ניתוח הרזיה וסוכרת: ניתוח הרזיה יכול לרפא סוכרת

ניתוח בריאטרי מטפל לא רק במשקל היתר כי אם גם במחלות הנלוות. ד"ר אסנת רזיאל מציגה מחקרים עדכניים המציגים תוצאות של שיפור במחלות מטבוליות הקשורות להשמנת יתר. ניתוח הרזיה יכול לרפא סוכרת ועודף כולסטרול. הכל על ניתוח הרזיה וסוכרת

ניתוח הרזיה יכול לרפא סוכרת

אחת מהמחלות הנלוות המובהקות להשמנת יתר היא סוכרת. כשמונים אחוז מתוך 23 מיליון אמריקנים מבוגרים, המאובחנים כסובלים מסוכרת מטיפוס 2, הם בעלי משקל יתר או שמנים. עלייה בריכוז הסוכר בדם היא גורם סיכון עיקרי לסיבוכים, הנובעים מהסוכרת, כגון: התקפי לב, כריתת גפיים, כשל כלייתי, ועיוורון.

שני מחקרים חדשים בלתי תלויים, שפורסמו בחודש מרץ 2012 בעיתון היוקרתי The New England Journal of Medicine , מתארים מחקרים השוואתיים המתייחסים לירידה בסימנים של סוכרת אצל חולים שעברו ניתוח בריאטרי לעומת כאלה שקיבלו רק טיפול תרופתי בסוכרת. שני המאמרים מראים כי לגבי אנשים עם השמנת יתר, הסובלים מסוכרת מטיפוס 2, הניתוח הבריאטרי הביא לשיפור משמעותי במדדים של הסוכרת עוד לפני הירידה המשמעותית במשקל.

מחקר 1: שיפור עד כדי הפסקת נטילת תרופות לסוכרת

המחקר הראשון נערך בקבוצתו של ד"ר שאואר, מנהל המכון הבריאטרי והמטבולי בבית החולים קליוולנד קליניק בארה"ב, ומנה 150 חולים עם ערכי BMI בין 27 ל-43. המטופלים חולקו אקראית לשתי קבוצות: קבוצה שעברה ניתוח בריאטרי וקבוצה שקיבלה טיפול תרופתי לסוכרת כולל הזרקת אינסולין.

לאחר מעקב של שנה נמצא כי ב-40 אחוז מהחולים שעברו ניתוח בריאטרי (42 אחוז מהחולים שעברו ניתוח מעקף קיבה ו-37 אחוז מהחולים שעברו ניתוח שרוול) – נמצאו סימנים קליניים לנסיגת מחלת הסוכרת. לעומתם, רק 12 אחוז מהחולים שעברו טיפול תרופתי הראו שיפור בסימני הסוכרת. ד"ר שאואר מדווח כי חלק מהמטופלים, שעברו ניתוח בריאטרי, חוו שיפור כה מהיר בסימני הסוכרת עד כי יכלו להפסיק להשתמש בתרופות נגד הסוכרת עוד לפני שחרורם מהאישפוז שלאחר הניתוח.

החולים המנותחים נזקקו למינונים נמוכים יותר גם של תרופות אחרות, למשל תרופות המשפיעות על מטבוליזם השומנים שבגופם. לעומתם, מטופלים שלא עברו ניתוח נזקקו למינונים מוגברים של התרופות.

באופן לא מפתיע, המטופלים שעברו ניתוח ירדו במשקל באופן משמעותי יותר (25-30 קילו) לעומת קבוצת המטופלים שעברה טיפול תרופתי משולב דיאטה (6 קילו).

מחקר 2: בקרב 85 אחוז מהמנותחים הסוכרת נעלמה

המחקר השני נערך בקבוצתו של ד"ר רובינו מהאוניברסיטה הקתולית ברומא, איטליה בשיתוף עם אוניברסיטת קורנל בניו-יורק ומנה 60 חולים עם ערכי BMI גדולים מ-35.

כל המטופלים סבלו מסוכרת בלתי מאוזנת במשך חמש שנים לפחות לפני הצטרפותם לניסוי. החולים חולקו אקראית לשתי קבוצות כאשר מחציתם עברו ניתוח בריאטרי.

ניתוח הרזיה יכול לרפא סוכרת

לאחר מעקב של שנתיים נמצא כי בקרב 85 אחוז מהחולים שעברו ניתוח הראו סימנים להיעלמות הסוכרת, זאת לעומת אפס בקבוצה שלא עברה ניתוח. עובדה מעניינת שנמצאה היא כי בקבוצת המנותחים לא נמצא קשר בין המשקל הראשוני או מידת הירידה במשקל ורמת השיפור בסוכרת, עובדה המעידה על כך שהשיפור בסוכרת הוא קרוב לוודאי תוצאה של הניתוח ולא של הירידה במשקל.

הירידה הממוצעת במשקל בקבוצת המנותחים היתה 33 אחוז לעומת ארבעה אחוזים בלבד אצל המטופלים תרופתית. רמת הכולסטרול הפכה תקינה אצל 27 אחוז מהחולים בקבוצת הטיפול התרופתי לעומת 100 אחוז מהחולים המנותחים.

צוות רפואי

No data was found