Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מותר לאכול כולסטרול

מותר לאכול כולסטרול

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

איגוד התזונה האמריקאי (USDA) שינה לאחרונה את הגישה לגבי כולסטרול, וקבע כי הוא פחות מסוכן ממה שנהוג היה לחשוב. ויש להם עוד כמה המלצות תזונתיות חשובות שכדאי לרענן

נהוג ומקובל לחשוב כי המילה כולסטרול היא שם נרדף לבעיות בריאות. ובכן, פאנל המומחים האמריקאי לתזונה (USDA) רענן את ההנחיות שלו לגבי נזקי הכולסטרול, ולמעשה יישר את ההמלצות שלו בהתאם לגישה הרווחת בשנים האחרונות באיגודי הבריאות המקבילים באירופה. גישה זו טוענת כי הכולסטרול פחות מזיק ממה שהיה נהוג לחשוב עד כה, והם גם מסבירים מדוע. עם זאת, הם כמובן מסייגים ואומרים כי עדיין יש להקפיד ולהיזהר.

כולסטרול

למה משמש כולסטרול?

חלק מתפקידו של הכולסטרול הוא לתחזק ממברנות תאיות, חומצות מרה, ויטמין D, הורמונים (ביניהם כל הורמוני המין), ואף לעזור בחילוף החומרים של ויטמינים המסיסים בשומן. כולסטרול אף אחראי באופן עקיף לתפקוד הזיכרון שלנו. במסגרת פרסומי פאנל המומחים האמריקאי, פורסמו לאחרונה המלצות תזונתיות חדשות אשר כוללות המלצות לצריכה תזונתית מועדפת של ירקות, פירות, חלב דל שומן ומוצריו, מאכלי ים אגוזים וקטניות, בעוד שבמקביל המליץ הפאנל לצמצם את צריכת הבשר האדום, בעיקר זה המעובד ומזון הכולל תוספי סוכר ותוצריו.

גם אם החשש מפני כולסטרול צומצם, הרי שמזונות עתירי כולסטרול הם פעמים רבות גם עתירים בערכים קלוריים, כגון בשר אדום, ולפיכך יש לצמצם את צריכתם או לחלופין להעדיף בשרים רזים יותר. עמו כן, יש למצוא תחליפי חלבון אחרים דוגמת דגים ובשר עוף והודו שהערכים הקלוריים שלהם נמוכים יותר. הבשורה לאוהבי הכולסטרול היא טובה באופן חלקי בלבד, מכיוון שמזונות עתירי כולסטרול הם פעמים רבות גם מזונות עתירים שומנים, ואלו בשום נסיבות שהן לא הפכו לפתע ל"בריאים" יותר.

כולסטרול ומשקל

החידוש המרכזי בהמלצות החדשות הוא הקטנת הערכת הנזק הנגרם לנו כתוצאה מצריכת כולסטרול ומרבית ההגבלות התזונתיות עליו הוסרו. מחברי הדו"ח מסבירים גם כי בניגוד למקובל לחשוב בעולם הדיאטות, אין בהכרח יתרון במניעת קבוצות מזון או המלצה חד משמעית להסיר קבוצת מזון אחת לחלוטין על מנת להאיץ או לרדת במשקל.

ארגוני תזונה מקבילים באירופה פרסמו המלצות דומות כבר לפני כמה שנים, והגישה האמריקאית הבדלנית בנושא איבדה כעת ממשקלה בעת פרסום הדו"ח הזה. להמלצות אלו צפויות להיות השלכות מרחיקות לכת על הגישה השלילית כלפי מוצרים שהכילו אחוזי כולסטרול גבוהים או לחלופין לגבי צריכה קבועה של מוצרים המכילים כולסטרול.

עוד פרסם הפנאל את הנתון הידוע כי כולנו צורכים יותר מדי נתרן המגיע בעיקר ממלחים. האמריקאים, ואיתם מרבית העולם המערבי, עדיין צורכים כמויות הכפולות פי שלוש מן הכמות המומלצת ביום. כך גם לגבי סוכר, ממנו יש נטייה לצרוך פי שלוש עד חמש מהכמות המומלצת ביום.לסיום, נציין כי המלצות הפאנל כוללות גם המלצה על מים כמשקה מועדף במקום משקאות מוגזים, בעיקר כשזה נוגע לילדים. ועל זה נאמר, תרבחו ותסעדו ושתו הרבה מים.

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

  • פרופ' דוד גויטיין

    כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

    שליחת שאלה
  • ד"ר נאסר סקרן

    ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

    שליחת שאלה

מחקרים דומים