Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > השמנת יתר: סקירת המחלות הנלוות אליה

השמנת יתר: סקירת המחלות הנלוות אליה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

השמנת יתר הפכה לאיום הבריאותי הגדול ביותר בעולם, ובאופן פרדוקסלי דחקה את בעיית הרעב למקום השני. הסכנה הגדולה היא במחלות הנלוות להשמנת יתר, הנה סקירה של הנפוצות שבהן. אל תגידו לא ידענו!

השמנת יתר ומחלות

שיעורי השמנת היתר הקיצונית ברחבי העולם הפכו באופן רשמי לבעיה של ממש. נתונים חדשים, שפורסמו במגזין Global Burden of Disease לאחרונה, עולה כי מגפת השמנת היתר הפכה לאיום העולמי הגדול ביותר על בריאות הציבור. באופן פרדוקסלי, האיום הגדול ביותר טרם הופעתה היה הרעב העולמי.

המסקנה החותכת מתבססת על נתונים, שנאספו בין השנים 1990 לבין 2010 בכ-50 ארצות, בהן הסתבר כי בתקופה זו השמנת היתר בעולם זינקה ב-82%. רק בארצות הברית לבדה, שיעור השמנת היתר מקרב האוכלוסייה מגיע כעת לכ-35.7%.

אם לתופעת הרעב העולמי היו השלכות קשות על הגדרת המושג איכות חיים, הרי שהשמנת יתר קיצונית מייצגת כאן עקומה חדשה של בעיות רפואיות קשות, והיא מציבה בפני הרפואה המודרנית אתגרים חדשים במכלול הבעיות שלהופעתן  היא אחראית. הנה כמה מחלות שיתכן שלא ידעתם כי הן קשורות להשמנת יתר קיצונית.

התפתחות מחלות סרטניות

רמת פעילות גופנית נמוכה עלולה לתרום להתפתחות של סרטן. השמנת יתר קיצונית מביאה לשינוי באורח החיים ולרמת פעילות פיזית נמוכה מאד אצל אלו הלוקים בה. רמת פעילות פיזית נמוכה היא בין התורמים הראשיים לכמה מסוגי הסרטן הקשים, כגון: סרטן הכליות, סרטן רירית הרחם, סרטן המעי הגס ואף סרטן השד.

שבץ מוחי

בעיות של לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ובעיות לב, השכיחות מאד אצל בעלי השמנת יתר קיצונית והגורמים המרכזיים לשבץ מוחי, מעמידים את השמנים כמועמדים פוטנציאליים ללקות בשבץ מוחי.

כבד שומני

אחת מן התופעות השכיחות ביותר אצל אנשים הסובלים מהשמנת יתר קיצונית היא כבד שומני. כבד שומני הינו מצב מסוכן שכן בעיקרו, בשלביו הראשונים הוא אינו מאובחן, לרוב מכיוון שאינו מציג סימפטומים. שחמת הכבד, המתפתחת כתוצאה מכך היא מחלה קטלנית. הדרך ההגיונית ביותר למנוע את הבעיות אותן מציג כבד שומני היא שמירה על משקל תקין.

סוכרת

זוהי אולי אחת מן הבעיות השכיחות והמוכרות ביותר בהקשר של השמנת יתר קיצונית ואחת המחלות הקשות בפגיעה שלה בגוף האדם. סוכרת בלתי מאוזנת לאורך זמן גורמת לאדם לאבד את יכולת ההליכה, הראייה ועוד. למרות הנאמר כאן, על אף חריפותה, זוהי גם אחת מן המחלות היותר קלות למניעה. שמירה על משקל תקין ותפריט מאוזן מסייעים לגוף שלא ללקות במחלה הזו.

מחלות לב

מחלות לב כוללות בתוכן מגוון רחב של בעיות, שהופעתן משויכת לכולסטרול גבוה, לחץ דם ועוד. מחלות לב הן גורם המוות מספר אחת בארצות הברית כיום. השמנת יתר קיצונית מעמיסה על כל מערכות הגוף עומס יתר ומקשות על תפקודו התקין. הלב, כמערכת הקריטית ביותר, לעיתים פשוט אינו עומד בעומס.

חשוב לזכור כי השמנת יתר קיצונית היא לעולם יותר מהנראה לעין. גופנו אינו ערוך לשאת אותה, יש לה תופעות קשות רבות והשפעתה על איכות חיינו ועל תפקוד תקין של מערכות גופנו אדירה. חשיבות המלחמה בה, רק עולה ככל שמצטברים עוד ועוד נתונים מחקריים על הנזקים שהיא גורמת.

עוד בנושא:

ספוילר: ספורט משמין

ניתוח שרוול משפר נתוני סוכרת

טעם החיים: משקאות ירוקים

לא אוכלים כשעצובים

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים