אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > אכילה כפייתית – טיפול אינטרנטי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ?

אכילה כפייתית – טיפול אינטרנטי או טיפול קוגניטיבי-התנהגותי ?

בעשרים השנים האחרונות אנו רואים יותר את הצורך להכניס את המדיה האינטרנטית לחיינו, אנו רואים את זה בכל מקום אפשרי, בכל רגע ורגע. הכל הופך לממוחשב יותר ומסופק בלחיצת כפתור. השאלה היא האם גם טיפול פסיכולוגי, שבמשך שנים נעשה בחדרים פרטיים, יכול להיות אינטרנטי ?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי

בעשרים השנים האחרונות אנו רואים יותר את הצורך להכניס את המדיה האינטרנטית לחיינו, אנו רואים את זה בכל מקום אפשרי, בכל רגע ורגע. הכל הופך לממוחשב יותר ומסופק בלחיצת כפתור. השאלה היא האם גם טיפול פסיכולוגי, שבמשך שנים נעשה בחדרים פרטיים, יכול להיות אינטרנטי ?

החוקרים (זוואן, הרפרץ,זיפפל ואחרים, 2017) בדקו את ההשפעה של "טיפול אינטרנטי" אל מול "טיפול פנים מול פנים" בגישה קוגניטיבית-התנהגותית, בקרב מטופלים שסבלו מהפרעת אכילה כפייתית (BED). המשתתפים שחולקו באופן רנדומלי, קיבלו 20 פגישות אישיות בגישת CBT או 11 מודולים אינטרנטיים שנוספו להן תכתובות דואר אלקטרוני שוטף כחלק מהטיפול.

חשוב לציין כי אכילה כפייתית היא בעיה נפשית המאופיינת באכילה מהירה של כמות גדולה יחסית של מזון, אכילה זו מאופיינת בבחירת מזון שאינו תואם מצב ובהצפה רגשית ברורה לפני הבולמוס (בדרך כלל רגשות כגון מתח, עצב או כעס) ואחרי הבולמוס (בדרך כלל תחושת אכזבה עצמית, כעס, חרטה ואשמה.

תוצאות המחקר
במחקר הקליני בקרב 178 מטופלים, טיפול התנהגותי קוגניטיבי "פנים מול פנים" היה יעיל יותר בהפחתת ימי אכילה מוגזמת, בקידום ההתנזרות מאכילה מוגזמת, ובהפחתת ממצאים פסיכופאתולוגיים הקשורים לאכילה, זאת בהשוואה לעזרה עצמית מונחית מבוססת אינטרנט. זאת בתום תקופת טיפול של 4 חודשים ובמשך 6 חודשי מעקב. עם זאת, ניתוח מחקרי במדגם קטן יותר גילה כי הבדלים אלה נעלמו על ידי מעקב של 1.5 שנה.

לסיכום, למרות שאנו נמצאים בעידן המידע הדיגיטלי, נדמה כי יש עוד מקום להתפתחות בנוגע לטיפול האינטרנטי, ישנו כיוון ברור ודרישה תרבותית כי טיפול זה יהיה יותר אפקטיבי אך התוצאות אינן מספקות. אמנם המחקר לא בדק סוגי טיפול נוספים אך נמצא כי טיפול קוגניטיבי-התנהגותי פרטני מוביל לירידה מהירה יותר בעוצמה ובתדירות של אכילה רגשית מוגברת, טיפול זה הוא אפשרות טיפול טובה יותר מעזרה עצמית מודרכת מבוססת אינטרנט.

עם זאת, הטיפול האינטרנטי  הינו עדיין אפשרות טיפול ולפי המחקר הנ"ל הוא חלופה טיפולית, איטית יותר, נמוכה יותר, בהשוואה ל- CBT למבוגרים עם BED.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים