Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחלות לב לא בהכרח קשורות להשמנת יתר

מחלות לב לא בהכרח קשורות להשמנת יתר

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

נוטים לקשר את מרבית הסוגים של מחלות לב באופן גורף כמחלות הקשורות בהשמנת יתר קיצונית. מחקר חדש המתפרסם בימים אלו, מפריך את ההנחה הזו.

האם כל האנשים השמנים מפתחים מחלות לב ובריאות קלוקלת ואנשים רזים בריאים יותר? ובכן, לא בהכרח. על אף הנטייה הציבורית הגוברת והולכת להכיר בהשמנת יתר כבעיה, רצוי לתת מבט מעמיק יותר על התופעה.

מחלות לב והשמנה

נתונים חדשים מצביעים על כך כי למעלה מחמישים אחוז מן האנשים הסובלים מעודף משקל בארצות הברית לא בהכרח סובלים ממחלות לב. נתונים אלו נאספו על ידי המכון למחקר רפואי על שם אלברט איינשטיין אשר בברונקס.

התוצאות המפתיעות הללו, אשר פורסמו החודש בעיתון הרפואי: Archives of Internal Medicine סותרות ומתריסות כנגד הדעה הרווחת כי אנשים הסובלים ממשקל עודף בהכרח גם עתידים לפתח מחלות לב.

"רבים מאיתנו הכניסו לעצמם לראש כי אם הם סובלים ממשקל יתר, בהכרח יפתחו גם מחלות לב", כך מסבירה ד"ר ריצ'ל ו'ילדמן, מעורכות המחקר. "אך מחקר זה מראה כי יש אוכלוסיה של אנשים בעלי משקל עודף אשר אינם מפתחים מחלות לב".

האם הכל באמת ורוד כל כך? לא בדיוק…

בקרב האמריקאים עם משקל גוף תקין 23.5% הראו גורמי סיכון להתפתחות מחלות לב למרות שאינם שמנים כלל.

סימנים אלו כללו רמות גבוהות של לחץ דם, כולסטרול, עודף שומנים בדם או סוכרת.

עיקרם של האנשים בעלי המשקל התקין שבכל זאת נושאים סיכון לפתח מחלות לב הינם בגיל מבוגר יותר, פחות פעילים מבחינה ספורטיבית ובעלי היקפי גוף גבוהים.

המחקר ניתח מידע ממשלתי אשר נאסף מתוך קבוצת מחקר מקיפה למדי של 5440 אנשים אשר מילאו שאלונים לגבי גורמי סיכון למחלות לב.

תרגום של תוצאות קבוצת המדגם מצביעות על האפשרות כי באופן יחסי למספרם באוכלוסיה הכללית, יש להניח כי כ 36 מיליון אמריקאים לא בהכרח יסבלו ממחלות לב עקב השמנת יתר וסביר להניח שיציגו נתונים תקינים בהקשרי המחלה.

31.7% מן הנבדקים הסובלים מהשמנת יתר של ממש, או לחלופין 20 מיליון אמריקאים, נמצאו כבעלי בריאות תקינה ומטבוליזים תקין.

"הופתענו מעוצמת התוצאות" מוסיפה ו'ילדמן, "ההנחה הגורסת כי אם הינך שמן יש לך את גורמי הסיכון להתפתחות מחלות לב, וכי אם הינך רזה, גורמים אלו לא קיימים אצלך, שגויה ככל הנראה". אומרת ו'ילדמן.

ד"ר ו'ילדמן לעומת זאת מדגישה ומסייגת, כי המחקר מתייחס לגורמים למחלות לב ולגורמי הסיכון ולא למחלה עצמה או למחלות אחרות שהקשר ביניהן לבין השמנת יתר כבר הוכח.

אליסה זייד, דוברת המכון האמריקאי לדיאטה הוסיפה בהקשר זה כי אין לראות במחקר זה "רישיון להפוך לשמן ולסבול ממשקל עודף".

מחלות רבות אחרות הכרוכות בהשמנת יתר, מטות את הכף באופן ודאי לטובת שמירה על משקל תקין, הדרך להוכחת טענות המחקר עדין ארוכה ובכל מקרה אין לראות בו רשות לאכול באופן מוגזם ולהשמין.

בהחלט כדאי לחשוב לפני שאתם רצים אל המקרר, ולזכור, במקביל לתוצאות מחקר זה, קיימים גם אנשים רבים הסובלים ממשקל עודף אשר מפתחים תסמינים למחלות לב, והשמנת היתר אינה תורמת לשיפור מצבם.

עוד בנושא:

מהי חשיבותו של היחס בין היקף המותניים להיקף הירכיים?

על אגס ועל תפוח

איך יורדים בצורה מושכלת במשקל?

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים