Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > תפקוד מיני עולה כשהמשקל יורד: מחקר

תפקוד מיני עולה כשהמשקל יורד: מחקר

תפקוד מיני

מחקר מעמיק בדק ומצא כי ירידה במשקל משפרת תפקוד מיני בגברים חולי סוכרת הסובלים מהשמנה. לא רק הגזרה חוזרת לעצמה, גם הזקפה, החשק המיני, האיזון ההורמונלי ומתן השתן חוזרים לעצמם. אז למי יש חשק לדיאטה סקסית?

הקשר בין תפקוד מיני והשמנה בגברים הוא קשר ידוע ומוכר ברפואה, ואולי מוכר בעיקר לגברים הסובלים מעודף משקל. מבחינה טכנית, עודף משקל מקשה על מציאת תנוחה מתאימה לפעילות מינית, מוריד את האורך האפקטיבי של הפין, זאת בגלל הצטברות שומן סביב בסיס הפין ומטיל עומס על מפרקים נושאי משקל.

מבחינת תפקוד המערכות המשתתפות בפעילות המינית, אנו יודעים כי השמנה גורמת לפגיעה בתפקוד כלי הדם, לירידה בזרימת הדם לפין ולפגיעה בזקפה, אך גם להפרעה קשה באיזון ההורמונלי ולפגיעת בחשק המיני.

קיימות תרופות לשיפור הזקפה ותרופות לשיפור האיזון ההורמונלי, אך נראה שניתן לשפר את המצב גם ללא טיפול תרופתי. מחקר חדש, שפורסם לאחרונה בכתב העת היוקרתי Journal of Sexual Medicine, מראה בברור כי הפחתת משקל בגברים חולי סכרת, הסובלים מעודף משקל, מביאה לשיפור בתפקוד המיני: הן לשיפור באיכות הזקפה והן לשיפור החשק המיני.

שמונה שבועות של שכרון חושים

במחקר נבחנו שני סוגי דיאטה שונים, דיאטה דלת קלוריות ודיאטת דלת שומן ופחממות ועתירת חלבון. שתי הדיאטות הביאו לירידה של כעשרה אחוזים במשקל ולירידה של כחמישה אחוזים בהיקף המותניים, כבר לאחר שמונה שבועות. במקביל לירידה במשקל ובהיקף המותניים, מצאו החוקרים כי בגברים, שהשתתפו במחקר, נצפה שיפור משמעותי באיכות הזקפה, החשק המיני ואפילו באיכות מתן השתן. ההשפעה המיטיבה של הדיאטה נמשכה לאורך זמן, גם כשנבדקה לאחר שנה.

המחקר זכה לתהודה רבה בקהילה הרפואית הודות לדרך היחודית שבה הוא בוצע. החוקרים לא הסתפקו בתשאול ישיר על החולים על איכות הזקפה והחשק המיני, אלא גם ערכו בדיקות רפואיות אוביקטיביות, בדיקות דם ובדיקות אחרות, שהראו שינויים מיטיבים הקשורים לפעילות מערכות הגוף הקשורות לתפקוד המיני.

ממצאים אלה מצביעים על כך, שהירידה במשקל אינה רק מועילה מבחינה פסיכולוגית, אלא מביאה לשינוי ממשי בפעילות הביולוגית של מערכות שונות בגוף החיוניות לפעילות תקינה של מנגנון הזקפה.

להיות צעיר לנצח

כאורולוג מומחה העוסק מירב זמנו בטיפול בגברים הסובלים מקשיים בתפקוד המיני, אני ממליץ להקפיד על תזונה נכונה, פעילות גופנית, משקל גוף תקין והיקף מותניים טוב כבר מגיל צעיר. העיתוי הנכון לשנות את אורח החיים הוא בגיל הצעיר, שנים רבות לפני שמופיעים הקשיים בתפקוד המיני. יש לזכור כי מניעה במקרה זה עדיפה על טיפול.

לגברים הסובלים מעודף משקל אני ממליץ כצעד ראשון לרדת במשקל. ניתן לשפר את הסיכויים להצלחת תהליך ההרזיה על-ידי פעילות גופנית מתאימה להפחתת משקל בהנחיית מאמן, שירכיב תכנית אימון אישית, המתאימה לצרכים האישיים, דיאטה נכונה בהנחיית תזונאית וניתוח לטיפול בהשמנת יתר.

בהיבט של הערכה וטיפול בבעיות תפקוד מיני, אני ממליץ לעבור הערכה מקיפה ולבחון האם ההשמנה היא אכן הגורם היחיד לקשיי תפקוד מיני או שמא מדובר בתמונה מורכבת יותר. אין להסתפק רק בתשאול המטופל ובבדיקה הגופנית הרפואית, אלא יש גם לבדוק את תפקוד המערכת ההורמונלית ואיזון הורמוני המין באמצעות בדיקות דם. לאחר הערכה מקיפה, ניתן לקבוע את הטיפול המתאים ביותר שיביא לשיפור המיוחל בתפקוד המיני.

הכותב הוא מנהל מרפאת תפקוד מיני ופוריות הגבר

עוד בנושא:

לראשונה במחקר: ניתוחי הרזיה משפרים את נתוני הטסטוסטרון

הניתוח הבריאטרי תורם לשיפור התפקוד המיני

סוכרת והפרעה בזקפה

סובל מהשמנה: האם בדקת את רמת הטסטוסטרון?

השמנה וירידה באיכות הזרע

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מחקרים דומים