אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > מחקר: השמנה מגדילה הסיכון לפתח סרטן השד

מחקר: השמנה מגדילה הסיכון לפתח סרטן השד

1 מתוך 8 נשים עלולה ללקות במהלך חייה במחלת סרטן השד. כעת מתברר כי סיכוייהן של השמנות ללקות במחלה – גבוהים יותר

מחקר שפורסם השבוע בכתב העת Cancer, ובו נסקרו נתוניהן של 44 אלף נשים, מגלה כי סיכוייהן של אלו שהעלו במשקלן בתקופת הבגרות, לפתח סרטן השד – גבוהים יותר משל חברותיהן הצנומות יותר.

המחקר החדש מצטרף לשורה של מחקרים, המצביעים בבירור על הקשר שבין השומן לסרטן.

סרטן השד

נשים שהעלו בבגרותן 27 ק"ג או יותר הכפילו את סיכוייהן ללקות במחלת סרטן השד שמקורה בצינוריות החלב (Ductal Carcinoma). זאת בהשוואה לנשים שהעלו 10 ק"ג או פחות ממשקלן.

נוסף על כך, סיכוייהן ללקות בסרטן של אוניות השד (Lobular Cancer) היו גבוהים יותר פי 1.5, וסיכוייהן לחלות בסרטן שד מפושט – גבוהים פי 3.

מובילת המחקר, הת'ר ספנסר פייגלסון מהחברה האמריקאית לסרטן, ציינה כי סרטן השד מקושר בדרך כלל לשינויים ברמות הורמון האסטרוגן ורקמות שומן שמייצרות אותו.

"נתוני המחקר מחזקים את הקשר שבין השמנה בבגרות לבין סרטן השד, ומדגישים את החשיבות של שמירה על משקל גוף תקין", הוסיפה ספסנר.

סרטן השד הוא המחלה הממארת השכיחה ביותר בישראל, ומהווה גורם המוות הראשון בישראל בקרב ציבור הנשים. בשנים האחרונות מאובחנות מידי שנה כ- 4,000 נשים בישראל כלוקות במחלת סרטן השד. מספר חולי סרטן השד בישראל כיום עומד על כ-18 אלף נשים וכ-100 גברים.

לפי נתוני משרד הבריאות, כ-6% מהחולות הן נשים צעירות, אולם שיעור החולות עולה בהתמדה משנה לשנה. חשוב להדגיש כי גילוי הגידול בשלב מוקדם מעלה את סיכויי הריפוי לכ-90%.

1 מתוך כ-8 נשים עלולה לחלות במהלך חייה במחלת סרטן השד, ולפיכך ממליצים במשרד הבריאות על אבחון מוקדם של סרטן השד מגיל 40 ומעלה באמצעות ממוגרפיה, מישוש עצמי של השד ובדיקה תקופתית אצל רופא המשפחה.

מחקרים דומים