אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מוחם של ילדים שמנים פועל אחרת

מוחם של ילדים שמנים פועל אחרת

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

שני ילדים אוכלים בדיוק אותו הדבר, אז למה הם לא נראים אותו הדבר? ד"ר אסנת רזיאל עם תוצאות מחקר מעניין שבדק כיצד שונות נוירולוגית במוחות משפיעה על השמנת יתר בקרב ילדים

ילדים שמנים

יתכן שכבר שאלתם את עצמכם לא מעט פעמים, מדוע הילד שלכם, שאוכל בדיוק כמו הילד של השכן נראה מלא או שמן יותר. וגם אם אתם מכירים בעבודה שהילד שלכם פשוט אוכל יותר מילדים אחרים בני גילו, האם יתכן שהוא לא באמת אשם?

ובכן, שאלה זו הטרידה גם קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ונדרבליט בנאשוויל, טנסי בארצות הברית והם יצאו לבדוק את הנושא. בסיום המחקר הם מצאו כי האיזון במוח וברשתות המקיפות אותו בילדים הסובלים מהשמנת יתר שונה בהשוואה לילדים בעלי משקל בריא ומאוזן, מה שהופך אותם מראש לילדים הנוטים לאכילת יתר וחושף אותם לסכנות הכרוכות בהשמנת יתר קיצונית.

מה בין פיזור נפש להשמנה?
בעבר כבר נמצא כי  פיזור נפש משמש כקטליזור לאימפולסיביות, ואילו מודעות עצמית טובה יכולה להקטין תופעות של אימפולסיביות. המחקר החדש, המבסס את הדברים על הקשר בין התנהגויות אכילה לא בריאות ודפוסי אכילה גרועים לבין השמנת יתר, טוען כי קשר זה עלול להיות קשור בחוסר איזון פיזי שיש לו סיבה נוירולוגית, כלומר יתכן שהם קשורים בעצם בחוסר איזון בין הקשרים במוח האחראים על תכונות העיכוב והדחפים.

"אנחנו יודעים שהמוח משחק תפקיד גדול בהשמנת יתר במבוגרים, אבל מה שאנחנו מבינים על הקשרים הנוירולוגיים הקשורים להשמנה אולי אינו חל בהכרח על ילדים", כך אומרת בטי אן צ'ודקובסקי עורכת המחקר הראשית. "רצינו להסתכל על  אופן ודרך הפעולה של תפקוד המוח בילדים על מנת שתהיה לנו דרך טובה יותר להבין מה קורה מבחינה נוירולוגית  בילדים אשר לוקים בהשמנת יתר קיצונית".

ילדים שמנים
במהלך המחקר החוקרים בחנו נתונים אשר נאספו מ-38 ילדים בגילאי 13-8, וריכזו את המידע שכלל את משקל הילדים והתשובות שנתן כל ילד על שאלות הרגלי האכילה שלו. בנוסף, החוקרים השתמשו גם בסריקות MRI שהראו את הפונקציה של שלושה האזורים במוח שהם רוצים ללמוד בהקשר להשפעתם על השמנת יתר בילדים. לציין כי חמישה מהילדים סווגו כשמנים, וששה סבלו מעודף משקל.

המסקנה: מודעות לאכילה יכולה למנוע השמנה
תוצאות המחקר חשפו קשר ראשוני בין משקל, התנהגות אכילה ואיזון בתפקוד המוח. בילדים שמתנהגים באופן הגורם להם לאכול יותר, נמצא כי החלק במוח הקשור לתופעות של אימפולסיביות נראה חזק יותר  מהחלק של המוח המצביע על קישורים הקשורים בתכונות של יכולת לעכב סיפוקים.

החוקרים סיכמו כי זיהוי ילדים, אשר נמצאים בסיכון גבוה להשמנת יתר בשלב מוקדם יותר, תוך שימוש בגישות  פיתוח מודעות מוקדמת לשליטה על אכילה, יכולה להיות דרך טובה לניהול משקל תקין בקרב ילדים. עם זאת, החוקרים אמרו כי יש לבצע מחקר מקיף יותר שיכלול קבוצות מחקר גדולות יותר.

ועדיין, אין ספק כי מסתמנת כאן מגמה שיש לתת עליה את הדעת – דחיית סיפוקים, עיכוב התנהגויות אימפולסיביות ושליטה על הרגלי אכילה נכונים הם בהחלט מפתח לחיים בריאים יותר. מודעות גבוהה לנושא בהחלט מהווה את הצעד הראשון בדרך למניעת ילדים שמנים, גם אם יש לו מוח מעט שונה.

למאמר אודות המחקר באתר heliyon.com >>

 

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים