Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחלת הצליאק והסיכון ללימפומה

מחלת הצליאק והסיכון ללימפומה

ד"ר דין קרן

גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
למידע נוסף »

שלח שאלה

פגיעה מתמשכת במעי הדק מעלה את הסיכון לחלות במחלות ממאירות בקרב חולי צליאק (כרסת). ד"ר דין קרן עם נתוני מחקר חדש בנושא וכמה מילים על האחריות האישית של המטופל ושל הרופא המטפל לגבי תזונה נטולת גלוטן

מחלת הצליאק והסיכון ללימפומה

מהי מחלת הצליאק?
צליאק (דַּגֶּנֶת, כָּרֶסֶת‏ ובלועזית – Coeliac או Celiac) היא מחלה, הנובעת מרגישות לחלבון בשם גליאדין (Gliadin), המרכיב יחד עם חלבון נוסף בשם גלוטנין את הגלוטן המצוי בדגנים מסוימים. כלומר, חולי צליאק צריכים להימנע ממזונות המכילים גלוטן. השוק היום מציע מבחר גדול של מוצרי מזון ללא גלוטן לטובת אוכלוסייה זו.

הדרך היחידה כיום לאבחון המחלה היא באמצעות ביופסיה של המעי הדק באמצעות אנדוסקופיה. הביופסיה מראה צלקות וניוון של סיסי המעיים, שהם מבנים זעירים דמויי שערות, היוצאים מדופן המעי ותפקידם להגדיל משמעותית את שטח הפנים של המעי כדי לשפר את יעילות ספיגת החומרים המזינים.

מחקר שבדי חדש, שפורסם החודש במגזין Annals of Internal Medicine , טוען כי אנשים עם מחלת צליאק נמצאים בסיכון מוגבר יותר לממאירות לימפופרוליפרטיביות. מחלות לימפופרוליפרטיביות הן מחלות בהן ישנה התרבות של תאים מסוג לימפוציטים, שברובן הן מחלות ממאירות, כגון: לימפומה (סרטן קשרי לימפה) ולוקמיה לימפוציטרית. עם זאת, ישנן גם מחלות בקטגוריה זו שאינן ממאירות.

הבעיה: פגיעה מתמשכת במעי
הממצאים החדשים מבוססים על תצפיות מתמשכות בהן נצפה ניוון מתמשך של סיסי המעיים  של המעי הדק של חולי צליאק. בהשוואה לאוכלוסייה הרגילה, הסיכוי לממאירות לימפופרוליפרטיבית הינה פי 2.81, ובקרב נבדקים שהפגיעה במעי הדק נצפתה לאורך זמן ממושך יותר– מספר זה עולה לרמה של פי 3.78.

מחקרים קודמים בתחום הראו כי לאנשים עם מחלת הצליאק קיים סיכון מוגבר לחלות בלימפומות, למרות שאין יודעים בדיוק מהי הסיבה לכך. חלק מההשערות נוגעות לפגיעה המתמשכת בסיסי המעי הדק, בעיקר אצל חולי צליאק שאינם שומרים על תזונה ללא גלוטן.

נשים בקבוצת סיכון גבוהה יותר
החוקרים השבדים סקרו את נתוני הביופסיה של רירית המעי הדק בין השנים 1969-2008, כדי להעריך מהו הסיכוי לממאירות בקרב החולים עם פגיעה מתמשכת. הם מצאו כי מתוך 7,625 מטופלים שעברו ביופסיות חוזרות בין חמישה חודשים ועד שש שנים לאחר האבחון הראשוני של המחלה – כמעט 66 אחוז היו נשים בגיל ממוצע של 25. מתוכן, ל-43 אחוז נרשמה עדות לפגיעה מתמשכת בביופסיה החוזרת.

החוקרים ביצעו מעקב אחרי הנתונים כעבור שמונה שנים לאחר הביופסיה השנייה, ומצאו כי 53 (0.7%) מהן אובחנו עם ממאירות לימפופרוליפרטיבית. החוקרים מציינים כי "בחלק מהחולים עם פגיעה מתמשכת במעי הדק, הסיכון המוגבר ביותר היה ב-12 חודשים הראשונים לאחר הביופסיה השנייה, כאשר לאחר מכן הסיכון ירד. ייתכן וזה מבטא החלמה איטית של המעי הדק – וזה ידרוש אף ביופסיית מעקב נוספת לוודא הבראה של רירית המעי".

קיימת תת קבוצות של מחלות עם שכיחות מוגברת במצבים מסוימים, למשל כאשר הפגיעה ברירית המעי הדק נמשכה – נצפו לימפומה מסוג Non-Hodgkins.

תרומתה של ביופסיית המעקב
החוקרים קובעים כי "הממצאים שלנו, שמצאו קשר בין פגיעה מתמשכת של סיסי רירית המעי הדק מחייבים את הביצוע של ביופסיות חוזרות כחלק משלים להערכה התזונתית. יש בהחלט מקום לביופסיות המעקב, כאשר התוצאות יעודדו את החולה להקפיד יותר על תזונה ללא גלוטן, שבסופו של דבר יפחיתו את הסיכון לממאירויות".

כמו בכל מחקר, גם המחקר הנוכחי נתון לביקורת, למשל החוקרים לא לקחו בחשבון את מידת ההקפדה על דיאטה ללא גלוטן, ההשפעות הכלכליות על ביופסיות חוזרות והאם ישנה כדאיות כלכלית לבצע אותן.

עם זאת, הממצאים מחייבים אותנו הרופאים לשים לנו למטרה ולוודא את החלמתה של רירית המעי הדק בקרב מטופלים עם מחלת הצליאק, ולא רק להסתפק במעקב וההקפדה התזונתית, וזאת על מנת להוריד את הסיכון לחלות במחלות לימפופרוליטפרטיביות.

לקריאה נוספת:
מדריך תזונה: מהי מחלת הצליאק?
לא אוכלים כשעצובים
קשר משפחתי ומשמין
גם בהריון שומרים על משקל תקין
לענטז כל הדרך למשקל: ריקודי בטן
הרצאות החודש במלב"י

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • ד"ר אסנת רזיאל

  מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים