Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מה הקשר בין הפרעת קשב והשמנה?

מה הקשר בין הפרעת קשב והשמנה?

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

סובלים מהפרעת קשב וריכוז וגם ממשקל עודף? כנראה שאתם צריכים לבצע שינוי התנהגותי כדי להימנע מהשמנה. קבלו מדריך מקצועי איך להפוך את החסרונות של הבעיה ליתרונות

בשנים האחרונות מתחיל להיחשף הקשר הבעייתי בין אנשים הלוקים בהפרעות קשב וריכוז מסוגים שונים לבין אכילה מוגברת ולא נחוצה, העלולה להוביל להשמנת יתר קיצונית. נדמה כי על גרף הסיבות להשמנת יתר קיצונית נוספו מעתה משתנים נוספים, שיש לקחת בחשבון אצל המטופלים, והפרעות קשב המובילה לפרשנות שגויה של מצב רעב היא אחת מהן.

הפרעת קשב והשמנה

החיסרון של הפרעת הקשב הוא היתרון

אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז נוטים לפרש את חוסר השקט שהם נתונים בו, השיעמום או תחושת העייפות כמצב של רעב. ד"ר ג'ון פלמינג, שערך מחקר שבחן את הקשר בין הפרעות קשב וריכוז להשמנת יתר, ממליץ על שינוי התנהגותי, ולרתום את החסרונות של הפרעת הקשב ליתרון במלחמה במשקל העודף.

אובחנתם כמי שסובלים מהפרעת קשב או שאתם מזהים בעצמכם תכונות דומות? זה בדיוק הזמן להיעזר בטיפים האלו. הם טובים לכל, אבל בנויים באופן שהופך את חסרונות הפרעת הקשב שלכם ליתרונות, הם יוכלו לסייע לכם לרתום את המגרעות הכרוכות בהפרעות קשב לטובת הצלחה בשמירה על משקל מאוזן. נסו, ותוכלו לבחון בעצמכם את השפעתם המידית של טיפים אלו על עצמכם.

שבעה כללים שימנעו את הקילו הבא

כך תהפכו את החסרונות של הפרעת קשה וריכוז ליתרון כדי לשנות הרגלי אכילה לא טובים ולהימנע ממצב של השמנת יתר:

1. בשבחי המוח ההיפראקטיבי – ראשית, השתמשו במוח ההיפראקטיבי שלכם על מנת לרזות ולא על מנת להשמין. הסיטו את החשיבה הנוגעת לרצון לאכול לאפיקים חיובים: התעמקו ברזי הבישול הבריא וכנסו לשגרת אימונים.

2. לא מכניסים פיתויים הביתה – אינכם מסוגלים להימנע ממזון שאתם אוהבים? אל תחזיקו אותו כלל בבית. אם אתם מרגישים צורך מדי פעם לאכול משהו משמין במיוחד כמו המבורגר או גלידה, אכלו עם חברה תומכת שתעזור לכם לווסת את הכמות או צאו לאכול בחוץ בצורה מדודה. זה יפחית את כמות הזלילה הבלתי מבוקרת שלכם.

3. עצובים? תתעמלו – גם כשאתם מרגישים מדוכדכים אל תתפתו לאכילה רגשית, במקום זה בצעו פעילות גופנית גם אם היא קצרה, עשר דקות בלבד יספיקו לכם להפוך את סדרי העדיפויות, להוריד את המתח ויסייעו לכם לפתור את הדכדוך בלי לפתוח את המקרר.

4. משועממים? תעשו משהו –  גרו את המוח שלכם על ידי פעילות יצירתית הדורשת מכם מאמץ. הימנעו מפעילויות שאינן כאלו כמו צפייה ממושכת בטלוויזיה.

5. קבעו לוח זמנים מדויק לארוחות – אל תאפשרו מקום לספונטניות וליד המקרה. דעו מהי השעה בה אתם אוכלים כל ארוחה והשתדלו להיצמד אליה.

6. למדו את עצמכם מתי להפסיק לאכול – אל תחכו לתחושת מלאות וגודש, הפסיקו לאכול לפני שהיא מגיעה, המוח יקבל בהקדם את התחושה הזו בעצמו ויסייע לכם.

7. מעדתכם ואכלתם? – לא נורא, קורה. אל תתבוססו בתוך תחושת הכישלון ותענישו את עצמכם על ידי אכילה נוספת. עשו לעצמכם אתחול מחדש והתחילו מהתחלה.

לא מצליחים לבד? לא נורא. פנו לייעוץ דיאטני וציינו כי אתם סובלים מהפרעת קשב וריכוז, המומחים יתאימו עבורכם תכנית אישית, המתאימה לאורח החיים שלכם. והכי חשוב, מרגע שהחלטתם על השינוי, כבר עשיתם את הצעד החשוב האמיתי כדי למנוע השמנה נוספת.

עוד בנושא:

הצלחה בטוחה – ניתוחים בריאטריים בחולי סוכרת

אטלס סוכרת 2012: 371 מיליון מקרים בעולם

מחקר: בלון קיבה – גם לבעלי משקל עודף

על הקשר שבין הרגלי אכילה לא נכונים, לחץ ועלייה במשקל

לקביעת תור ליעוץ: 074-7050130  או: info@assia.co.il

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים