Trigger menu Trigger search form
אסיא מדיקל > מחקרים ומאמרים > פעילות בטבע: חמש דקות של "זמן ירוק" משפרים בריאות

פעילות בטבע: חמש דקות של "זמן ירוק" משפרים בריאות

ד"ר אסנת רזיאל

מנהלת רפואית של אסיא בריאטריק – המרכז לטיפול בהשמנת יתר. מנתחת מנוסה ובכירה מומחית בניתוחים לטיפול בהשמנת יתר. בוגרת התמחות-על בניתוחי השמנת יתר בארה"ב… למידע נוסף »

שלח שאלה

עכשיו יש הוכחה מדעית למה שידענו מזמן: יש קשר חיובי בין פעילות בטבע ושהייה באוויר הצח לבין בריאות הגוף והנפש שלנו. מה שלא ידענו הוא שיספיקו לכך חמש דקות של פעילות יומית, ורצוי ליד מאגר מים

פעילות בטבע

אמצע יוני, הקיץ כבר כאן. למי שמורגל בשגרת אימונים יומית בחדר כושר או באולמות סגורים, זה הזמן לשנות הרגלים ופשוט לצאת החוצה, אל הטבע. למי שטרם בחר בפעילות מתאימה ולמי שסבור שצפייה במשחקי כדורגל או בשעשועוני טלוויזיה הם תחליף הולם – זה הזמן להתנער ולהתחיל. בלי לחץ אבל בביטחון לנעול מאחור את דלת הבית (לא לשכוח קרם הגנה), להתניע את הרכב (עדיף לצעוד ברגל) ולצאת לפארק או לחורשה הקרובים והכי טוב – לחוף הים.

לוותר על המזגן, על הקרבה למקרר, על הרביצה? מסתבר שכן. תוצאות מחקר עדכני שבוצע על ידי קבוצת חוקרים של אוניברסיטת אסקס באנגליה, מלמדות כי מספיקות רק חמש דקות יומיות של פעילות גופנית מתחת לכיפת השמיים כדי להוביל לשיפורים מדהימים בבריאות הגופנית והנפשית.

"זו הפעם הראשונה", מציין פרופ' פטי, אחד ממובילי המחקר, "שהספרות המקצועית מציגה הוכחות ברות-מדידה, לגבי ההשפעה החיובית שיש להימצאות בחיק הטבע על הבריאות של הנפש האנושית".

הליכה ורכיבה על אופניים – עדיף בחוף הים   

קבוצת המחקר מנתה 1,200 אנשים, שונים זה מזה בגילם, במינם ובפרמטרים של בריאות נפשית. עם זאת, כולם נהגו לבצע פעילות גופנית בחוץ. המחקר בחן את ההרגלים הללו והתמקד בפעילויות גופניות, כגון הליכה, גינון, רכיבה על סוסים ורכיבת אופניים.

המסקנות מצביעות בבירור על כך שבילוי זמן בחיק הטבע מוביל לשיפור הן בממדים גופניים והן בממדים מנטאליים של היחיד,  ובהם שיפור בדימוי העצמי ובמצב הרוח. המחקר טוען עוד שהמקום המועדף במיוחד לצורך פעילות בטבע הוא זה המצוי בקרבת מים: אגמים, נחלים ואצלנו, כמובן – חוף הים.

מעבר לממצאי המחקר נשאלות שאלה בסיסית מה הקשר בין מים לספורט ומדוע פעילות בטבע והימצאות בו מיטיבה עם בריאותנו? לדברי ג'ו ברטון, אחת החוקרות, מדובר בתגובה טבעית, שמקורה באבולוציה ובגנים שלנו, זהו מעין פיצוי של הגנטיקה האנושית – להיות במיטבנו כאשר אנחנו חלק מן הטבע.

"הזמן הירוק" – ספורט במקום תרופות

באמת רק חמש דקות? תודו שזה נשמע מופרך, שלא לומר לא רציני. החוקרת ברטון טוענת כי ההיפך הוא הנכון. דווקא פרק הזמן המזערי הזה יכול לשנות את העולם. ברטון סבורה שאם מערכות הבריאות ילמדו ויאמצו את ממצאי המחקר, הן מסוגלות להוביל מהלך מהפכני שישנה באופן דרמטי את פני החברה, המדינה והעולם שבו אנו חיים. זאת בתנאי שרופאים יונחו לכוון מטופלים לבצע פעילות גופנית שתשמש במקום או ביחד עם התרופות.

ב"פעילות גופנית ירוקה", אומרת ברטון, "מקופל פוטנציאל אדיר, שכן מעבר להשפעה המיטיבה שאינה מוטלת בספק על בריאותם של בני אדם, היא עשויה לחסוך כספים רבים למערכת הבריאות ולתרום לאיכות הסביבה".

אכן, מעבר לחיסכון הכספי (מנוי לחדר כושר, הליכון זולל חשמל בבית), הפעילות הירוקה משתלבת היטב עם יתר המגמות הירוקות ותורמת לאיכות הסביבה. הליכה לעבר הריאה הירוקה הקרובה ביותר לביתך, מאפשרת במקרים רבים שימוש במתקני כושר חינמיים לקטנים וגם למבוגרים, שמתקינות היום רשויות רבות בספורטק, בפארקים עירוניים ואפילו בחלק מהגינות הציבוריות הקטנות.

ואפרופו צליל מרגיע ומבריא של מים, דומה שגם המגמה הזאת התאזרחה אצלנו זה מכבר. ברבים מהפארקים שנבנים בעשורים האחרונים נחפרים אגמים מלאכותיים קטנים, שעושים טוב לעין ולנשמה. גם בכיכרות הערים כבר לא נדיר לראות מזרקות נחמדות במערכות מים סגורות וחסכוניות, שסביבן מתקבצים ילדים סקרנים ומבוגרים, וכמובן להקות של יונים, ממש כמו באירופה.

גם אם הרשות המקומית לא העמידה מתקני כושר בשכונה שלך, מה יותר נחמד מלצאת עם הילדים ולשחק בגינה הקרובה במשחקי כדור, מטקות, קפיצה בחבל או סתם לצעוד על חוף הים, לשחק כדורשת, לשחות או לחפש צדפים, ליהנות מהאוויר הצח, ולצפות בשקיעה, קצת לפני שחוזרים הביתה.

עוד בנושא:

לחזור לכושר לאחר הניתוח הבריאטרי

המדריך לבריאות טובה

המבקר: ישראל ברשימת עשר המדינות השמנות

אכילת יתר: התמכרות או הישרדות?

הרצאות החודש במלב"י  

מרכז לטיפול בהשמנת יתר

אסיא בריאטריק, המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, הוקם בשנת 2005 לאור העלייה הדרמטית במימדי ההשמנה בישראל. זאת, במטרה להעניק טיפול אישי ומקצועי למטופלים, שסובלים מהשמנת יתר, וללוותם לטווח ארוך תוך הכוונה בתהליך הירידה במשקל ובהתמודדות על שמירתו. הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר באסיא בריאטריק הביא לארץ את הגישה הרב תחומית לטיפול בהשמנת יתר, ואת התפיסה לפיה הטיפול בהשמנת יתר קיצונית ייעשה תמיד תוך שילוב מומחים מהתחומים השונים. אנו מאמינים כי ניתן לשפר את איכות החיים והבריאות של המטופלים שלנו, תוך בניית מעגל תומך ופתרון אישי רב תחומי לכל מטופל…. למידע נוסף »

מומחים

 • פרופ' דוד גויטיין

  כירורג בכיר ומנתח באסיא בריאטריק – המרכז הרפואי לטיפול בהשמנת יתר, מקבוצת "אסיא מדיקל". מנהל היחידה לכירורגיה בריאטרית ומטבולית בבית החולים שיבא תל השומר, מומחה בכירורגיה בריאטרית וכירורגיה זעיר פולשנית. … למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר נאסר סקרן

  ד"ר נאסר סקרן, מומחה בכירורגיה בריאטרית ולפרוסקופית מנתח בכיר באסיא מדיקל, יו"ר החברה הישראלית לכירורגיה בריאטרית, מנהל המרכז לכירורגיה בריאטרית במרכז הרפואי "העמק", עפולה… למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר עמיר סולד

  יו"ר ומנהל רפואי של אסיא מדיקל. מנתח בכיר ומומחה בולט בניתוחים זעיר-פולשניים (כירורגיה לפרוסקופית). מייסד היחידה לכירורגיה אנדוסקופית ב"איכילוב" ומייסד האיגוד הישראלי לכירורגיה אנדוסקופית…. למידע נוסף »

  שליחת שאלה
 • ד"ר דין קרן

  גסטרואנטרולוג בכיר ומנהל המרפאה לגסטרואנטרולוגיה בריאטרית בבי"ח בני ציון, מומחה התזונה והגסטרואנטרולוגיה של אסיא מדיקל
  למידע נוסף »

  שליחת שאלה

מחקרים דומים