הולכת ומתמלאת רשימת הממתינים לניתוח מקרב עובדי החברה.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים