אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מזיעים באימון כן, מסריחים לא! תזונה וזיעה

מזיעים באימון כן, מסריחים לא! תזונה וזיעה

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

אחד מתוצרי הלוואי של אימון במאמץ גבוה הוא הזיעה. גופנו מפריש נוזלים מהגוף בעת מאמץ והם בעלי ריח חריף. זיעה היא תופעה פיזיולוגית בריאה, היא מעידה פעמים רבות על מצבו הפיזי של הגוף ועל חילוף החומרים התקין שלו, אך בו בעת הריח שלה חריף וחזק ולא נעים לכם ולסביבה.

זה לא אומר שמצאתם תירוץ נוסף מדוע להימנע מפעילות גופנית, אלא להיות מודע לבעיה ולטפל בה. מסתבר, שבעזרת מספר פעולות פשוטות ניתן למנוע את ריח הגוף החריף ולהמשיך להתאמן גם בחברת אנשים נוספים בלי להוות מפגע סביבתי.

תזונה והזעה

איך לצמצם את ריח הזיעה?

הזיעה מורכבת בעיקר ממים אך גופנו מפריש גם מלחים ושתנן. אחוז ניכר של הזיעה כולל בתוכו גם חומרים מפיצי ריח כגון מתילפנול. את ריחה של הזיעה לא ניתן לבטל, עם זאת ניתן למזער באחוזים ניכרים. ישנן פעולות הקשורות בהיגיינה אישית שניתן לבצע וישנן המלצות תזונתיות.

לפני היציאה לפעילות גופנית:

כביסה 1

אין דבר כזה לא לכבס בגדים אחרי שהזעתם בהם, ולא חשוב מאיזה חומר הם עשויים. אל תלכו לאימון עם בגדים שנראים לכם גבוליים או לא ממש מסריחים. דאגו לכבס את הבגדים.

כביסה 2

השתמשו בחומרים מרככים בכביסה בעלי ריח נעים. ניחוח הכביסה על הבגד יעזרו למנוע הופעת ריח רע למשך זמן ארוך יותר מבגד שלא כובס באמצעות מרכך.

מקלחת

הקפידו להתקלח לפני האימון. זה גם ירענן אתכם וגם יפיץ ריחות נעימים מסביב, במיוחד אם קמתם משינה בה הגוף מפריש הרבה חומרי ריח והגעתם היישר לאימון. ישנם כיום בשוק סבונים ומוצרי היגיינה המתאימים למתאמנים בעלי אחוז חומר גבוה יותר במוצרים למניעת ריחות חריפים של זיעה.

דאודורנט ובישום

אל תשימו אותם בבית לפני שאתם יוצאים לאימון, אלא השתמשו בהם בחדר ההלבשה בחדר הכושר כך שהאפקטיביות שלהם תהייה גדולה יותר. גם במקרה זה, ישנם בשוק מוצרים המיועדים לספורט.

תזונה וזיעה

אנחנו נוטים שלא לתת לכך חשיבות מרובה, אבל לתזונה שלנו יש בהחלט חשיבות מכרעת על עוצמה ואופי הזיעה שלנו. מאכלים חריפים או תבלינים מופרשים בזיעת הגוף וגורמים לריח חמוץ או חריף שלה יותר מהרגיל. הימנעו מאכילת מאכלים כאלו ונסו לשמור על תזונה מתאימה לפני שאתם מגיעים לחדר הכושר. הזיעה עצמה אמנם נטולת ריח של ממש, אולם למרכיבי התזונה קיימת חשיבות אדירה בתוספי הריח הסופיים שלה. ישנם מספר גדול של מאכלים היוצרים אמוניה וחומצות שתן כתוצר לוואי המופרש מהגוף, כגון: שום, עמבה, חריף, קפאין, חילבה, קארי כמון ועוד. כולם בהחלט תבלינים דומיננטיים שקל לזהות ולהימנע מהם בטרם אימון.

מאכלים שיכולים אף למנוע את ריח הזיעה

ישנם מאכלים שיכולים אף למנוע את ריח הזיעה, כמו אגס, תפוח, אבטיח, אורז, פטרוזיליה, נבטים, לימון, ריבוי שתיית מים.

הגם שחלק מן הדיאטניות פוסלות את ההנחה שמניעת ריח חריף אפשרית באמצעות תזונה ייחודית, אין ספק שלגבי הימנעות ממאכלים ישנה הסכמה גורפת.

בין אם אתם נמנים עם האנשים המובכים מריח גופם החריף בעת אימון או בין אם אתם נמנים עם האנשים המבקשים להתחשב בסביבתם באופן מרבי – התוצאה היא זהה, אימון עם עוצמות ריח מופחתות של זיעה אפשרי והוא תורם להרגשת הסיפוק שלכם ממנו. חלל האימונים הופך לאינטימי

ואינטנסיבי ובחדרי הכושר או במשחק קבוצתי עלינו לחלוק אותו עם אחרים. זיעה, היא כורח, אבל כזה שניתן לשלוט בעוצמות שלו ובכך לשפר את הרגשתנו ואת הרגשת הסובבים אותנו.

לקריאה נוספת:

אורח חיים בריא אלטרנטיבי

עצות זהב לגיל השלישי

אילו מזונות ממכרים?

ניתוח מעקף קיבה בהשקה אחת

הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים