Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מדד גליקמי: מה זה?

מדד גליקמי: מה זה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

כל מה שרצית לדעת על דיאטת ההשפעה הגליקמית, איך היא משפיעה על רמות הסוכר בדם, כיצד היא משפיעה על תחושת הרעב והחשק שלנו לאכול מתוקים, וגם איך כדאי לאזן בין כל המרכיבים במסגרת חמש הארוחות המומלצות ביום

את דיאטת ההשפעה הגליקמית, המבוססת על המדד הגליקמי, המציא ופרסם ריק גלופ באירופה. הדיאטה מבוססת על האינדקס הגליקמי, המשמש לדירוג המידה שבה הפחמימות משפיעות על רמות הסוכר בדם. אכילת מזון בעל רמות גליקמיות גבוהות גורמת לרמות הסוכר והאינסולין בדם שלנו לעלות לשיאים ולרדת מאד, וחוסר האיזון גורם לנו לחשקים ובולמוסים.

מדד גליקמי נמוך

לעומת זאת, מזונות עם מדד גליקמי נמוך מאפשרים לרמות הסוכר והאינסולין להישאר מאוזנות, ועקב כך ישנן פחות עליות וירידות. אכילת מזונות עם מדד גליקמי נמוך מומלצת יותר לבריאות הכללית, ממזערת את החשקים, במיוחד לסוכרים ומתוקים, ועשויה להפחית את שכיחותן של מחלות לב וסוכרת.

איך מודדים רמות גליקמיות?

מדד גליקמי, או אינדקס גליקמי (GI) מדרג את ערכי המזון על סולם מאפס עד 100. 70 ומעלה יהיה דירוג גבוה, 56-69 נחשב לבינוני, ומתחת ל-55 המדד יהיה נמוך.

דיאטת ההשפעה הגליקמית מביאה בחשבון לא רק את ציון ה-GI, אלא גם את כמות הפחמימות במזון מסוים, והתוצאה נקראת עומס גליקמי.

זהו חישוב דומה לדיאטות דלות בפחמימות המביאות בחשבון את סך כל הפחמימות, אולם מפחיתות את הסיבים בתזונה שלנו או סוכרים מסוימים, כדי לקבל ציון פחמימות כולל.

דיאטה זו נחשבת כטובה לאנשים במצב של טרום סוכרת או סוכרת, אנשים שמפריזים באכילת ממתקים, ולאלו הסובלים משינויים במצב הרוח  או רמת אנרגיה נמוכה.

איך הדיאטה עובדת בפועל?

לפי עקרונות הדיאטה, יש לאכול חמש ארוחות ביום: ארוחת בוקר, ארוחת צהריים, משהו קל אחר הצהריים, ארוחת ערב, ומשהו קל בלילה. במסגרת הארוחות ישנו איזון של פחמימות מורכבות עם חלבון רזה, הגבלה במתוקים ותוספת סיבים.

ההרכב המומלץ של מרכיבי המזון השונים:

40% מהקלוריות מפחמימות בעלות השפעה נמוכה על המדד הגליקמי: דגנים, קטניות, פסטה מחיטה מלאה, ירקות, פירות, אגוזים.

30% מחלבונים רזים: דגים, עוף, קצת בשר, ואפשרויות צמחוניות אחרות.

30% משומנים בריאים: אגוזים, דגים, אבוקדו, שמן זית.

צריך להתרגל לחשב את העומס הגליקמי, זה לוקח קצת זמן, אבל ההשקעה משתלמת לטווח הארוך. מגוון המזון שאפשר לבחור בדיאטה זו הוא רחב ויחסית קל לעמוד ביעדים.

ההמלצה היא לא להשתמש במזון קפוא, ולכן תצטרכו לתכנן את התזונה, לקנות את המצרכים ולבשל את הארוחות שלכם. בהתחלה שינוי ההרגלים אולי יקשה עליכם, אך מרגע שתתפסו את השיטה, כבר לא תצטרכו לחשב ותמצאו עצמכם בשגרת תזונה בריאה ומומלצת.

עוד בנושא:

אספרגוס וארטישוק נלחמים בהשמנת יתר

המחלוקת על המלח

להיות חזקים כברזל

ניתוח טבעת יכול לרפא סוכרת

גברים שמנים מאבדים את החשק המיני 

הרצאות החודש במלב"י

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים